Azərbaycan Universitetində Lütfi Zadənin xatirəsinə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Azərbaycan Universitetində dünya şöhrətli alim, süni intellekt sahəsində qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsinin banisi, Kaliforniya Berkli Universitetinin ömürlük professoru, ABŞ-dakı Azərbaycan diaspor təşkilatlarının fəxri sədri Lütfi Zadənin (Lütfəli Rəhim oğlu Ələsgərzadə) xatirəsinə həsr olunmuş “Əsrin dahisi” adlı anım tədbiri keçirilib. Tədbirdə universitetin professor – müəllim heyəti, tələbələr və qonaqlar iştirak edib.
Lütfi Zadənin məntiqi həm də tolerantlıq məntiqidir
Anım tədbirini İnformasiya – kommunikasiya texnologiyaları fakültəsinin dekanı Asif Paşayev açaraq görkəmli alimin həyatı və elmi fəaliyyəti haqqında danışıb. Dekan qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsinin mahiyyəti haqqında məlumat verərək qeyd edib ki, ömrünün son illərinə qədər elmi fəaliyyətlə məşğul olan böyük alimin paralel olaraq 5 böyük nəzəriyyəsi daha var. Onun ideya, yenilik və nəzəriyyələri bəşəriyyətin inkişafına və rifah halının yüksəldilməsinə istiqamətlənib.
Asif Paşayev tədbir iştirakçılarına qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsinin praktiki əhəmiyyəti və tətbiq olunduğu sahələr haqqında da məlumat verib, onun iqtisadiyyata, tibbə, texnologiyanın bütün sahələrinə, hətta konfliktlərin həll olunmasına tətbiq olunduğuna diqqət çəkib. Dekan deyib: “Bu səbəbdən Lütfi Zadənin məntiqi həm də tolerantlıq məntiqidir”.
Lütfi Zadə hər bir azərbaycanlı üçün qürur mənbəyi olmalıdır
Universitetin elmi işlər üzrə prorektoru, professor Yusif Qasımov nəzəriyyənin yaranması, inkişafı və mahiyyəti ilə bağlı maraqlı və izahedici məlumatları bölüşüb. Prorektor çıxışında Lütfi Zadənin irsinin araşdırılması və təbliği, qlobal mənada “azərbaycanlaşdırlması” sahəsində görülmüş işlər haqqında danışıb, iştirakçılara onun gündəlik həyatının maraqlı məqamları, hobbiləri ilə bağlı məlumatları çatdırıb. Prorektor deyib: “Lütfi Zadə hər bir azərbaycanlı üçün qürur mənbəyi olmalıdır. Hər birimiz yerli və xarici insanlarla ünsiyyətdə olarkən onun haqqında ən az 3 dəqiqə danışa biləcək qabiliyyətə  sahib olmalıyıq. Bu, hər birimizin mənəvi borcudur”.
Tədbir universitetin qonağı, qeyri-səlis məntiq nəzəriyyəsinin tədqiqatı ilə uzun illərdir birbaşa məşğul olan, Tətbiqi Riyaziyyat Elmi Tədqiqat İnstitutunun Riyazi modelləşdirmə və avtomatlaşdırılmış sistemlər şöbəsinin böyük elmi işçisi, pedaqoq, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Reyhan Şıxlinskayanın çıxışı ilə yekunlaşıb. Qonaq qeyd edib ki, “Zadə məntiqi” ABŞ-ın elmi ictimaiyyəti tərəfindən düz 20 il qəbul edilməyib və öncə yapon alimlərinin diqqətini cəlb edib. Onun bütün ideyaları artıq özünü doğruldub, bu nəzəriyyə bütün dünyada elmin və texnologiyanın bütün sahələrinə geniş nüfuz edib.
Leyla Şıxlinskaya süni intellekt məsələsinin dünyada birmənalı qarşılanmadığını və ona ehtiyatla yanaşanlar olduğunu da bildirib. Onun sözlərinə görə, ciddi arqumenlər önə sürərək bu məntiqin bəşəriyyətin sonu olacağını iddia edənlər də var. Amma bütün hallarda suni intellekt artıq bizim həyatımızın bir hissəsinə çevrilib, yüksək texnologiyalar dövrünün kandarındayıq və bu reallığı qəbul etməliyik.
