Azərbaycan Universitetində “18 Oktyabr – Müstəqilliyin Bərpası Günü”nə həsr olunan tədbir keçirilib. Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirin əsas mühazirəçisi AMEA Tarix İnstitutunun Baş direktoru, professor Kərim Şükürov olub.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin elmi işlər üzrə prorektoru Yusif Qasımov açaraq qeyd edib ki, müasir Azərbaycan 1918-1920-ci illərdə mövcud olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin siyasi varisidir. 1991-ci ilin oktyabrında dövlət müstəqilliyini bərpa edilməsi ilə Azərbaycanın dövlətçilik tarixində yeni bir səhifə açılıb. Fəqət ərazi bütövlüyünün bərpası və dövlət sərhədlərinə tam nəzarət 30 il sonra – Azərbaycanın suveren haqlarını beynəlxalq hüquq çərçivəsində müdafiə edərək əldə etdiyi Qarabağ zəfərinin ardından mümkün olub.
İctimai elmlər kaderasının müdiri, professor Qabil Əliyev Tarix İnstitutu tərəfindən nəşr olunan və Azərbaycan tarixinə dair ciddi tədqiqatların məhsulu olan 100-dən çox kitabın universitetin kitabxanasına hədiyyə edildiyini bildirib və Azərbaycan Universitetinin kollektivi adından institut rəhbərliyinə minnətdarlığını ifadə edib.
AMEA Tarix İnstitutunun Baş direktoru, professor Kərim Şükürovun çıxışı “Azərbaycan Respublikasının müstəqillik dövrü tarixi: öyrənilməsi, uğurları, problemlər, vəzifələr” mövzusuna həsr olunub. Çıxışında dövlət müstəqilliyinin bərpasının ilk illərində baş verən hadisələrə nəzər salan Kərim Şükürov qeyd edib ki, Azərbaycan dövlətçiliyi müstəqillik dövründə müxtəlif çətinliklərlə üzləşib. Müstəqilliyinin bərpası çox ağır və mürəkkəb bir zamanda, Ermənistanın hərbi təcavüzünü dəf etmək şəraitində həyata keçirilib. Yalnız 1993-cü ilin iyun ayında ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycan rəhbərliyinə gəldikdən sonra dövlət müstəqilliyini möhkəmləndirmək üçün qətiyyətli və məqsədyönlü addımlar atılıb. Son 18 il ərzində isə ümummilli liderin layiqli davamçısı İlham Əliyevin prezidentliyi dövründə Azərbaycan Respublikası bütün sahələrdə böyük uğurlar qazanıb, Qarabağ torpaqları düşmən tapdağından azad edilib.
Kərim Şükürov çıxışında Azərbaycan gəncliyinin şanlı zəfərin qazanılmasındakı rolunu xüsusi vurğulayıb, postmüharibə dövründə Qarabağda aparılan quruculuq və bəpra işlərinə də nəzər salıb.

Azerbaijan University hosts an event dedicated to October 18 - Restoration of Azerbaijan`s Independence Day
Baxış sayı: 5152
An event dedicated to "October 18 - Independence Restoration Day" was organised at Azerbaijan University. The keyonte lecturer of the event, which began with the sounding of the National Anthem, was Professor Karim Shukurov, Director General of the History Institute of ANAS.
Yusif Gasimov, vice-rector for scientific affairs of the university, opened the event and noted that modern Azerbaijan is the political successor of the Azerbaijan Democratic Republic that existed in 1918-1920. With the restoration of state independence in October 1991, a new page was opened in the history of Azerbaijan's statehood. But the restoration of territorial integrity and full control of state borders became possible after 30 years - after the Karabakh victory achieved by defending Azerbaijan's sovereign rights within the framework of international law.
The head of the faculty of social sciences, professor Gabil Aliyev, said that more than 100 books published by the Institute of History and the product of serious research on the history of Azerbaijan were donated to the library of the university, and expressed his gratitude to the management of the institute on behalf of the staff of Azerbaijan University.
The speech of the General Director of ANAS Institute of History, professor Karim Shukurov was dedicated to the topic "History of the period of independence of the Republic of Azerbaijan: study, successes, problems, tasks". In his speech, Karim Shukurov, reviewing the events that took place in the first years of the restoration of state independence, noted that the statehood of Azerbaijan faced various difficulties during the period of independence. The restoration of its independence was carried out in a very difficult and complicated time, in the conditions of repelling the military aggression of Armenia. Only after national leader Heydar Aliyev came to the leadership of Azerbaijan in June 1993, decisive and purposeful steps were taken to strengthen state independence. Over the last 18 years, during the presidency of Ilham Aliyev, the worthy successor of the national leader, the Republic of Azerbaijan achieved great success in all fields, and the lands of Karabakh were freed from the enemy. In his speech, Karim Shukurov specially emphasized the role of Azerbaijani youth in winning the glorious victory, and also touched upon the construction and reconstruction works carried out in Karabakh during the post-war period.