Bu gün Azərbaycan Universitetində “Modernləşmə şəraitində milli iqtisadiyyatın inkişafının aktual problemləri və perspektiv istiqamətləri” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib.
Konfransın açılış mərasimini salamlama nitqi ilə universitetin rektoru Səadət Əliyeva açıb. Səadət Əliyeva qeyd edib ki, 2018-ci il ərzində Azərbaycan Universitetində müxtəlifyönümlü beynəlxalq və respublika miqyaslı elmi konfranslar keçirilib. Bu günkü konfransın təşkil edilməsində məqsəd isə elmi mühitin milli iqtisadiyyatın inkişafının aktual problemlərinin tədqiqinə cəlb edilməsi, əldə olunmuş elmi nəticələrin paylaşılması və müzakirə edilməsi üçün platforma təqdim etməkdir.
Rektor qeyd edib ki, son 15 il ərzində Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə iqtisadi quruculuq prosesi geniş vüsət alıb. Azərbaycanın iqtisadi qüdrətinin ilbəil artmasından böyük fəxarət və qürur hissi keçirdiyini bildirən Səadət Əliyeva plenar məruzəçiləri iştirakçılara təqdim edib və tədbirin işinə uğurlar arzulayıb.
AMEA-nın müxbir üzvü, professor Akif Musayev Azərbaycan iqtisadiyyatının rəqabət qabiliyyətinin artırılması sahəsində görülən işlər haqqında danışıb. Akif Musayev qeyd edib ki, Azərbaycan iqtisadiyyatı elmi əsaslara söykənən proqram və yol xəritələri əsasında inkişaf etdirilir. Professor çıxışında Prezident İlham Əliyevin 2018-ci il 26 sentyabr tarixli sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “2018-2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal ödənişlərin genişləndirilməsi üzrə Dövlət Proqramı” haqqında da ətraflı məlumat verib.
AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, professor Tofiq Hüseynov bildirib ki, Azərbaycanın iqtisadi inkişafının əsas istiqamətləri Prezident İlham Əliyevin 2003-2018-ci illərdə imzaladığı çoxsaylı fərman və sərəncamlarda, dövlət proqramlarında öz əksini tapıb. Qeyd olunub ki, müvafiq strateji yol xəritələrində qarşıya qoyulan vəzifələrin icrası ölkəmizin inkişafında mühüm rol oynayacaq.
Konfransın plenar məruzəçisi, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Elmi fəaliyyətin təşkili və idarə edilməsi departamentinin direktoru, iqtisad elmləri doktoru, professor Zahid Məmmədovun çıxışı müasir universitet missiyası konsepsiyasına həsr olunub. Çıxışda qeyd olunub ki, biliklərə əsaslanan iqtisadiyyatda universitetlər öz işlərini təhsil, tədqiqat və biliklərin kommersiyalaşması missiyasına uyğun qurmalıdırlar.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin Rus İqtisad Məktəbinin elmi işlər üzrə direktor müavini, iqtisad elmləri doktoru, professor Elşad Məmmədov “Elmi tərəqqiyə əsaslanan innovativ iqtisadiyyatın idarə edilməsi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Elşad Məmmədov qeyd edib ki, Azərbaycan gənc dövlət olmasına baxmayaraq, çox uğurlu, stabilliyə söykənən və dayanıqlı iqtisadi inkişafa imkan yaradan rəqabət üstünlüyünə malikdir.
Fasilənin ardından konfrans işini Azərbaycan iqtisadiyyatının davamlı inkişafının aktual məsələləri və İnnovativ iqtisadiyyat şəraitində modernləşmənin əsas istiqamətləri olmaqla 2 bölmədə davam etdirib.

The Republican Scientific Conference on "Actual Problems and Perspective Directions of the Development of the National Economy in the Context of Modernization" was held at Azerbaijan University today..
The  Rector of the University  Saadat Aliyeva with her greetings decleared the ceremony opened. Saadat Aliyeva noted that in 2018, Azerbaijan University has hosted various international and national scientific conferences.She has mentioned that  the purpose of the conferance is to involve scientific environment in the research of the actual problems of the developemen of the national economics and to present platform for discussion and share of the achieved scientific results.
The  Rector  of the University also noted that in the last 15 years under the leadership of president Ilham Aliyev economic  construction in our country has been extended in a large scale.Seadat Aliyeva who expressed her proudness of the growing economy of Azerbaijan year after year introduced  plenary reporters to the participants and wished success to the ceremony.
The Correspondent member of  Anas, professor Akif Musayev told about the extension of the competitiveness of the Azerbaijan Economy.He  mentioned that the Economy of Azerbaijan was being developed on the bases of   maps and programs that refer to the scientific basis.In his statement the professor gave a large information about “ tha State Program on the extension of digital payment in Azerbaijan Republic during the 2018-2020 years “.
The department manager of the Economics İnstitute of ANAS,Tofig Huseynov has mentioned that  the main directions of the developement of Azerbaijan Economy had been reflected in the decrees and orders which  was signed by the president Ilham Aliyev in the years of  2003-2008.It was also mentioned that,the execution of some duties in the project map would play a great role in the developement of our country.
The plenary reporter of the conferance ,the head of the department of management and organization of scientific activity at Azerbaijan State Economic University ,professor,doctor of economics Zahid Mammadov’s speech was dedicated to the modern university mission.
Assistant director on scientific studies of Russian Economic School of Azerbaijan State Economic University, doctor of economics,professor Elshad Mamamadov delivered speech on the topic “Management of innovative economics based on scientific progress”. Elshad Mammadov noted that despite the fact that Azerbaijan is a young state, it has competitive advantages, allowing for a very successful and stable economic development.
After the break, conference  continued in two sections on the topic of Actual issues of sustainable development of Azerbaijan's economy and Main directions of modernization in the conditions of innovative economy.
At the end of the scientific conference reports of the chairmen of the divisions were listened and discussions were held.
The materials of the conference were published in bulk and submitted to the participants during the registration process.