Azərbaycan Universitetində peşəkar tərcüməçilərlə tələbələrin görüşü təşkil olunub
Azərbaycan Universitetində “Avrasiya” Tərcümə Mərkəzinin rəhbəri Nərmin Hüseynova və mərkəzin mütəxəssislərinin tələbələr ilə görüşü təşkil olunub. Tərcümə və filologiya kafedrasının nəzdində fəaliyyət göstərən “Young Translators” tələbə klubunun təşkilatçılığı ilə keçirilən görüşdə kafedranın rəhbərliyi və pedaqoji heyəti, Tərcümə və Filologiya ixtisaslarında təhsil alan bir qrup tələbə iştirak edib.
Görüşdə tələbələrə müasir qloballaşma şəraitində tərcümə fəaliyyətinin aktuallığı, peşəkar tərcüməçilərə olan tələbatın artması, ixtisaslaşma istiqamətləri, texnoloji yeniliklər, eləcə də bu sahə üzrə mövcud və perspektiv əmək bazarı imkanları barədə ətraflı məlumat verilib. Gənc tərcüməçilər üçün mövcud karyera imkanları, təcrübə proqramları, peşəkar inkişaf istiqamətləri, habelə tərcümə bazarında uğur qazanmaq üçün tələb olunan əsas bilik və bacarıqlar ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüş praktik fəaliyyətlə zənginləşdirilib, real tərcümə nümunələri əsasında praktiki məşğələlər təşkil olunub. Bu yanaşma görüşdə iştirak edən tələbələrin nəzəri biliklərini praktik bacarıqlarla möhkəmləndirməyə imkan yaradıb.
Peşəkar tərcüməçilərlə tələbələrin görüşü sual-cavab sessiyası ilə yekunlaşıb. Qonaqlar “Young Translators” tələbə klubu ilə əməkdaşlıq əsasında karyerayönümlü və maarifləndirici tədbirlərin gələcəkdə də keçirilməsinin planlaşdırıldığını bildiriblər.

A meeting between students and professional translators was held at Azerbaijan University
A meeting between the head of the Eurasia Translation Center, Narmin Huseynova, the Center’s specialists, and students was held at Azerbaijan University. The meeting was organized by the “Young Translators” Student Club operating under the Department of Translation and Philology and was attended by the Department management and academic staff, as well as students majoring in Translation and Philology.
During the meeting, students were provided with detailed information on the relevance of translation activities in the context of modern globalization, the growing demand for professional translators, areas of specialization, technological innovations in the field, and current as well as prospective labor market opportunities. Exchange of views also took place on existing career opportunities for young translators, internship programs, professional development pathways, and the core knowledge and skills required to succeed in the translation market.
The meeting was enriched with practical sessions, including hands-on exercises based on real-life translation examples. This approach enabled participating students to reinforce their theoretical knowledge with practical skills.
The meeting between students and professional translators concluded with a Q&A session. The guests stated that career-oriented and educational events are planned to be held in the future in collaboration with the “Young Translators” Student Club.