Termiz İqtisadiyyat və Xidmət Universitetinin nümayəndə heyəti Azərbaycan Universitetində olub
Özbəkistanın Termiz İqtisadiyyat və Xidmət Universitetinin (Termez University of Economics and Service) nümayəndə heyəti Azərbaycan Universitetini ziyarət edib. Ziyarətin əsas məqsədi iki ali təhsil müəssisəsi arasında əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirəsi olub.
Nümayəndə heyətləri arasında keçirilən görüşdə Azərbaycan Universitetini elmi işlər üzrə prorektor Yusif Qasımov, Biznes və iqtisadiyyat fakültəsinin dekan müavini Nahid Almasov, İqtisadiyyat və idarəetmə kafedrasının müdiri Tural Qocayev, kafedranın müəllimi, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Oruc Qasımlı, Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Elmira İsmayılova, Termiz  İqtisadiyyat və Xidmət Universitetini isə bu ali məktəbin təsisçisi Jamshid Pardaev, Beynəlxalq əməkdaşlıq üzrə prorektor Shavkat Otamurodov, universitetin klinikasının baş həkimi Ilyos Hursandov,  şöbə müdiri Chorashanbi Usmonov, Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Jakhongir Shaturaev təmsil edib.
Görüşdə qonaqlara Azərbaycan Universitetinin tarixi və fəaliyyəti, fakültə və ixtisasları, beynəlxalq əlaqələri, elmi fəaliyyəti və yeni uğurları, o cümlədən beynəlxalq reytinqlərdə mövqeyi haqqında məlumat verilib. Termiz  İqtisadiyyat və Xidmət Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Jakhongir Shaturaev təmsil etdiyi ali təhsil müəssisəsi haqqında təqdimatla çıxış edib.
Mümkün əməkdaşlıq istiqamətlərinin müzakirə olunduğu görüşdə tərəflər birgə konfransların və digər elmi tədbirlərin təşkili, müştərək tədqiqatların aparılması, tərəfdaşlığa dair anlaşma memorandumunun imzalanması və bu kimi məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar. Vurğulanıb ki, Azərbaycan və Özbəkistan xalqları arasında tarixən dostluq və qardaşlıq əlaqələri mövcud olub. Onları dil, din, tarix və  milli kimlik bir-birinə bağlayır. Ölkə başçılarının əvəzsiz xidmətləri nəticəsində Azərbaycan və Özbəkistan münasibətləri hər sahədə güclənməyə davam edir. Elm və təhsil sahəsində əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması iki qardaş ölkə arasında münasibətlərin inkişafına böyük töhfə olacaq.
Görüş başa çatandan sonra qonaqlar universitetin tədris binası, auditoriyaları, mərkəz və laboratoriyaları ilə tanış olublar.

Delegation from Termez University of Economics and Service visited Azerbaijan University
The delegation from Termez University of Economics and Service of Uzbekistan visited Azerbaijan University. The main purpose of the visit was to discuss the prospects for cooperation between the two higher educational institutions.
At the meeting between the delegations, Azerbaijan University was represented by vice-rector for Scientific Affairs Yusif Gasimov, deputy dean of the Faculty of Business and Economics Nahid Almasov, head of the Department of Economics and Management Tural Gojayev, lecturer of the Department, PhD in Economics Oruj Gasimly, and head of the Department of International Relations Elmira Ismayilova, while Termez University of Economics and Service was represented by the founder of this University, Jamshid Pardaev, vice-rector for International Cooperation Shavkat Otamurodov, chief physician of the University clinic Ilyos Hursandov, head of the Department Chorashanbi Usmonov, head of the International Relations Department Zhakhongir Shaturaev.
During the meeting, the guests were informed about the history and activities of Azerbaijan University, its faculties and specialties, international relations, scientific activity and new achievements, as well as its position in international rankings. Jakhongir Shaturaev, head of the International Relations Department of Termez University of Economics and Service, made a presentation about the higher education institution he represents.
At the meeting, where possible cooperation directions were discussed, the parties exchanged views on the organization of joint conferences and other scientific events, conducting joint research, signing a memorandum of understanding on partnership and other issues. It was emphasized that there were historically friendly and brotherly relations between the peoples of Azerbaijan and Uzbekistan. They are connected by language, religion, history and national identity. As a result of the invaluable services of the heads of countries, relations between Azerbaijan and Uzbekistan continue to strengthen in all areas. The establishment of cooperation in the field of science and education will be a great contribution to the development of relations between the two brotherly countries.
After the meeting, the guests got acquainted with the academic building, auditoriums, centers and laboratories of the University.