Azərbaycan Universiteti BMT-nin İkinci Dünya Sosial Sammitində təmsil olunub
Azərbaycan Universiteti Qətərin paytaxtı Dohada keçirilən BMT-nin İkinci Dünya Sosial Sammitində təmsil olunub. Sosial işin təşkili kafedrasının müəllimi, Sosial-Psixoloji Tədqiqat və Məsləhət Mərkəzinin direktoru Aygün Muradlı Azərbaycan Universiteti ilə Azərbaycan Sosial İş İctimai Birliyi arasında imzalanmış memoranduma əsasən ictimai birliyin dəvəti ilə tədbirdə iştirak edib.
Aygün Muradlı sammit çərçivəsində təşkil olunan bir neçə proqramda iştirak edib, regional və beynəlxalq təşkilat və qurumların fəaliyyətləri, həmçinin  sosial iş və sosial inkişafla bağlı qurumların fəaliyyəti ilə tanış olub.
Aygün Muradlı tədbirdə COP29 Azərbaycan Sədrliyi və BMT-nin Asiya və Sakit okean üçün İqtisadi və Sosial Komissiyası (ESCAP) tərəfindən təşkil olunmuş “İnsan inkişafı prinsipləri: iqlimə davamlı və inkluziv sosial inkişaf üçün” adlı sessiyada fəal iştirak edib və müzakirələrə qoşulub. Sessiyada iqlim dəyişiklikləri ilə sosial inkişaf arasındakı əlaqə, inklüziv yanaşmalar və insan mərkəzli inkişaf strategiyaları müzakirə edilib.
Qeyd edək ki, sammitdə Azərbaycanı Baş nazirin müavini Samir Şərifovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti təmsil edir.belə böyük miqyaslı BMT toplantısı tarixdə ilk dəfə Nyu-York və ya Cenevrədən kənarda təşkil olunur. Tədbir 1995-ci ildə Danimarkanın paytaxtı Kopenhagendə keçirilmiş İlk Dünya Sosial Sammitindən 30 il sonra baş tutub. 4-6 noyabr 2025 tarixlərində keçirilən sammitdə 200-dək ölkədən 8 mindən çox iştirakçı - dövlət və hökumət başçıları, nazirlər, yüksək səviyyəli BMT rəsmiləri, vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələri, gənclər təşkilatlarının, elm və təhsil ictimaiyyətinin, özəl sektor nümayəndələri bir araya gəlib. Sammitin məqsədi dünyada yoxsulluğun azaldılması, sosial müdafiənin gücləndirilməsi, inklüziv inkişafın təmin edilməsi, sürətli texnoloji və ekoloji dəyişikliklərə cavab vermək üçün yeni yol xəritəsi müəyyənləşdirilməsidir. Azərbaycanın sosial iş sahəsi sammitdə uğurla təmsil olunub.

Azerbaijan University represented at the Second UN World Social Summit
Azerbaijan University was represented at the Second UN World Social Summit held in Doha, the capital of Qatar. Aygun Muradli, lecturer at the Department of Social Work Organization and Director of the Center for Social-Psychological Research and Counseling, participated in the event upon the invitation of a Azerbaijan Social Work Public Association in accordance with the memorandum of understanding signed between Azerbaijan University and the Public Association.
Aygun Muradli took part in several programs organized within the framework of the summit, familiarizing herself with the activities of regional and international organizations and institutions, as well as structures related to social work and social development.
She participated in the session titled “Human Development Principles: Towards Climate-Resilient and Inclusive Social Development”, held under the chairmanship of Azerbaijan COP29 and the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (ESCAP). The session focused on the interlinkages between climate change and social development, as well as inclusive, human-centered development strategies and approaches.
Notably, this large-scale UN meeting was held for the first time outside New York or Geneva. The event took place 30 years after the first World Social Summit, held in 1995 in Copenhagen, Denmark. From 4-6 November 2025, the summit brought together more than 8,000 participants from 200 countries, including heads of state and government, ministers, senior UN officials, representatives of civil society, youth organizations, academic and educational institutions, and the private sector. The purpose of the summit was to define a new roadmap for reducing global poverty, strengthening social protection, ensuring inclusive development, and responding to rapid technological and environmental changes. Azerbaijan’s social work sector was successfully represented at the summit.