Azərbaycan Universitetində Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib. Tədbirdə Dövlət Himni səsləndirilib, soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Anım tədbirində qeyd olunub ki, Xocalı soyqırımı sonrasında yaşanan hadisələrin gedişatı, Azərbaycan dövlətinin sürətli və hərtərəfli inkişafı, Qarabağ Zəfəri və davamı olaraq 2023-cü il sentyabrın 19-20-də Azərbaycan Ordusunun apardığı birgünlük lokal xarakterli antiterror əməliyyatı sübut etdi ki, güclü olan xalqlar tarix boyu faciəli günlərdən keçib. Aradan keçən 33 il ərzində Azərbaycan xalqının həyatında mühüm hadisələr və dəyişikliklər baş verib. İşğalçı Ermənistan ordusu ölkə ərazisindən çıxarılıb, Azərbaycan indi özünün bütün dövlət sərhədlərinə nəzarət edir. Azərbaycan xalqı öz suverenliyinin bərpasını da, ərazi bütövlüyünün və suverenliyin bərpası uğrunda şəhid olan övladlarını da, Xocalı soyqırımının günahsız qurbanlarını da heç vaxt unutmayacaq.
Tədbirdə Azərbaycan Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru, riyaziyyat elmləri doktoru Yusif Qasımov, Qafqaz Tarixi Mərkəzinin direktoru, siyasi analitik, hərbi ekspert Rizvan Hüseynov və Dövlət Məşğulluq Agentliyinin Proseslərin koordinasiyası şöbəsinin müdiri Səbuhi Yunuslunun məruzələri dinlənilib.
Elmi işlər üzrə prorektor Yusif Qasımov çıxışında anım günlərinin əhəmiyyətini qeyd edib. Hərbi ekspert Rizvan Hüseynovun çıxışı Xocalı şəhərinin işğalı, Xocalı soyqırımının səbəb və nəticələrinə həsr olunub. Səbuhi Yunuslu isə işğaldan azad edilmiş ərazilərə, o cümlədən Xocalıya böyük qayıdış, aparılan bərpa-quruculuq işləri və əhalinin məşğulluğunun təmin edilməsi haqqında məlumat verib.
Qeyd edək ki, universitetin sərgi zonasında “Xocalı soyqırımı jurnalistlərin obyektivində”adlı fotosərgi də təşkil olunub. Sərgidə yerli və xarici jurnalist və fotoqrafların faciədən dərhal sonra Xocalı və Ağdamda çəkdikləri şəkillər nümayiş olunur.

A Commemorative Event Dedicated to the Khojaly Genocide Was Held at Azerbaijan University
A commemorative event dedicated to the Khojaly Genocide was held at Azerbaijan University to mark its 33rd anniversary. The event began with the National Anthem, followed by a moment of silence to honor the victims of the genocide.
During the memorial ceremony, speakers highlighted the historical developments following the Khojaly Genocide, emphasizing Azerbaijan’s rapid and comprehensive progress, its victory in Karabakh, and the one-day localized counterterrorism operation conducted on September 19-20, 2023. It was noted that throughout history, strong nations have endured tragic events. Over the past 33 years, the Azerbaijani people have witnessed significant events and transformations. The Armenian occupying forces have been withdrawn from the country’s territory, and Azerbaijan now exercises full control over its national borders. The Azerbaijani nation will never forget the restoration of its sovereignty, the martyrs who sacrificed their lives for territorial integrity, and the innocent victims of the Khojaly Genocide.
During the event, presentations were delivered by Yusif Gasimov, Vice-Rector for Scientific Affairs at Azerbaijan University, Doctor of Mathematics; Rizvan Huseynov, Director of the Caucasus History Center, Political Analyst, and Military Expert; and Sabukhi Yunuslu, Head of the Process Coordination Department at the State Employment Agency.
In his speech, Yusif Gasimov, Vice-Rector for Scientific Affairs, emphasized the importance of remembrance days. Military expert Rizvan Huseynov focused on the occupation of Khojaly, as well as the causes and consequences of the Khojaly Genocide. Sabukhi Yunuslu provided insights into the Great Return to the liberated territories, including Khojaly, highlighting ongoing reconstruction efforts and employment opportunities for the returning population.
Additionally, a photo exhibition titled “Khojaly Genocide through the lens of journalists” was organized in the University’s exhibition hall. The exhibit showcased photographs captured by local and international journalists and photographers in Khojaly and Aghdam immediately after the tragedy.