Azərbaycan Universiteti tərəfindən elan olunan “Sağlam bir dünya üçün yaşıl enerji” mövzusunda ən yaxşı tələbə elmi işi müsabiqəsinin qalibləri müəyyənləşib. Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin tələbəsi Alirzə Orucov “Təmiz ada” adlı elmi işi ilə birinci, bu ali təhsil müəssisəsinin magistrantı İlkin Mərufov ikinci, Azərbaycan Universitetinin tələbələri Sərxan Abbaszadə və Fəhmin Zakirli isə üçüncü yerə layiq görülüblər. I yerin sahibinə 800, II yerin sahibinə 600, III yerin sahiblərinə isə 400 manat pul mükafatı və müvafiq sertifikatlar təqdim olunub. Müsabiqə qaliblərinin elmi rəhbərləri də təltif olunublar.
Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin tələbəsi Nərminə Abbasova isə dördüncü yerə layiq görülüb və Nəsimi rayon Gənclər və İdman İdarəsi tərəfindən xüsusi hədiyyə ilə mükafatlandırılıb.
Müsabiqənin mükafatlandırma mərasimində Azərbaycan Universitetinin rektoru Səadət Əliyeva, universitetin elmi işlər üzrə prorektoru professor Yusif Qasımov, müsabiqənin tərəfdaşı Alternativ və Bərpa Olunan Enerji mənbələri üzrə Dövlət Agentliyinin sədr müavini prof. Nurəli Yusifbəyli, Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin yanında İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondunun icraçı direktoru prof. Elçin Zeynalov, Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin Milli Aerokosmik Agentliyi (MAKA) Ekologiya İnstitutunun direktor müavini prof. Nəsimi Kazımov, Nəsimi rayon İcra Hakimiyyəti Gənclər və İdman idarəsinin rəisi Elbrus Abdullayev, “Social Innnovation Lab” beynəlxalq təşkilatının icraçı direktoru Cəsur Həsənov, müsabiqə komissiyasının üzvləri, müsabiqənin finalçıları və elmi rəhbərləri, universitetin müəllim – tələbə heyəti iştirak edib.
Tədbir müsabiqənin gedişatını işıqlandıran video-çarxın nümayişi ilə başlayıb. Video-çarx vasitəsi ilə tədbir iştirakçılarına müsabiqə ideyasının ortaya çıxması, müsabiqənin məqsədi, istiqamətləri və mərhələləri, komissiyanın üzvləri, daxil olan işlər və dəyərləndirilmə kateqoriyaları, iştirakçılar və finalçılar haqqında məlumat çatdırılıb.
Çıxış edənlər müsabiqənin, o cümlədən mövcud enerji mənbələrindən səmərəli istifadə edilməsi ilə yanaşı alternativ və bərpa olunan enerji mənbələrinin səfərbər edilməsinin əhəmiyyətindən söz açıb, ölkəmizdə bu sahədə geniş vüsət almış işlər haqqında məlumat veriblər. Çıxışlarda müsabiqənin şəffaf və yüksək səviyyədə təşkilinə görə universitet rəhbərliyinə təşəkkür edilib.
Universitetin elmi işlər üzrə prorektoru prof. Yusif Qasımov tədbiri açıq elan edib və finalçılara uğurlar arzulayıb.
Müsabiqənin tərəfdaşı Alternativ və Bərpa olunan enerji mənbələri üzrə Dövlət Agentliyinin sədr müavini professor Nurəli Yusifbəyli alternativ və bərpa olunan enerji mənbələri sahəsində dünyada və ölkəmizdə baş verən proseslər haqqında qısa arayış təqdim edib. Qonaq qeyd edib ki, “Azərbaycan Respublikasında kommunal xidmətlərin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”ndə alternativ və bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin gücləndirilməsinə geniş yer ayrılıb və ölkəmizdə son illər əldə olunan uğurlar Prezident İlham Əliyevin bu sahəyə xüsusi qayğı və diqqəti nəticəsində baş verir.
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin yanında İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondunun icraçı direktoru professor Elçin Zeynalov fondun məqsədləri və fəaliyyət istiqamətləri haqqında tədbir iştirakçılarına məlumat verib.
Müdafiə Sənayesi Nazirliyinin MAKA Ekologiya İnstitutunun direktor müavini professor Nəsimi Kazımov bildirib ki, ölkəmizin yerləşdiyi coğrafi mövqe və iqlim şəraiti alternativ və bərpa olunan enerji mənbələrindən geniş istifadəyə imkan yaradır.
Müsabiqə komissiyasının üzvü, AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, fizika riyaziyyat elmləri namizədi Elxan Səbziyev təqdim olunan işləri şərh edərək qeyd edib ki, müsabiqənin tam obyektiv təşkili və keçirilməsi təqdirəlayiq haldır: “Universitet rəhbərliyi tərəfindən finalçıların və qaliblərin seçiminin tam obyektiv şəkildə aparılması üçün şərait yaradılıb və komissiyanın işinə müdaxilə olmayıb”. Elxan Səbziyev müsabiqənin həm də təhsildə çatışmazlıqların aradan qaldırılmasına xidmət etdiyini vurğulayıb.
