“Sağlam bir dünya üçün yaşıl enerji” mövzusunda ən yaxşı tələbə elmiş işi müsabiqəsinin mükafatlandırma mərasimi sabah keçiriləcək. Mərasim Azərbaycan Universitetinin Ceyhun Hacıbəyli 71 ünvanında yerləşən tədris binasında (akt zalı, II mərtəbə) saat 11.00-da başlayacaq.
Qalibləri  I, II və III dərəcəli diplomlar, hədiyyələr və pul mükafatı gözləyir. I yerin sahibinə 800, II yerin sahibinə 600, III yerin sahibinə isə 400 manat pul mükafatı təqdim olunacaq.
Enerji səmərəliliyinin artırılması, alternativ və bərpa olunan enerji mənbələrinin səfərbər edilməsinin təbliğinə yönəlmiş müsabiqə gənc tədqiqatçıların bu sahədəki intellektual potensialının üzə çıxarılmasına, gəncləri qlobal elmi problemlərin həllinə cavab axtarışına cəlb etmək kimi mühüm məqsədlərə xidmət edir. Ölkənin bütün ali məktəblərinin tələbə, magistrant və doktorantlarına Azərbaycan şəraitində həyata keçirilə biləcək ideya və təkliflərini təqdim etməyə şərait yaradan, 5 istiqamət və 2 mərhələdə təşkil olunan müsabiqənin birinci turuna 19 universitetdən 30 iş daxil olub. Təqdim olunmuş işlər müvafiq komissiya üzvləri tərəfindən araşdırılıb və onlardan 14-ü ikinci tura buraxılıb.
İkinci tura adlayan işlər Alternativ və Bərpa Olunan Enerji Mənbələri üzrə Dövlət Agentliyi, AMEA-nın elmi tədqiqat-institutları və ölkənin qabaqcıl ali məktəblərinin mütəxəssis və alimlərindən ibarət komissiya tərəfindən işin aktuallığı və yeniliyi; tədqiqata yanaşmanın orijinallığı; aparılan tədqiqatın dərinliyi və innovativliyi; alınmış nəticələrin qoyulan məsələlərə uyğunluğu və əsaslandırılması; görülmüş işin nəzəri və tətbiqi əhəmiyyəti; təqdimatın hazırlanması, çıxış zamanı interaktiv materiallardan istifadə edilməsi kimi kriteriyalar üzrə dəyərləndirilib.
Finalçılar arasında Azərbaycan Texniki Universiteti, ADA Universiteti, Xəzər Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Bakı Dövlət, Universiteti, Fransa-Azərbaycan Universiteti, Avrasiya Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti,  Bakı Ali Neft Məktəbi və müsabiqənin ev sahibi Azərbaycan Universitetinin tələbə, magistrant və doktorantları var.

14.03.2018 3285Awarding ceremony of "Green Energy for a Healthy World" competition will be held tomorrow. The event will start in the educational building of Azerbaijan University located at J. Hajibeyli 71 at 11 a.m.
The winners will receive I, II and III degree diplomas, prizes and money awards. The winner will be awarded as follows: first place - 800 AZN, second place – 600 AZN, third place - 400 AZN.
The competition, increasing energy efficiency and promoting alternative and renewable energy sources serves to reveal the intellectual potential of young researchers and to search for solutions of the global scientific problems. For the first round of the competition, providing opportunities for students, masters and PhD students from all the country's universities to present ideas and proposals that can be implemented in the territory of Azerbaijan, held in 5 directions and 2 stages, was presented 30 works from 19 universities. The submitted works were investigated by the relevant commission members and 14 of them were put into the second round.
The Commission consisting of specialists and academics of the State Agency for Alternative and Renewable Energy Sources, scientific research institutes of ANAS and leading universities of the country evaluated the relevance, innovation, originality, theoretical and practical importance of the work including the preparation of the presentation, interactive materials as well as demonstration to the audience of the works put to the II stage.
Among the finalists there are students, masters and PhD students from Technical, ADA, Caspian, Oil and Industry, Baku State, France - Azerbaijan, Eurasia, Economics, Pedagogical, Azerbaijan universities and the Higher Oil School.
Partner of the competition is the State Agency for Alternative and Renewable Energy Sources of the Republic of Azerbaijan.