Tələbə Elmi Cəmiyyəti “Poeziyada Sən” adlı respublika şeir müsabiqəsi keçirib
Azərbaycan Universitetinin Tələbə Elmi Cəmiyyəti tərəfindən gənclərin ədəbi-bədii yaradıcılığının təşviqi, milli poeziya ənənələrinin yaşadılması və təbliği məqsədilə “Poeziyada Sən” adlı respublika şeir müsabiqəsi keçirilib. Müsabiqənin əsas mərhələsində ölkədə fəaliyyət göstərən 8 ali təhsil müəssisəsindən 31 tələbə iştirak edib. İştirakçılar münsiflər heyəti qarşısında müəllifi olduqları şeirləri səsləndiriblər.
Müsabiqənin münsiflər heyətində müasir Azərbaycan poeziyasının nümayəndələri – Taleh Mənsur, İntiqam Yaşar, Nail Zeyniyev, Azərbaycan Universitetinin Tərcümə və filologiya kafedrasının professoru Asif Hacıyev və kafedranın müəllimi Hüseyn Hüseynli təmsil olunublar. İştirakçıların şeirləri və çıxışları münsiflər heyəti tərəfindən bədii dəyər, dil və üslub xüsusiyyətləri, mövzuya yanaşma, həmçinin təqdimetmə bacarığı meyarları əsasında dəyərləndirilib.
Münsiflər heyəti uzun və gərgin müzakirədən sonra qalibləri müəyyənləşdirib. Heyətin rəyi əsasında  Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının Dəniz naviqasiya mühəndisliyi ixtisası üzrə II kurs tələbəsi Mustafa Məhərrəmov “Söz üsyanım” adlı şeiri ilə birinci yerə, Azərbaycan Universitetinin Muzey, arxiv işi və abidələrin qorunması ixtisası üzrə IV kurs tələbəsi Abdulqadir Lətifov “Gedirəm”adlı şeiri ilə ikinci yerə, Azərbaycan Universitetinin Filologiya (ingilis dili və ədəbiyyatı) ixtisası üzrə III kurs tələbəsi İlahə Kərimova isə “Müsibət” adlı şeiri ilə üçüncü yerə layiq görülüb.
Qaliblər sertifikatla təltif olunublar.
Qeyd edək ki, müsabiqədə Azərbaycan Universiteti, Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyası,  Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Azərbaycan Dövlət Memarlıq və İncəsənət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti, Bakı Dövlət Universiteti, Bakı Mühəndislik Universiteti və Qərbi Kaspi Universitetinin tələbələri iştirak ediblər. Müsabiqə poeziya sahəsində istedadlı gənclərin aşkarlanması, onların yaradıcılıq potensialının ortaya çıxarılması və stimullaşdırılması, gənclərin şəxsi inkişafına və özünüifadə bacarıqlarının inkişafına dəstək məqsədilə təşkil olunub.

The Student Scientific Society held a national poetry competition titled “You in Poetry”
The Student Scientific Society of Azerbaijan University held a national poetry competition titled “You in Poetry” with the aim of encouraging literary and artistic creativity among young people, as well as preserving and promoting the traditions of national poetry. A total of 31 students from 8 higher education institutions operating in the country participated in the main stage of the competition. The participants recited their original poems before the jury.
The jury panel included representatives of contemporary Azerbaijani poetry: Taleh Mansur, Intigam Yashar, Nail Zeyniyev, as well as Asif Hajiyev, professor at the Department of Translation and Philology of Azerbaijan University, and Huseyn Huseynli, a lecturer of the same Department. The participants’ poems and performances were evaluated by jury based on such criteria as artistic merit, linguistic and stylistic features, relevance to the theme, and presentation skills.
Following lengthy and intense deliberations, the jury announced the winners. According to the jury’s decision, first place was awarded to Mustafa Maharramov, a second-year student at the Azerbaijan State Maritime Academy majoring in Maritime Navigation, for his poem “My Word Rebellion”, while the second place went to Abdulgadir Latifov, a fourth-year student at Azerbaijan University majoring in Museum and Archival Studies and Monument Preservation, for his poem “I Am Leaving”. Third place was awarded to Ilaha Karimova, a third-year student at Azerbaijan University majoring in Philology (English Language and Literature), for her poem “Misfortune”
The winners were awarded certificates.
It should be noted that students from Azerbaijan University, Azerbaijan State Maritime Academy, Azerbaijan State University of Economics, Azerbaijan State University of Architecture and Art, Azerbaijan State Pedagogical University, Baku State University, Baku Engineering University and Western Caspian University took part in the competition. The competition was organized to identify talented young people in the field of poetry, reveal and stimulate their creative potential, and support the personal development and self-expression skills of youth.