“Dostum Mimi” kitabı Lütfi Zadəyə həsr olunub
Reyhan Şıxlinskaya süni intellektin təbliğatçısı kimi onu ədəbiyyata da tətbiq etdiyini və bu məqsədlə “Dostum Mimi” adlı kitab qələmə aldığını bildirib. Lütfi Zadəyə həsr olunmuş kitabın personajlarından biri - yaşlı professor məhz Lütfi Zadənin proobrazı kimi düşünülüb. Kitabın məzmunu belədir: “Professor oyuncaq siçana beyin düzəldir, süni intellekt yaradır və siçan insan kimi düşünüb danışmağa başlayır. Amma professorun yaddaşı zəiflədiyi üçün siçanı unudur və siçan küçəyə çıxır. Bütün macəralar ondan sonra başlayır”.

An event dedicated to the memory of Lutfi Zadeh was held at Azerbaijan University
The commemorative event entitled "The Genius of the Century" dedicated to the memory of Lutfi Zadeh (Lutfi Ragim Aleskerzade), world-renowned scientist, founder of the theory of fuzzy logic in artificial intelligence, a professor emeritus at the University of California Berkley, honorary chairman of the Azerbaijani diaspora organizations in the United States, was held at Azerbaijan University. Professors, teachers, students and guests of the university attended the event.
- The logic of Lutfi Zadeh is also the logic of tolerance
Asif Pashayev, the dean of the School of Information and Communication Technologies, spoke about the life and scientific activity of the prominent scientist. Speaking about the essence of the theory of fuzzy logic, dean noted that in the last years of his life the great scientist engaged in scientific activity has five more theories. His ideas, innovations and theories are aimed at the development of mankind and the improvement of well-being.
Asif Pashayev also informed the participants of the event about the practical importance of the theory of fuzzy logic and its application and emphasized that it is applied to the economy, medicine, all aspects of technology and even to conflict resolution. Dean said: "For this reason, logic of Lutfi Zadeh is also the logic of tolerance".
- Lutfi Zadeh should be proud of every Azerbaijani
Prof. Yusif Gasimov, pro-rector on scientific affairs of the University, shared interesting and informative information about the theory, development and essence of the theory. The vice-rector spoke about the research and propagation of heritage of Lutfi Zadeh, about the work done in the field of "Azerbaijaniization" in the global sense, and also about the interesting moments and hobbies of his daily life. Each of us must have the ability to speak at least 3 minutes about Lutfi Zadeh while communicating with local and foreign people. This is a moral duty of each of us".
The event ended with a speech by Reikhan Shikhlinskaya, the guest lecturer, PhD, Associate Professor, Senior Research Fellow, Mathematical Modeling and Automated Systems Department of Applied Mathematical Science Research Institute, who has been working for many years on the theory of fuzzy logic. The guest noted that "Zadeh Logic" was not accepted by the US scientific community for 20 years and attracted the attention of Japanese scientists. All his ideas have already been confirmed, and this theory has penetrated all areas of science and technology all over the world.
Reikhan Shikhlsnaya stated that the problem of artificial intelligence has not been met unequivocally in the world and there were cautious approach to this issue. According to her, there are those who argue that this logic will be the end of humanity, leading to serious arguments. However, in all cases, artificial intelligence has become part of our lives and we are in the high-tech era, and we must accept that reality.
- The book "My friend Mimi" is dedicated to Lutfi Zadeh
Reikhan Shikhlsnaya, as a propagandist of artificial intelligence, has said that she has applied it to literature as well, and for this she has written the book under the title "Dostum Mimi". One of the characters of the book devoted to Lutfi Zadeh - the old professor was thought to be the prologue of Lutfi Zadeh.The contents of the book are as follows: "Professor makes a brain for a mouse, creates artificial intelligence, and the mouse starts to speak like a man. But because of the weak memory of the professor, he forgets the mouse, and the mouse goes out into the street. All the adventures begin after that".