Azərbaycan Universitetində magistratura tələbələrinin elmi-pedaqoji təcrübəsi başlayıb
Azərbaycan Universitetinin magistratura II kurs tələbələrinin elmi-pedaqoji təcrübəsinə bu gündən start verilib. Tələbələrin prosesə psixoloji hazırlığı, onlara vəzifə və öhdəlikləri haqqında, o cümlədən müvafiq normativ sənədlər üzrə biliklərin verilməsi məqsədilə Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzi tərəfindən təşkil olunan ənənəvi görüşdə təcrübənin nəzəri və praktiki əsasları izah edilib, iştirakçıların sualları cavablandırılıb. Qeyd olunub ki, elmi-pedaqoji təcrübə 17 fevral-14 mart 2025-ci il tarixləri arasında keçiriləcək, elmi tədqiqat təcrübəsi isə martın 17-dən aprelin 11-dək davam edəcək.
Görüşdə rektorun müşaviri, Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzinin direktoru Nüşabə Quliyeva çıxış edərək elmi-pedaqoji və elmi tədqiqat təcrübəsinin magistratura təhsilində vacib mərhələ olduğunu qeyd edib. Nüşabə Quliyeva çıxışında elmi tədqiqat işlərinin səmərəli aparılması üçün vacib olan məqamları qeyd edib, sualları cavablandırıb.
Ardınca mərkəzin akademik məsləhətçisi Afiq Nadirov və Tədris şöbəsinin aparıcı mütəxəssisi Rəhimə Mikayılova təcrübə müddəti, təcrübə prosesində davamiyyət məsələləri, təcrübə gündəlikləri və jurnallarının yazılması qaydaları, həmçinin açıq dərslərin keçirilməsi və dissertasiya işinin tamamlanması barədə ətraflı məlumat veriblər.

Master’s students of Azerbaijan University begin their scientific and pedagogical internship
As of today, the scientific and pedagogical internship for second-year master’s students at Azerbaijan University has officially begun. A traditional preparatory meeting, organized by the International Center for Master’s and Doctoral Studies, was held to provide psychological preparation for students, inform them about their responsibilities and obligations, and introduce the relevant regulatory documents. During the session, the theoretical and practical foundations of the internship were explained, and participants' questions were addressed. It was noted that the scientific and pedagogical internship will take place from February 17 to March 14, 2025 and the scientific research internship will run from March 17 to April 11, 2025.
Speaking at the meeting, Nushaba Guliyeva, Advisor to the Rector and Director of the International Center for Master’s and Doctoral Studies, emphasized that the scientific-pedagogical and research internship is a crucial stage in the education of master's students. She highlighted key aspects necessary for conducting effective scientific research and responded to students' inquiries.
Following this, Afig Nadirov, Academic Advisor of the Center, and Rahima Mikayilova, leading specialist of the Education Department, provided a detailed overview of the duration of internship, attendance requirements, guidelines for maintaining internship diaries and journals, as well as conducting open classes and completing the master’s thesis.