“Social Innnovation Lab” beynəlxalq təşkilatının icraçı direktoru Cəsur Həsənov təşkilatın fəaliyyəti haqqında danışıb.
Nəsimi rayon Gənclər və İdman İdarəsinin rəisi Elbrus Abdullayev müsabiqənin mövzusu və aktuallığının əhəmiyyətini vurğulayıb və tədbirin işinə uğurlar arzulayıb.
Mükafatlandırma mərasimi müsabiqənin qalibi Alirzə Orucovun “Təmiz ada” mövzusunda elmi işini iştirakçılar üçün təqdim etməsi ilə başa çatıb. Layihə günümüzün qlobal ekoloji problemi olan çirkli suların təmzilənməsinə yönəlib. Layihənin həyata keçirilməsi ilə bu cür suların hətta orda balıqlar yaşaya biləcək səviyəyə qədər təmizlənməsi təmin ediləcəkdir. Layihənin əsas üstün cəhəti onun az maliyyə tələb etməsi, həmin ərazinin estetik görünüşünə zərər vurmaması və suyu təmizləyəcək qurğunun tamamilə külək enerjisi ilə işləməsidir.

The winners of the best scientific work competition titled “Green energy for a healthy world” declared by the Azerbaijan University have been selected. The student of the Azerbaijan State University of Oil and Industry Alirza Orujov was awarded the first place for his scientific work titled “Tamiz ada” (Clean island), the master level student of the same university Ilkin Marufov took the second place and the students of the Azerbaijan University Sarkhan Abbaszada and Fahmin Zakirli the third places. The winner of the I place was awarded 800 manat, the II place 600 manat and the third places 400 manat reward and certificates for the relevant places. The scientific supervisors of the winners have also been awarded.
The student of the Azerbaijan State University of Oil and Industry Narmina Abbasova was awarded the fourth place and rewarded with special present by the Department of the Youth and Sport of Nasimi District.
The rector of the Azerbaijan University Saadat Aliyeva, Vice-rector for the scientific works of the university Yusif Gasimov, the partner of the competition, deputy head of the State Agency for Alternative and Renewable Energy Sources, prof.Nurali Yusifbayli, Executive director of the State Fund for Development of Information Technologies under the Ministry of Transport, Communication and High Technologies prof.Elchin Zeynalov, Deputy Director of the Institute of Ecology of the National Aerocosmic Ageny of the Ministry of Defense Industry prof.Nasimi Kazimov, head of the Department of the Youth and Sport of Nasimi district Elbrus Abdullayev, Executive Director of the “Social Innnovation Lab” International Organization Jasur Hasanov, members of the competition commission, finalists and scientific supervisors of the competition and teacher-student staff of the university took part in the competition.
The event started with display of a video clip that reflects the progress of the competition, through which the event participants were given information to the participants about the idea, purposes and stages of the competition, members of the commission, the received works and assessment categories, participants and finalists.
The speakers emphasized that existing energy sources should be effectively used and alternative and renewable energy sources should be mobilized and gave detailed information about the works widely spread in our country. The speakers extended their gratitude to the university management for high-level organization of the competition.
The Vice-rector for academic affairs of the university declared the event open and wished success to the finalists.
The partner of the competition, deputy director of the State Agency for Alternative and Renewable Energy Sources professor Nurali Yusifbayli gave brief information about the current events that happen in our country and across the globe. He stated that, a special attention has been paid to enhancement of the use of alternative and renewable enery sources in the “Strategical Road Map for development of communal services in the Republic of Azerbaijan and that we have to be thankful to the president Ilham Aliyev for the successes our country has achieved in the last few years.
Executive director of the State Fund for Development of Information Technologies under the Ministry of Transport, Communication and High Technologies prof.Elchin Zeynalov gave information to the event participants about the purposes of the fund and its activities.
The deputy director of the Institute of Ecology of the Ministry of Defense Industry professor Nasimi Kazimov stated that, the geographical position and climatic conditions of our country enables us to widely consume the alternative and renewable energy sources.
The member of the competition commission, leading scientific worker of the Institute of Management of the Azerbaijan National Academy of Sciences, candidate of sciences of physics and mathematics Elkhan Sabziyev commented on the works and noted that, fully objective organization and  holding of the competition is really praiseworthy:  “The finalists and winners were selected in an objective manner by the university management and, there has been no interference in the work of the commission. Elkhan Sabziyev emphasized that the competition also serves for elimination of shortcomings in education.
The executive director of the “Social Innovation Lab” International Organization Jasur Hasanov gave a speech about the activity of the organization.
The head of the Department of the Youth and Sport of Nasimi district Elbrus Abdullayev emphasized the importance of the topic and actuality of the competition, and wished success to the participants.
The event ended with presentation of the scientific work “Tamiz ada” (Clean island) by Alirza Orujov, the winner of the competition. The project aimed at cleaning of polluted waters which is a global ecological problem of our day. Through realization of the project, such water shall be cleaned and fish shall be able to live there.  Main advantage of the project is that it requires less finance, not harms the aesthetic appearance of the area and the device that cleans water functions with the help of wind energy absolutely.