Azərbaycan Universiteti və İngiltərənin Middlesex Universiteti ilə birgə təşkil olunan “Gender problemi və müasir Azərbaycan” beynəlxalq konfransı mövcud ekstremal şəraitə uyğun olaraq ZOOM platforması üzərindən onlayn formatda keçirilib.
Azərbaycan Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru, professor Yusif Qasımov açılış nitqi ilə çıxış edərək tədbirə qoşulan xarici qonaqlara 44 günlük Vətən Müharibəsinin nəticələri haqqında məlumat verib. Prorektor bildirib ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin hərbi fazası Azərbaycanın tam qələbəsi ilə başa çatıb və ölkəmiz 30 ilə yaxın müddətdir Ermənistan işğalı altında olan torpaqlarını azad edərək tarixi ədaləti bərpa edib. Qələbə münasibətilə tədbir iştirakçılarına Azərbaycan Universiteti kolektivinin təbriklərini çatdıran prorektor bildirib ki, Azərbaycan hərbi fazada əldə olunan möhtəşəm qələbəyə beynəlxalq münasibətlər sahəsində, regional siyasətdə, ölkə iqtisadiyyatında, sosial sferada, elm və təhsil sahəsində də gördüyü işlərlə layiq olmalı və estafeti davam etdirməlidir.
AMEA Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun şöbə müdiri, professor Rəna Mirzəzadə Azərbaycanın genderin təşviqi sahəsində beynəlxalq təşkilatlarla sıx əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdırıb, ölkəmizin gender siyasəti sahəsində əldə etdiyi uğurlar haqqında məlumat verərək konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Daha sonra Bakı Dövlət Universitetinin professoru Rəna İbrahimbəyova “Distant təlim və gender problemləri”, Middlesex Universitetinin professoru Victoria de Rijke “The end of gender as we now it? How transfeminist education resourses can free men from masculunity”, Azərbaycan Universitetinin professoru Paul Gibbs “Global Management of Diversity” mövzusunda plenar məruzə ilə çıxış ediblər.
Konfrans işini bölmə iclaslarında davam etdirib.
Qeyd edək ki, 2017 və 2018-ci illərdə respublika miqyasında təşkil olunan elmi tədbir 2019-cu ildən başlayaraq beynəlxalq statusda keçirilir. Konfransa göstərilən maraq və diqqət bu qərarın alınmasına öz təsirini göstərib. Konfransın əsas məqsədi Azərbaycanda gender bərabərliyinin təmin olunması məsələsini diqqət mərkəzində saxlamaq, bu sahədə əldə olunan elmi nailiyyətləri və təcrübələri paylaşmaq, mövcud problemlərin təhlili və onların həll yolları üçün təkliflərin irəli sürülməsini təmin etmək, bu sahədə ölkədə əldə edilən uğurları beynəlxalq təcrübə ilə müqayisə etməkdən ibarətdir.

The international conference "Gender Problem and Modern Azerbaijan", organized jointly by Azerbaijan University and Middlesex University of the United Kingdom, was held online via the ZOOM platform in accordance with the current extreme conditions.
Prof. Yusif Gasimov, Vice-Rector for Science of Azerbaijan University, made an opening speech and informed the foreign guests about the results of the 44-day Patriotic War. The vice-rector said that the military phase of the Nagorno-Karabakh conflict ended with the complete victory of Azerbaijan, and our country has restored historical justice by liberating the lands occupied by Armenia for about 30 years. Congratulating the participants of the event on the victory, the vice-rector said that Azerbaijan should be worthy of the great victory in the military phase in the field of international relations, regional politics, economy, social sphere, science and education and continue the relay.
The head of the department of the Institute of Philosophy and Sociology of ANAS, Professor Rena Mirzazadeh noted that Azerbaijan closely cooperates with international organizations in the field of gender promotion. She informed about the achievements of our country in the field of gender policy and wished success to the conference.
Then, Professor of Baku State University Rena Ibrahimbayova made a report on "Distance learning and gender issues", Professor of Middlesex University Victoria de Rijke made a report on "The end of gender as we know it, How transfeminist education resources can free men from masculunity ”, Professor of Azerbaijan University Paul Gibbs made a plenary report on“ Global Management of Diversity”.
The conference continued its work at the section meetings.
It should be noted that the scientific event organized at the national level in 2017 and 2018 has been held in international status since 2019. The interest and attention paid to the conference influenced this decision.
The main purpose of the conference is to focus on ensuring gender equality in Azerbaijan, to share scientific achievements and experiences in this field, to analyze existing problems and make proposals for their solutions, to compare the country's achievements in this field with international experience