Azərbaycan Universitetində İrəvan Müəllimlər Seminariyasının yaranmasının 140 illiyinə həsr olunan tədbir keçirilib. Tədbir İctimai elmlər kafedrası ilə Azərbaycan dili və ədəbiyyat kafedrası tərəfindən birgə təşkil olunub.
Azərbaycan dili və ədəbiyyat kafedrasının müdiri, dosent Ülviyyə Rəhimova tədbirin prezident İlham Əliyevin 29 dekabr 2021–ci il tarixli “İrəvan Müəllimlər Seminariyasının 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” sərəncamını rəhbər tutaraq təşkil olunduğunu bildirib. Ülviyyə Rəhimova qeyd edib ki, Azərbaycanın tarixi torpağı olan İrəvanda təsis edilmiş seminariyanın məzunlarının maarifçilik ideologiyasının inkişaf etdirilməsində xüsusi xidmətləri olub. Kafedra müdiri çıxışında seminariyanın məzunlarından, pedaqoq, publisist, tərcüməçi, jurnalist, yazıçı, naşir Haşım bəy Vəzirovun həyat və fəaliyyəti haqqında da məlumat verib.
Tədbirdə daha sonra İctimai elmlər kafedrasının müdiri, professor Qabil Əliyevin “İrəvan Müəllim Seminariyası: Qərbi Azərbaycanın mühüm təhsil ocağı” və Azərbaycan dili və ədəbiyyat kafedrasının professoru Asif Hacıyevin “Müəllim Seminariyalarının məzunlarının Azərbaycanın inkişafında rolu” mövzularında çıxışları dinlənilib. Çıxışlarda İrəvan xanlığı ilə bağlı faktlar öz əksini tapıb, tələbələrə İrəvan Müəllimlər Seminariyasının yaranma tarixi, seminariyada dərslərin təşkili, milli təhsil tariximizdə yeri və əhəmiyyəti, seminariyanın müəllimləri, məzunları haqqında məlumat verilib.
Bildirilib ki, cənab prezidentin sərəncamı milli yaddaşın bərpası baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir, bizi tariximizi araşdırmağa yönəldir, İrəvan xanlığı ərazisində yaratdığımız tarixi irsə sahib çıxmağa səsləyir. Vurğulanıb ki, “Vətənin qıraqda qalan yerləri” adlandırdığımız torpaqlara ərazi iddilarımız olmasa da, tarixi torpaqlarımızda yaratdığımız milli – mədəni irsimizi ətraflı öyrənməli, tədqiq və təbliğ etməliyik.
Tədbir iştirakçıları sonda Azərbaycan tarixi ixtisası üzrə magistratura II kurs tələbəsi Aliyə Hacıyevanın hazırladığı İrəvan Müəllimlər Seminariyası məzunlarının həyat və fəaliyyətinə həsr olunmuş slayda tamaşa ediblər.

An event dedicated to the 140th anniversary of the founding of the Erivan Teachers' Seminary was held at the Azerbaijan University. The event was organized by the Department of Social Sciences and the Department of Azerbaijani Language and Literature.
Head of the Department of Azerbaijani Language and Literature, Associate Professor Ulviya Rahimova said that the event was organized by the decree of President Ilham Aliyev dated December 29, 2021 "On the celebration of the 140th anniversary of the Iravan Teachers' Seminary". Ulviya Rahimova noted that the special merit of the seminary, which was established in Irevan, which is the historical land of Azerbaijan, is the development of the educational ideology of graduates. The head of the department in her speech gave information about the life and work of one of the graduates of the seminary, a teacher, publicist, translator, journalist, writer, publisher Hashim bey Vezirov.
Further, at the event, speeches were listened to the head of the Department of Social Sciences, Professor Gabil Aliyev on the topic: "Iravan Teachers' Seminary: an important educational institution in Western Azerbaijan" and Professor of the Department of Azerbaijani Language and Literature Asif Hajiyev on the topic: "The role of graduates of Teachers' Seminaries in the development of Azerbaijan". The speeches reflected the facts related to the Irevan Khanate, the students were given information about the history of the creation of the Irevan Teachers' Seminary, the organization of classes, the place and significance in the history of national education, teachers and graduates.
It was reported that the order of Mr. President is of great importance in terms of restoring national memory, directs us to study our history, calls to master the historical heritage we created on the territory of the Iravan Khanate. It was emphasized that although we have no territorial claims to the lands that we call "the lands of the homeland left behind", we must study, research and promote the national and cultural heritage that we have created on our historical lands.
At the end, the participants of the event looked at slides dedicated to the life and work of the graduates of the Irevan Teachers' Seminary, which were prepared by the 2nd year student of the magistracy in the specialty History of Azerbaijan Aliya Hajiyeva.