Azərbaycan Universitetində sosial şəbəkə ədəbiyyatı müzakirə olunub
Azərbaycan Universitetində internetin ədəbiyyata təsiri və şəbəkə ədəbiyyatı müzakirə olunub. Azərbaycan dili və ədəbiyyat kafedrasının təşkilatçılığı ilə keçirilən dəyirmi masada kulis.az saytının baş redaktoru Şərif Ağayar, sim-sim.az saytının baş redaktoru Qismət Rüstəmov, avanqard.net saytının baş redaktoru Səxavət Sahil, manera.az saytının baş redaktoru Şəhla Aslan, Parafr.az saytının baş redaktoru və 525-ci qəzetin əməkdaşı Cavid Qədir, artkaspi.az saytının nümayəndəsi Aysu Kərimova və kafedranın professor – müəllim heyəti iştirak edib.
Dəyirmi masa ətrafında nəzəri söhbətdə internet və ədəbiyyatın qarşılıqlı əlaqələri müzakirə olunub, ortaya çıxan problemlər və həll yolları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Tədbiri Azərbaycan dili və ədəbiyyat kafedrasının müdiri, dosent Ülviyyə Rəhimova açıb. Kafedra müdiri qeyd edib ki, həyatın bütün sahələrinə nüfuz edən internet ədəbiyyata da təsirsiz ötüşməyib. Yeni texnologiya kimi ortaya çıxan internet yazıçı ilə oxucu arasındakı məsafəni aradan qaldırıb. Ədəbiyyatın kütləviləşməsi bəzi ziddiyətli məqamlar və problemlər yaradıb. Kafedra müdiri bildirib ki, dəyirmi masada məhz bu kimi problemlər müzakirə olunacaq.
Simsim.az saytının baş redaktoru Qismət Rüstəmov qeyd edib ki, internetin təsiri ilə ədəbiyyatda müəllif mərkəzli dünyadan oxucu mərkəzli dünyaya keçid baş verib. Kitabın təbliğatı asanlaşıb, yazıçı və kitab daha əlçatan olub, kitab mağazaları onlaynlaşıb. Yeni texnologiya nəqletmə formalarına da təsir göstərib. Bütün bunlarla birlikdə internetin ədəbiyyata təsirləri ilə bağlı fikirlər haçalanır. Elektron yazının kitabı sıradan çıxarması, ciddi ədəbiyyatın ikinci plana keçməsi, böyük kitab mağazalarının bağlanması kimi problemlər yaşanır. Ən böyük problem isə müəllif hüquqları sahəsində yaşanır. Qismət Rüstəmov deyib ki, ciddi ədəbiyyatın klassik formada oxunmağa davam edəcəyi, populyar ədəbiyyatın isə öz varlığını şəbəkədə sürdürəcəyi proqnozlaşdırılır.
Kulis.az saytının baş redaktoru Şərif Ağayar bldirib ki, internetin təsiri ilə oxucu həm də yazıçı kimi çıxış etmək imkanı əldə edib. Artıq oxucunun da “qələm”i və “tribuna”sı var. Ədəbiyyat məhsulunun nadir hallarda kütləvi reaksiya yaratdığını vurğulayan baş redaktor sayta oxucu trafikinin cəlb olunması problemini ön plana çıxarıb və kulis.az saytında bu problemi necə həll etdiklərini nümunələr əsasında izah edib. Şərif Ağayar çıxışında internetdə yaranan ədədbiyyat ilə bağlı ciddi yazıların sayının artırılmasına dair tənqidləri də cavablandırıb.
Avanqard.net saytının baş redaktoru Səxavət Sahil rəhbərlik etdiyi saytda əsasən ciddi mətnlərə üstünlük verildiyini qeyd edib. Səxavət Sahil tənqidçilərin virtual məkanla uyğunlaşmasının çətinliyi mövzusu üzərində dayanıb.
Manera.az saytının baş redaktoru Şəhla Aslan rəhbərlik etdiyi saytda əsasən gənc istedadların yazılarının və tərcümələrin yerləşdirildiyini bildirib. Şəhla Aslan çıxışında yazılarda üzləşdikləri dil və üslub qüsurlarını ön plana çıxarıb.
Parafr.az saytının baş redaktoru və 525-ci qəzetin əməkdaşı Cavid Qədir tərcümə ədəbiyyatının problemlərinə toxunub və istinad mədəniyyətinin vacibliyini vurğulayıb.
