Azərbaycan Universitetinin rektoru Səadət Əliyeva beynəlxalq tədbirdə çıxış edib
Azərbaycan Universitetinin rektoru, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səadət Əliyeva “Probasiya nəzarətində olan şəxslərin sosial-psixoloji adaptasiyası istiqamətində yeni trendlər” mövzusunda təşkil olunan beynəlxalq tədbirdə məruzə ilə çıxış edib. Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyindəki Sosial Xidmətlər Agentliyi tərəfindən Zoom platforması üzərindən təşkil olunan tədbir Azərbaycan Respublikasında “Konstitusiya və Suverenlik İli” və Dünya Sosial İş Gününə həsr olunub.
Beynəlxalq tədbirdə əvvəlcə açılış nitqi ilə Sosial Xidmətlər Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Vüqar Behbudov çıxış edib. Tədbir iştirakçılarını salamlayan Vüqar Behbudov, agentliyin artıq beş ildir fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdırıb və görülən işlər haqqında məlumat verib.
Azərbaycan Universitetinin rektoru Səadət Əliyeva çıxışında prezident İlham Əliyevin “Sosial sahə, insanların güzəranı, insanların sosial müdafiəsi diqqət mərkəzində olacaqdır” sözlərini sitat gətirərək qeyd edib ki, sosial sahənin prioritetliyi aidiyyəti qurumların üzərinə böyük məsuliyyət qoyur. Rektor rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsinin bu istiqamətdəki missiyası və fəaliyyətini əhatə edən məruzəsində  tədbir iştirakçılarına universitetdə Sosial iş ixtisasının yaradılması və tarixi, kadr hazırlığının aparılması, məzunların məşğulluq göstəriciləri, Sosial işin təşkili kafedrasının, Sosial-Psixoloji Tədqiqat və Məsləhət Mərkəzinin, tələbə klublarının fəaliyyəti, yerli və beynəlxalq əməkdaşlıqlar, beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi və tətbiqi haqqında məlumat verib. Səadət Əliyeva bildirib ki, Sosial iş ixtisası 2023-cü ildə bakalavriat səviyyəsi üzrə 5 il müddətinə beynəlxalq akkreditasiyadan keçib ki, bu da həm universitetin beynəlxalq səviyyədə tanınmasını təmin edir, həm də məzunların  rəqabət qabiliyyətini artırır.
Rektor diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan Universiteti, Sosial Tədqiqatlar Mərkəzi, Türkiyənin Fırat Universiteti və Recep Tayyip Erdoğan Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə 23-25 may 2025-ci il tarixlərində keçiriləcək 2-ci “Social Work & Social Research” (Sosial iş və sosial tədqiqat) beynəlxalq konfransına hazırlıq işləri uğurla davam edir. Tədbir iştirakçılarını konfransa dəvət edən Səadət Əliyeva hazırda təhsil proqramlarının təkmilləşdirilməsi istiqamətində mühüm işlərin aparıldığını da diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Ədliyyə Nazirliyi Probasiya Xidmətinin rəisi Vüqar Ağayevin, Azərbaycandan və Türkiyədən probasiya, sosial iş və sosial xidmət sahələrində universitet nümayəndələrinin, mütəxəssis və ekspertlərin çıxış və məruzələri də dinlənilib.

Rector of Azerbaijan University Saadat Aliyeva addressed the international event
Saadat Aliyeva, Rector of Azerbaijan University and PhD in Philology, delivered a keynote speech at an international event titled “New trends in the socio-psychological adaptation of Individuals under probationary supervision”. The event, organized via the Zoom platform by the Social Services Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population, was dedicated to the “Year of the Constitution and Sovereignty” and the World Social Work Day in the Republic of Azerbaijan.
The event opened with a welcoming address by Vugar Beybutov, chairman of the Board of the Social Services Agency. In his speech, Vugar Beybutov highlighted the Agency’s activities over the past five years and shared information about its accomplishments.
In her address, Saadat Aliyeva quoted President Ilham Aliyev’s words: “Social sphere, people's welfare and social protection will be in the spotlight”, emphasizing that the prioritization of the social sector places significant responsibility on the relevant institutions. Highlighting the mission and contributions of Azerbaijan University in this sphere, Aliyeva provided an overview of the development and history of the Social Work program at the University, including personnel training, graduate employment rates, the activities of the Department of Social Work Organization, the Social-Psychological Research and Counseling Center, student clubs, as well as national and international collaborations and the integration of international best practices. She noted that the Social Work bachelor's program successfully received international accreditation for a five-year period in 2023, which not only strengthens the University’s global standing but also enhances the competitiveness of its graduates.
The rector further announced that preparations are well underway for the second International Conference on “Social Work and Social Research”, scheduled for May 23–25, 2025. The conference will be co-organized by Azerbaijan University, the Center for Social Research, Fırat University (Turkey), and Recep Tayyip Erdoğan University (Turkey). She invited all participants to attend the upcoming Conference and mentioned that important work is currently being carried out to update and refine the University’s educational programs.
The event also featured speeches and presentations by Vugar Agayev, head of the Probation Service of the Ministry of Justice, as well as university representatives, specialists, and experts from Azerbaijan and Turkey specializing in probation, social work, and social services.