Professor Mayis Əliyev Özbəkistan universitetlərində mühazirə oxuyub
Azərbaycanın Özbəkistandakı səfirliyinin nəzdindəki Heydər Əliyev adına Mədəniyyət Mərkəzinin təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə elan edilmiş “Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində bu ölkənin bir neçə aparıcı ali məktəbində qeyd olunan mövzu ilə bağlı mühazirələr oxunub.
Mərkəzin dəvəti ilə Özbəkistana səfər etmiş Azərbaycan Universitetinin Sosial işin təşkili kafedrasının professoru, hüquq elmləri doktoru Mayis Əliyev Özbəkistan Dövlət Hüquq Universitetinin hüquqşünaslıq, eləcə də Nizami adına Daşkənd Dövlət Pedaqoji Universitetinin tarix, Daşkənd Dövlət Şərqşünaslıq Universitetinin Türkologiya fakültələrinin yuxarı kurs tələbələrinə “Konstitusiya tarixi və Azərbaycan konstitusiyasında suverenlik müddəaları”, “Sosial hüququn konstitusiya ilə tənzimlənməsi”, “Konstitusiya və suverenlik”, “Azərbaycan və Özbəkistan konstitusiyaları tarixi, suverenlik, sosial və mədəni hüquq məsələləri” mövzularında mühazirələr oxuyub.
Üç gün davam edən mühazirələrdə Azərbaycan dövlətinin suverenliyi, konstitusiyada yer alan müddəalar haqqında məlumat verən professor Azərbaycan Konstitusiyasını Özbəkistan Konstitusiyası ilə müqayisəli şəkildə şərh edərək hər iki ali qanunlar toplusunda əhəmiyyətli dərəcədə paralellər və eyniliklər olduğunu diqqətə çatdırıb.
Professor Mayis Əliyev mühazirələrin sonunda Azərbaycan Konstitusiyası ilə bağlı tələbələrin çoxsaylı suallarını cavablandırıb.

Professor Mayis Aliyev lectured at universities in Uzbekistan
On the initiative and organization of the Heydar Aliyev Cultural Center under the Azerbaijani Embassy in Uzbekistan, within the framework of the “Year of Constitution and Sovereignty” announced by the Decree of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, lectures on the mentioned topic were given in several leading universities of Uzbekistan.
Mayis Aliyev, prof. of the Department of Social Work Organization at Azerbaijan University, Doctor of Law, visited Uzbekistan at the invitation of the Center and gave lectures to senior students of the faculties of Law of the Tashkent State University of Law, History of the Tashkent State Pedagogical University named after Nizami, and Turkology of the Tashkent State University of Oriental Studies on the topics of “Constitutional history and sovereignty provisions in the Constitution of Azerbaijan”, “Regulation of social law by the Constitution”, “Constitution and Sovereignty”, “History of the Constitutions of Azerbaijan and Uzbekistan, sovereignty, social and cultural rights issues”.
During the three-day lectures, the professor provided information about the sovereignty of the Azerbaijani state and the provisions contained in the constitution, and compared the Constitution of Azerbaijan with the Constitution of Uzbekistan, drawing attention to the significant parallels and similarities between both sets of supreme laws.
At the end of the lectures, prof. Mayis Aliyev answered numerous questions from students regarding the Constitution of Azerbaijan.