Azərbaycan Universitetinin komandası ICPC-nin növbəti mərhələsinə vəsiqə qazanıb
Azərbaycan Universitetinin İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları fakültəsinin tələbələri Nihat Əliyev, Ülvi Sadıqzadə və Cəsur İsmayılovdan ibarət komandası “50-ci Universitetlərarası Beynəlxalq Proqramlaşdırma Müsabiqəsi”nin (ICPC) Azərbaycan üzrə regional mərhələsinə vəsiqə qazanıb. Fakültənin dekanı Asif Paşayev ilə Riyaziyyat və informatika kafedrasının müəllimi Əli Qurbanovun rəhbərlik etdiyi komanda təsnifat mərhələsində əldə etdiyi nəticəyə uyğun olaraq 3-cü dərəcəli diplomla təltif olunub.
ICPC Azərbaycan İcmasının, Azərbaycan Texniki Universiteti və ADA Universitetinin təşkilatçılığı, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilən təsnifat mərhələsində Azərbaycanın 22 ali təhsil müəssisəsindən 157 komanda iştirak edib. Komandalara 5 saat ərzində 14 alqoritmik məsələni C++, Java və ya Python proqramlaşdırma dillərində həll etmək və bu həlləri avtomatik qiymətləndirmə sistemində sınaqdan keçirmək tapşırığı verilib.
“50-ci ICPC – Universitetlərarası Beynəlxalq Proqramlaşdırma Müsabiqəsi”nin Azərbaycan üzrə regional mərhələsi 15 noyabr 2025-ci il tarixində Azərbaycan Texniki Universitetində keçiriləcək. Bu mərhələdə 63 komanda iştirak edəcək. Regional mərhələni müvəffəqiyyətlə başa vuracaq komandalar 15–17 dekabr 2025-ci il tarixlərində Gürcüstan Respublikasının Tbilisi şəhərində keçiriləcək “50-ci ICPC – Universitetlərarası Beynəlxalq Proqramlaşdırma Müsabiqəsi”nin yarımfinal mərhələsində və Cənubi Qafqaz Açıq Çempionatında (komanda və fərdi nominasiyalar üzrə) iştirak etmək hüququ əldə edəcəklər.
Qeyd edək ki, tələbələrin proqramlaşdırma bacarıqlarını, alqoritmik düşüncələrini və komanda işini inkişaf etdirməyə yönələn ICPC ötən əsrin 70-ci illərində ABŞ-də başlayıb, 1977-ci ildən beynəlxalq miqyasda keçirilir. Universitetlər ilə sənaye arasında qlobal körpü rolunu oynayan müsabiqənin finalı 2025-ci ilin yayında ilk dəfə Bakıda keçirilib.

Azerbaijan University team advanced to the next stage of ICPC
The team from the Faculty of ICT at Azerbaijan University, consisting of students Nihat Aliyev, Ulvi Sadigzada, and Jasur Ismayilov, has qualified for the regional stage of the “50th Interuniversity International Collegiate Programming Contest” (ICPC) in Azerbaijan. The team, led by the Dean of the Faculty Asif Pashayev and the Department of Mathematics and Computer Science lecturer Ali Gurbanov, was awarded a 3rd-degree diploma based on their performance in the qualification round.
The qualification round, organized by the Azerbaijani ICPC community, Azerbaijan Technical University, and ADA University in partnership with the Innovations and Digital Development Agency, featured 157 teams from 22 higher education institutions in Azerbaijan. Teams were tasked with solving 14 algorithmic problems within 5 hours using programming languages C, Java, or Python and testing their solutions in an automated evaluation system.
The regional stage of the “50th Interuniversity International Collegiate Programming Contest” in Azerbaijan will be held on November 15, 2025, at Azerbaijan Technical University, with 63 teams participating. Teams that successfully complete the regional stage will qualify for the semifinal stage of the “50th Interuniversity International Programming Contest” and the Southen Caucasus Open Championship (in team and individual categories), which will take place from December 15 to 17, 2025, in Tbilisi, Georgia.
It is noteworthy that the ICPC, aimed at developing students’ programming skills, algorithmic thinking, and teamwork, originated in the 1970s in the USA and has been held internationally since 1977. The contest final, serving as a global bridge between universities and industry, was first held in Baku in the summer of 2025.