Azərbaycan Universitetinin Siyasi və ictimai elmlər kafedrasının nəzdində fəaliyyət göstərən “Gənc Diplomatlar” klubu tərəfindən çempionat formatında həyata keçirilən “Diplomatik Masa” simulyasiya layihəsinin sayca dördüncü görüşü baş tutub. Budəfəki görüş dünya siyasətinin aktual mövzularından biri olan ABŞ–İran münasibətlərinə həsr olunub.
Tədbirdə üç əsas mövzu müzakirə olunub. İlk mərhələdə “Nüvə silahı ilə bağlı razılaşmanın əldə edilməsi perspektivləri”, ikinci mərhələdə “İranın Yaxın Şərqdə siyasi proseslərə müdaxiləsi və Bab əl-Məndab boğazı böhranı”, üçüncü mərhələdə isə “ABŞ–İran münasibətlərində yeni inkişaf dinamikası” mövzuları ətrafında diskussiyalar aparılıb.
Qeyd edək ki, layihə çərçivəsində keçirilən debatlar tələbələrin analitik düşüncə, arqumentasiya, siyasi təhlil və ictimai çıxış bacarıqlarını inkişaf etdirmək baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır. “Diplomatik Masa” simulyasiyası universitetdə diplomatiya və beynəlxalq münasibətlər sahəsinə maraq göstərən gənclər üçün səmərəli platforma rolunu oynayır.

The 4th session of the “Diplomatic Table” simulation project took place
The 4th session of the “Diplomatic Table” simulation project, organized in a championship format by the Young Diplomats Club operating under the Department of Political and Social Sciences at Azerbaijan University, has taken place. This session focused on USA-Iran relations, one of the most pressing topics in global politics.
Three main topics were discussed at the event. The first stage featured discussions on “Prospects for reaching a nuclear agreement”, the second stage explored “Iran’s involvement in political processes in the Middle East and the crisis in the Bab-el-Mandeb strait” and the third stage examined “New dynamics in the development of USA-Iran relations”.
It is worth noting that the debates held within the framework of the project play a significant role in developing students’ analytical thinking, argumentation skills, political analysis abilities, and public speaking competence. The Diplomatic Table simulation serves as an effective platform for the University students interested in diplomacy and international relations.