İKT fakültəsinin tələbələri payız semestrini İtaliyada oxuyacaqlar
Azərbaycan Universitetinin 2 tələbəsi universitetlərarası mübadilə proqramı çərçivəsində 2025/2026-cı tədris ilinin payız semestrini İtaliyanın nüfuzlu ali təhsil müəssisələrindən biri olan Sapienza Universitetində davam etdirmək hüququ əldə edib.
Mübadilə proqramında iştirak etməyə haqq qazanmış tələbələr İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları fakültəsinin İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisasının üçüncü  kurs tələbələri Ədilə Rza və Tofiq Sultanovdur.
Tələbələrimizi təbrik edir, bu təcrübənin onların peşəkar kadr kimi yetişmələrinə böyük töhfə verəcəyinə inanırıq!
Qeyd edək ki, xaricdə təqaüdlü təhsil ilə bağlı əlaqələndiricilik məsələləri Beynəlxalq əlaqələr şöbəsi tərəfindən həyata keçirilir. Tələbə mübadilə proqramları çərçivəsində xarici tərəfdaş universitetlərdə qısamüddətli təhsil almaq istəyən tələbələr daha ətraflı məlumat əldə etmək üçün Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinə müraciət edə bilərlər.

ICT faculty students will spend fall semester studying in Italy
Two students from Azerbaijan University have been granted the opportunity to continue their studies at Sapienza University of Rome, one of Italy’s most prestigious higher education institutions, during the fall semester of the 2025/2026 academic year as part of an inter-university exchange program.
Third-year students of the Information Security program at the Faculty of Information and Communication Technologies, Adila Rza and Tofig Sultanov, were selected to participate in the exchange.
We warmly congratulate our students and are confident that this experience will make a significant contribution to their academic and professional growth!
It should be noted that the International Relations Office oversees the coordination of scholarship and study-abroad programs. Students interested in participating in short-term exchange programs at partner universities abroad are encouraged to contact the International Relations Office for more information.
It should be noted that the International Relations Department oversees the coordination of scholarship and study-abroad programs. Students interested in participating in short-term exchange programs at partner universities abroad are encouraged to contact the International Relations Department for more information.