Azərbaycan Universitetində  “26 İyun - Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri Günü”nə həsr olunmuş tədbir keçirilib. İctimai elmlər kafedrasının təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə Silahlı Qüvvələri Gününün təsis edilməsini tarixi, Azərbaycanda milli ordu quruculuğunun keçdiyi tarixi inkişaf yolu, mərhələləri, 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycan Ordusunun qazandığı şanlı zəfərin Azərbaycan tarixindəki yeri və əhəmiyyəti haqqında məlumat verilib.
Tədbirdə açılış nitqi ilə universitetin elmi işlər üzrə prorektoru Yusif Qasımov çıxış edib. Prorektor çıxışında Azərbaycanda ordu quruculuğuna  tarixi aspektdən nəzər salaraq qeyd edib ki,  Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti dövründə, 1918-ci il iyunun 26-da Əlahiddə Azərbaycan Korpusunun yaradılması ölkədə ordu quruculuğu istiqamətində atılmış ilk və ən vacib addımlardan biri olub. Tarixi varislik ənənəsinə uyğun olaraq bu ilk nizami hərbi hissənin yarandığı gün – 26 İyun ümummilli lider Heydər Əliyevin fərmanı ilə Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri Günü elan olunub. Yusif Qasımov çıxışında Azərbaycanda ordu quruculuğu sahəsində bu gün gedən proseslərə də toxunub. Bildirib ki, ən müasir hərbi texnika ilə təchiz olunan müzəffər Azərbaycan Ordusu Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə bütün dünyaya öz gücünü nümayiş etdirib və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü bərpa edib. Bu, Azərbaycan ordusunun son 100 ildə qazandığı ən böyük zəfərdir.
Daha sonra Sosial Tədqiqatlar Mərkəzi İdarə Heyətinin üzvü, Daxili siyasətin təhlili departamentinin müdiri, professor Tahirə Allahyarova “Azərbaycan ordusunun hərbi, elmi, texniki inkişafı”, İctimai elmlər kafedrasının müdiri, prof. Qabil Əliyev “Ulu öndər Heydər Əliyev və müasir Azərbaycan Ordusu”,  kafedranın müəllimi Cabbar Mahmudov “Azərbaycanda milli ordu quruculuğunun ilk addımları” mövzusunda çıxış ediblər.
Sonda Azərbaycanın qədim və orta əsrlər tarixi ixtisası üzrə II kurs magistratura tələbəsi Aliyə Hacıyevanın hazırladığı video-çarx nümayiş olunub.

An event dedicated to "June 26th  - Day of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan" was held at Azerbaijan University. At the event organized by the Department of Social Sciences, information was given on the history of the establishment of the Armed Forces Day, the historical development path and stages of the national army in Azerbaijan, and the place and importance of the glorious victory gained by the Azerbaijan Army in the 44-day Patriotic War in the history of Azerbaijan.
The event started with the National Anthem of the Republic of Azerbaijan.
Yusif Gasimov, vice-rector of the university for scientific affairs, made an opening speech at the event. In his speech, the vice-rector reviewed the army building process in Azerbaijan from a historical perspective and noted that the creation of the Independent Corps on June 26, 1918 during the Azerbaijan Democratic Republic was one of the first and most important steps taken in the direction of the army building in the country. According to the tradition of historical succession, the day of the creation of this first regular military unit - June 26, was declared the Day of the Armed Forces of the Republic of Azerbaijan by the decree of national leader Heydar Aliyev. In his speech, Yusif Gasimov also touched on the current processes in the field of army building in Azerbaijan. He said that the victorious Azerbaijan Army, supplied with the most modern military equipment, demonstrated its power to the whole world under the leadership of Commander-in-Chief Ilham Aliyev and restored the territorial integrity of Azerbaijan. This is the biggest victory of the Azerbaijani army in the last 100 years.
Later, member of the Board of the Center for Social Studies, head of the Department of Internal Policy Analysis, professor Tahira Allahyarova "Military, Scientific, Technical Development of the Azerbaijan Army", head of the Department of Social Sciences, prof. Gabil Aliyev spoke on the topic "Great leader Heydar Aliyev and the modern Azerbaijani Army", lecturer of the department, Jabbar Mahmudov, spoke on the topic "The first steps of building a national army in Azerbaijan".
In the end, a video prepared by Aliya Hajiyeva, a second-year master's student majoring in ancient and medieval history of Azerbaijan, was shown.