Azərbaycan Universitetinin tələbələri ICPC-nin yarımfinalına vəsiqə qazanıblar
Azərbaycan Universitetinin İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları fakültəsinin tələbələri – Alican Mikayılov, Hüseynqulu Rzayev və Ülvi Sadıqzadədən ibarət komandası Universitet Tələbələrinin Proqramlaşdırma üzrə Beynəlxalq Müsabiqəsinin (International Collegiate Programming Contest - ICPC) Qafqaz regionu üzrə mərhələsində 3-cü dərəcəli diploma layiq görülüb, həmçinin müsabiqənin dünya çempionatı üzrə yarımfinalına vəsiqə qazanıb. “49-cu ICPC – Universitet Tələbələrinin Beynəlxalq Proqramlaşdırma Müsabiqəsi”nin yarımfinal mərhələsi və Cənubi Qafqaz açıq çempionatı dekabrın 13-dən 15-dək Gürcüstanda keçiriləcək.
Komanda beynəlxalq müsabiqələrə İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları fakültəsinin dekanı Asif Paşayev və Riyaziyyat və informatika kafedrasının müəllimi Əli Qurbanovun rəhbərliyində hazırlaşır.
Qeyd edək ki, ICPC dünyada tələbələr üçün nəzərdə tutulan nüfuzlu alqoritmik proqramlaşdırma müsabiqəsidir. Müsabiqə dünyada iştirakçıların sayına, elmi və texnoloji səviyyəsinə görə ən prestijli müsabiqələrdən biri hesab olunur.

A team of students from the Faculty of Information and Communication Technologies at Azerbaijan University: Alijan Mikayilov, Huseyngulu Rzayev, and Ulvi Sadigzade earned a 3rd-degree diploma at the University students Caucasus Regional Round of the International Collegiate Programming Contest (ICPC), as well as qualified for the semifinals of the competition in the world championship. The semifinal stage of the 49th ICPC – International Collegiate Programming Contest for the University students and the South Caucasus Open Championship will take place from December 13 to 15 in Georgia.
The team is preparing for the international competition under the guidance of the Dean of the Faculty of Information and Communication Technologies, Asif Pashayev, and Mathematics and Informatics Department lecturer, Ali Gurbanov.
Notably, the ICPC is a prestigious algorithmic programming competition for university students worldwide, recognized as one of the most prestigious contests globally in terms of participation and scientific-technical rigor.