Azərbaycan Universitetində Konfutsi Mərkəzi fəaliyyətə başlayıb
Azərbaycan Universitetində Konfutsi Mərkəzinin açılışı olub. Mərkəz Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) nəzdindəki Konfutsi İnstitutu ilə birgə  əməkdaşlıq çərçivəsində fəaliyyət göstərəcək. Mərkəzdə Çin mədəniyyətinin öyrənilməsi və Çin dilinin tədrisi nəzərdə tutulur.
Açılış münasibəti ilə keçirilən tədbirdə institutun tarixi və missiyası, Azərbaycandakı və dünyadakı fəaliyyəti haqqında məlumat verilib. İnstitutun Çin üzrə direktoru xanım Luo Siaocı qeyd edib ki, dünyada ilk Konfutsi İnstitutu 2004-cü ildə Koreyanın paytaxtı Seulda açılıb.  Azərbaycanda isə 2011-ci ildə fəaliyyətə başlayıb. Xanım Luo Siaocı deyib: “İnstitutun missiyası Çin mədəniyyətinin və fəlsəfəsinin bütün dünyada təbliğ edilməsi, Çinlə digər ölkələr arasında dostluq münasibətlərinin inkişaf etdirilməsidir.  Azərbaycanda Çin dilinin tədrisi bu qurum vasitəsilə təşkil olunur. İnstitut 7 illik fəaliyyəti ilə Çin və Azərbaycan arasında möhkəm dostluq əlaqələri qurulmasına mühüm töhfələr verib”.
Qonaq çıxışında institut tərəfindən təşkil olunan kurslar, yaradılan təhsil və təqaüd imkanları, Çin dili üzrə beynəlxalq sertifikatın karyera perspektivləri, həmçinin “Çin dili körpüsü” beynəlxalq  müsabiqəsi  haqqında məlumat verib.
Tədbirdə universitetin müəllim-tələbə heyəti üçün Çin dilinin tədrisi üzrə nümunəvi dərs nümayiş olunub. Açılış tədbiri iştirakçılar üçün ənənəvi Çin çay mərasiminin təşkil olunması ilə yekunlaşıb.

Confucius Center started to operate at Azerbaijan University
Confucius Center was opened at Azerbaijan University. The Center will operate within the framework of joint cooperation with Confucius Institute at Baku State University (BSU). Learning Chinese culture and teaching Chinese language are envisaged in the center.
Information was given about the history and mission of the Institute and its activities in Azerbaijan in the ceremony on the occasion of the opening. Director of the Institute on China Ms. Luo Siaochi noted that the first Confucius Institute was opened in the capital city Seul, Korea in 2004. It started to operate in Azerbaijan in 2011. Ms. Luo Siaochi said: “Promoting Chinese culture and philosophy all over the world and developing friendly relations among China and other countries are the missions of the Institute. Chinese language in Azerbaijan is taught through this organization. The Institute has made a significant contribution to the establishment of strong friendly ties between China and Azerbaijan over its 7-year activity. "
The guest spoke about the courses organized by the institute, education and scholarships, career perspectives of international certificate in Chinese language, as well as the "Chinese Bridge" international competition.
An exemplary lesson on Chinese language teaching was presented in the event. The opening ceremony ended with a traditional Chinese tea ceremony for the participants.