Azərbaycan Universiteti və Probasiya Xidməti arasında imzalanmış memorandumdan irəli gələn vəzifələr icra olunur
18 fevral 2025
Baxış sayı: 1200
Ədliyyə Nazirliyinin Probasiya xidmətində “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində, həmçinin Probasiya xidməti və Azərbaycan Universiteti arasında imzalanmış əməkdaşlıq haqqında memorandumdan irəli gələn vəzifələrin icrası ilə bağlı 2025-ci ildə görüləcək işlərə dair Tədbirlər Planına uyğun olaraq  “Probasiya qanunvericiliyi, sosial adaptasiya və reabilitasiya” mövzusunda təlimlər keçirilib. Probasiya məmurları üçün təşkil olunan təlim mövzuları əsasən probasiya sahəsində yeni trendləri əhatə edib.
Təlimlər Azərbaycan Universitetinin və Ədliyyə Akademiyasının müəllimləri, Probasiya xidmətinin, Sosial Xidmətlər Agentliyinin və Dövlət Məşğulluq Agentliyinin məsul əməkdaşları, habelə peşəkar mediatorlar, “Probasiya könüllüləri”, o cümlədən sosial işçilər və psixoloqlar tərəfindən aparılıb.
Təlim proqramına əsasən, probasiya nəzəriyyəsi və qanunvericiliyi, sosial adaptasiya və reabilitasiya, məhkumların cəmiyyətə yenidən uyğunlaşması üçün dəstək strategiyaları və proqramları, münasibət qurma və ünsiyyət bacarıqları, konfliktin idarə edilməsi, böhran müdaxiləsi, risk qiymətləndirilməsi, sosial xidmətlərə ehtiyacı olan şəxslərin müəyyən edilməsi, probasiya nəzarətində olan şəxslərin məşğulluq imkanlarının axtarılması, bərpaedici ədliyyə, probasiya sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafı, o cümlədən ölkəmizin Avropa Probasiya Konfederasiyasına (CEP-Confederation of European Probation) üzvlüyünün əhəmiyyəti, probasiya fəaliyyəti haqqında statistik hesabatların tərtib edilməsi və digər mövzular tədris olunub, təqdimatlar nümayiş etdirilib.
Təlimlərə, ilk növbədə, Bakı şəhəri probasiya idarəsinin, Sumqayıt şəhər probasiya şöbəsinin, Abşeron rayon icra və probasiya şöbəsinin icra məmurları cəlb ediliblər.

Tasks Arising from the Memorandum Signed between Azerbaijan University and Probation Service are Being Implemented
Baxış sayı: 1402
As part of the “Year of the Constitution and Sovereignty” and in accordance with the action plan for the work to be done in 2025 in connection with the implementation of the tasks arising from the memorandum of cooperation signed between the Probation Service and Azerbaijan University, the training sessions on “Probation Legislation, Social Adaptation, and Rehabilitation” held by the Probation Service of the Ministry of Justice. The training topics for probation officers mainly covered new trends in the field of probation.
The trainings were conducted by Azerbaijan University faculty members, the Academy of Justice, responsible staff from the Probation Service, the Social Services Agency, and the State Employment Agency, as well as professional mediators, probation volunteers, including social workers and psychologists.
The training program covered the theory and legislation of probation, social adaptation and rehabilitation, strategies and support programs for the reintegration of inmates into society, relationship-building and communication skills, conflict management, crisis intervention, risk assessment, identifying individuals in need of social services, finding employment opportunities for those under probation supervision, restorative justice, the development of international cooperation in probation, in particular, the importance of Azerbaijan's membership in the Confederation of European Probation (CEP), the compilation of statistical reports on probation activities, and other related topics.
Enforcement officers of the Baku city Probation Department, Sumgayit city Probation Department, and Absheron district Enforcement and Probation Department were involved in the training.