Azərbaycan Universitetində “Bərabər cəmiyyətə doğru” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirilib
Azərbaycan Universitetində Sosial işin təşkili kafedrasının müəllimi Ayxan Qəhramanovun təşəbbüsü ilə “Bərabər cəmiyyətə doğru” mövzusunda maarifləndirici tədbir keçirilib. Tədbirdə Sosial Xidmətlər Agentliyinin Səyyar və yarımstasionar sosial xidmətlərin təşkili departamentinin müdir müavini Cavid Rəhimli,  “Xüsusi Təyinatlıların Qaziləri, Şəhid Ailələri və Veteranları” İctimai Birliyinin Abşeron rayon sədri Süleyman Cəfərov və parataekvondo üzrə Azərbaycan millisinin üzvü, paralimpiya çempionu İmaməddin Xəlilovun çıxışları dinlənilib, əlilliyi olan şəxslərin sosial həyatda fəal iştirakı, onların hüquq və imkanlarının genişləndirilməsi ilə bağlı aktual məsələlər müzakirə olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə kafedranın müdiri Nigar Şahhüseynbəyova açaraq tədbirin məruzəçilərini və qonaqlarını təqdim edib.  Ardınca kafedranın müəllimi Ayxan Qəhrəmanov çıxış edərək dəvəti qəbul etdiklərinə görə qonaqlara təşəkkür edib, sosial iş tələbələrinin dərs prosesində sosial sahəyə dair müzakirələrin və praktiki yanaşmaların geniş yer tutduğunu bildirib. Ayxan Qəhrəmanov qeyd edib ki, Azərbaycanda əhalinin həssas qruplarına və əlilliyi olan şəxslərə göstərilən diqqət və qayğı əhatəliliyi ilə diqqət çəkir. Onların sosial müdafiəsi və tibbi-sosial reabilitasiyası dövlətin sosial siyasətinin mühüm tərkib hissəsidir. Sosial iş ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrin bu istiqamətdə aktiv fəaliyyəti də gələcəyə böyük ümid yaradır.
Sosial Xidmətlər Agentliyinin Səyyar və yarımstasionar sosial xidmətlərin təşkili departamentinin müdir müavini Cavid Rəhimli çıxışında səyyar sosial xidmətlərin və əlilliyi olan şəxslərin ictimai həyata fəal şəkildə cəlb olunmasının əhəmiyyətini vurğulayıb, agentlik tərəfindən göstərilən hüquqi və psixoloji məsləhət xidmətləri,  o cümlədən sosial xidmət müəssisələrinin fəaliyyət istiqamətləri haqqında məlumat verib.
“Xüsusi Təyinatlıların Qaziləri, Şəhid Ailələri və Veteranları” İctimai Birliyinin Abşeron rayon sədri Süleyman Cəfərov əlilliyi olan şəxslərin  cəmiyyətə inteqrasiyasının dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən biri olduğunu qeyd edib. Çıxışında qazilərin və əlilliyi olan şəxslərin qarşılaşdığı çətinliklərdən bəhs edən Süleyman Cəfərov onların sosial rifahının yaxşılaşdırılması üçün görülən işlərdən, Vətən müharibəsi iştirakçılarına və qazilərə göstərilən dövlət qayğısından bəhs edib.
Paralimpiya çempionu İmaməddin Xəlilov isə öz həyat yolundan və idmanda qazandığı uğurlardan danışıb, əldə etdiyi uğurların digər idmançılar üçün stimul olduğunu bildirib. Paralimpiya çempionu qarşılaşdığı çətinliklərə baxmayaraq ruhdan düşmədiyini, əksinə idman vasitəsilə bütün komplekslərini aşaraq həyatına yeni nəfəs gətirdiyini qeyd edib.
Tədbirin sonunda iştirakçılar Azərbaycan Milli Konservatoriyasının III kurs tələbəsi Ağaəli Niftəlizadənin kamançada ifa etdiyi “Azərbaycan maralı” əsərini dinləyiblər.

Azerbaijan University hosted awareness rising event on “Towards an Inclusive Society”
An awareness rising event titled “Towards an Inclusive Society” was held at Azerbaijan University at the initiative of Aykhan Gahramanov, a lecturer in the Department of Social Work Organization. The event featured speeches by Javid Rahimli, Deputy Head of the Department for the Organization of mobile and semi-stationary social services of the Social Services Agency; Suleyman Jafarov, Chairman of the Absheron District of Public Association “Ghazi of Special Forces, families of martyrs, and veterans”; and Imamaddin Khalilov, member of the Azerbaijani national para-taekwondo team and Paralympic Games champion. Discussions focused on the active participation of people with disabilities in public life and the expansion of their rights and opportunities.
The event was opened by Nigar Shahhuseynbayova, head of the Department, who introduced the speakers and guests. The Department lecturer Aykhan Gahramanov then thanked the guests for their participation, noting that discussions and practical approaches to social issues play a significant role in the education of social work students. He emphasized that the attention and care shown towards vulnerable groups and people with disabilities in Azerbaijan are comprehensive, with their social protection and medical-social rehabilitation being key priorities of state policy. He added that the active engagement of social work students in this field inspires great hope for the future.
Javid Rahimli, Deputy Head of the Department for the Organization of mobile and semi-stationary social services of the Social Services Agency highlighted the importance of mobile social services and the active involvement of people with disabilities in society. He provided information about the Agency’s legal and psychological counseling services, as well as the operational directions of social service institutions.
Suleyman Jafarov, Chairman of the Absheron District of Public Association “Ghazi of Special Forces, families of martyrs, and veterans”, underscored that integrating people with disabilities into society is a core focus of state policy. He spoke about the challenges faced by veterans and people with disabilities, the efforts undertaken to improve their social welfare, and the government’s support for war veterans and participants of the Patriotic War.
Paralympic Games champion Imamaddin Khalilov shared his life story and achievements in sports, stating that his success serves as an inspiration to other athletes. He emphasized that despite the difficulties he has faced, he remains optimistic, overcoming personal insecurities through sports and bringing new meaning to his life.
The event concluded with a performance of “The Azerbaijani deer” song by Agaali Niftalizada, a third-year student of the Azerbaijan National Conservatory, on the kamancha.