Artkaspi.az saytının nümayəndəsi Aysu Kərimova internetdə yaranan ədəbiyyatın kütləyə hesablandığını və zövqlü oxucunun yaxşı ədəbiyyatı kitabdan yaxud intenetdən tapıb oxuyacağını deyib. Bu səbəbdən oxucu zövqünün formalaşması əsas şərt olmalıdır.
Azərbaycan dili və ədəbiyyat kafedrasının professoru Asif Hacıyev şəbəkə ədəbiyyatının yaradıcılıq məsələləri və müəllif hüquqları ilə bağlı problemlərə toxunub və bildirib ki, internetdə yaranan ədəbiyyat ilə çap ədəbiyyatının internetə yerləşdirilməsi arasında fərq olmalıdır. Asif Hacıyev Azərbaycanda özünün formalaşması dövrünü yaşayan şəbəkə ədəbiyyatı təcrübəsini Rusiya və Avropa təcrübəsi ilə müqayisə edib.
Tədbirdə qeyd olunub ki, virtuallaşma dövrün tələbidir, forma dəyişsə də kitab insan həyatında əhəmiyyətini heç vaxt itirməyəcək.

Network Literature was discussed at Azerbaijan University
The impact of the internet on literature and network literature was discussed at Azerbaijan University. Sharif Agayar, the editor-in-chief of the site kulis.az, Gismat Rustamov, editor-in-chief of simsim.az website, Sakhavat Sahil, avanqard.net's editor-in-chief, Shahla Aslan, editor-in-chief of manera.az, Javid Gadir Representative of the 525th newspaper and parafr.az website, Aysu Kerimova representative of artkaspi.az and the professor-teaching staff of the department participated at the round table organized by the Azerbaijani Language and Literature Department.
The interaction of the internet and literature was discussed in the theoretical discussion  around the round table, the participants exchanged views on the raised issues and their solutions.
The event was opened by associate professor Ulviyya Rahimova, the head of the Azerbaijani Language and Literature Department. The head of the department stated that the internet penetrating all the spheres of life left its marks on the literature as well. Internet appeared as a new technology has eliminated the distance between a writer and a reader. Mass character of literature has created some contradictory points and problems. The head of the department informed the participants that the mentioned problems will be discussed at the round table.
Gismet Rustamov, editor-in-chief of Simsim.az website, said that the transition from a author-centered world to a reader-centered world has occurred in the literature. The propaganda of books simplified, writers and books accessed easily, and bookstores became online. The new technology has also affected narrating forms. Duly, ideas about the Internet influences on literature are contradicted. With the advent of e-books traditional books are out-of-dated, serious literature are replaced, and all these led to the closure of large bookstores. The biggest problem comes up in the field of copyright. Rustamov forecasts that serious literature will remain in a classical way whereas popular literature will continue its existance on the network.
Sharif Agayar, editor-in-chief of Kulis.az, said that the reader had the opportunity to act as a writer through the influence of the internet. The reader already has a “pencil” and a "tribune." The editor-in-chief emphasizing that literary product rarely create a mass reaction to the forefront, and has highlighted the problem of attracting reader traffic on the site and explained how they solve this problem at kulis.az site. In his speech, Sharif Aghayar also responded to the criticism of increasing number of serious articles that arose on the Internet.
Sakhavat Sahil, editor-in-chief of Avanqard.net. He emphasized that the content of the site is mainly based on serious texts. Sakhavat Sahil stood on the difficulty of adapting the critics to the virtual space.
Shahla Aslan, the editor-in-chief of Manera.az, informed that mainly writings of young talents and translations posted on the site. Shahla Aslan put forward the language and style defects that they encountered in the writings.
Cavid Gadir, representative of the 525th newspaper and parafr.az website touched upon the problems of translation literature and emphasized the importance of citation culture.
Aysu Kerimova, a representative of Artkaspi.az, said that the literature on the internet was calculated for the audience and the tasteful reader would find good books to read from the book or in the internet. Therefore, the formation of a reader's taste should be prerequisite.
Asif Hajiyev, professor of the Azerbaijan Language and Literature Department, touched on creativity issues of network literature, and problems related to copyright issues and said that there should be a difference between the literature appearing on the internet and the placement of printed literature there. Asif Hajiyev compared networking experience which is in the process of formation in Azerbaijan with both Russian and European experience.
In the event it was noted that virtualization is a demand of the modern times and books will never lose their importance in human life even if the form is changed.