Azərbaycan Universitetinin pedaqoji heyəti üçün Elm şöbəsi tərəfindən “Elmi platformalarda şəxsi profillərin yaradılması” mövzusunda təlim keçirilib. Tədbiri giriş sözü ilə universitetin elmi işlər üzrə prorektoru, r.e.d. Yusif Qasımov açaraq bildirib ki, “Elmi nəşrlərlə bağlı beynəlxalq reytinq göstəricilərinin yaxşılaşdırılması ilə əlaqədar 2022-ci il üzrə Yol Xəritəsi” cari ilin mart ayında Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyasının sədri, Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin birinci müavini Yaqub Eyyubov tərəfindən imzalanıb. Yol xəritəsinin icrası çərçivəsində elmi potensialın inkişafı üzrə öncəliklərin həyata keçirilməsində elm və təhsil müəssisələrinin aktiv və koordinasiyalı iştirakı olduqca böyük əhəmiyyət kəsb edir. Universitetlərin üzərinə düşən işlərin həyata keçirilməsi məqsədilə birinci addım kimi Azərbaycan Universitetinin rektoru Səadət Əliyeva əmr imzalayıb. Əmrdə göstərilir ki, Azərbaycan Universitetində çalışan müəllimlərin 31 may 2022-ci il tarixinədək ResearchGate, Google Scholar, Academia bazalarında şəxsi profilləri yaradılmalı və  ORCID identifikasiya nömrəsinin alınması təmin edilməli və elm şöbəsi tərəfindən müəllim kollektivi üçün proseslə bağlı maarifləndirici təlim keçirilməlidir. Yol xəritəsinin icrası ilə bağlı ikinci addım olaraq isə Elm şöbəsi tərəfindən bu təlim təşkil olunub.
Daha sonra Elm şöbəsinin müdiri Lətifə Ağamalıyeva “ Elmi platformalarda şəxsi profillərin yaradılması” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Lətifə Ağamalıyeva qeyd edib ki, günümüzdə tədqiqatçıların elmi aktivliyi, bu sahədəki kəmiyyət və keyfiyyət göstəriciləri əsasən elmi platformalar vasitəsilə müəyyənləşdirilir.
Şöbə müdiri təlimdə iştirak edən pedaqoji heyətə ResearchGate, Google Scholar, Academia bazalarında şəxsi profillərin yaradılması, elmi məqalələrin müəlliflərinin identifikasiyası üçün beynəlxalq sistem olan ORCID kodunun alınması, əməkdaşların daha öncə çap edilmiş, lakin internettə olmayan məqalələrinin mövcud açıq akademik sistemlərdə yerləşdirilməsi qaydaları haqqında məlumat verib.

The Department of Science held a training on "Creating personal profiles on scientific platforms" for the teaching staff of the University of Azerbaijan. The event was opened by the Vice-Rector for Scientific Affairs of the University, r.e.d. Yusif Gasimov said that the "Roadmap for 2022 to improve the international ranking of scientific publications" was signed in March this year by the Chairman of the Commission on Business Environment and International Ratings, First Deputy Prime Minister of Azerbaijan Yagub Eyyubov. The active and coordinated participation of science and education institutions in the implementation of priorities for the development of scientific potential within the implementation of the Road Map is of great importance. Rector of Azerbaijan University Saadat Aliyeva signed an order as a first step to implement the work of universities. The order states that personal profiles of teachers working at the University of Azerbaijan should be created in ResearchGate, Google Scholar, Academia databases by May 31, 2022, and the ORCID identification number should be provided, and the science department should conduct awareness-raising training for the teaching staff. As a second step in the implementation of the road map, the training was organized by the Department of Science.
Then the head of the Science Department Latifa Agamaliyeva made a presentation on "Creating personal profiles on scientific platforms." Latifa Agamaliyeva noted that today the scientific activity of researchers, quantitative and qualitative indicators in this field are determined mainly through scientific platforms.
The head of the department informed the teaching staff about the rules of creating personal profiles in ResearchGate, Google Scholar, Academia, obtaining the ORCID code, an international system for identifying authors of scientific articles, and placing previously published but not online articles in existing open academic systems.