Azərbaycan Universitetinin tələbəsi “Şuşa: İƏT Gənclər Paytaxtı - 2024”-ün bağlanış mərasimində iştirak edib
Azərbaycan Universitetinin tələbəsi  “Şuşa: İƏT Gənclər Paytaxtı - 2024”-ün  bağlanış mərasimində iştirak edib
11 dekabr 2024
Baxış sayı: 187
Azərbaycan Universitetinin İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisası üzrə təhsil alan pakistanlı tələbəsi Ali Ahmed Şuşa şəhərində olub, “Şuşa:  İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Gənclər Paytaxtı - 2024” Beynəlxalq Proqramının bağlanış mərasimi çərçivəsində bir sıra tədbirlərdə iştirak edib.
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına üzv ölkələrdən olan tələbələr üçün nəzərdə tutulmuş tədbirlər planına əsasən maraqlı təlimlər, sessiyalar, marafonlar və mədəni proqramlar keçirilib. Təşkil olunan təlimlər və sessiyalar iştirakçılara İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının gənclər siyasətinə dair biliklərini artırmaq, müxtəlif ölkələrdən olan gənclərlə fikir mübadiləsi aparmaq və yeni layihələrə imza atmaq imkanları təqdim edib.
Şuşada keçirilən tədbirlərin əsas məqsədi İƏT-ə üzv dövlətlərin gəncləri arasında həmrəyliyi gücləndirmək, gənclər siyasəti sahəsində əməkdaşlığı inkişaf etdirmək və mədəniyyətlərarası dialoqu təşviq etməkdir.
Əcnəbi tələbələr səfər çərçivəsində Xankəndi şəhərində yerləşən Qarabağ Universitetini ziyarət ediblər.
Xatırladaq ki, 2023-cü il noyabrın 10-da Türkiyə Respublikasının İstanbul şəhərində keçirilmiş İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Gənclər Forumu İcraiyyə Şurasının 11-ci iclasında Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhəri yekdilliklə İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının “Gənclər Paytaxtı - 2024” Beynəlxalq Proqramına 10-cu ev sahibi seçilib.

A student of Azerbaijan University participated in the closing ceremony of `Shusha: OIC Youth Capital - 2024`
Ali Ahmed, a student of Information Security at Azerbaijan University from Pakistan, visited the city of Shusha and participated in several events within the framework of the closing ceremony of the "Shusha: OIC Youth Capital - 2024" International Program.
Based on the event plan designed for students from member countries of the Organization of Islamic Cooperation, engaging trainings, sessions, marathons, and cultural programs were held. The organized trainings and sessions provided participants with the opportunity to enhance their knowledge of the youth policy of the Organization of Islamic Cooperation, engage in discussions with young people from different countries, and initiate new projects.
The main goal of the events held in Shusha was to strengthen solidarity among the youth of OIC member states, develop cooperation in the field of youth policy, and promote intercultural dialogue.
During the visit, international students also had the opportunity to tour Karabakh University, located in the city of Khankendi.
It is worth noting that on November 10, 2023, during the 11th meeting of the Executive Council of the Organization of Islamic Cooperation Youth Forum held in Istanbul, Turkey, Shusha, the cultural capital of Azerbaijan, was unanimously selected as the 10th host city for the OIC "Youth Capital - 2024" International Program.