Bu gün Azərbaycan Universitetində Xocalı soyqırımının 26-cı ildönümünə həsr olunmuş tədbir və “Xocalı soyqırımı obyektivlərdə” fotosərgisinin açılışı keçirilib. Sərgidə yerli və xarici fotoqraf və jurnalistlərin Xocalı və Ağdamda çəkdikləri şəkillər nümayiş olunur.
Universitet rəhbərliyi, müəllim-tələbə heyətindən bir qrup üzv, soyqırımı şəhidlərinin ailə üzvləri və yaxınlarının iştirak etdiyi tədbirdən əvvəl sərgiyə baxış keçirilib, soyqırımı qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə universitetin rektoru Səadət Əliyeva açıb. Rektor qeyd edib ki, 1992-ci il fevralın 25-dan 26-na keçən gecə Xocalıda törədilənlər keçən əsrin ən dəhşətli faciəsi, vəhşilik aktıdır. Faciənin xalqımıza qarşı soyqırımı aktı kimi tanınması, ədalətin bərpa olunması və soyqırımını törədənlərin beynəlxalq məhkəmə qarşısında mühakimə olunmalarına nail olmaq üçün Azərbaycan dövləti bütün zəruri addımları atır. Bu cinayəti dünya ictimaiyyətinə çatdırmaq hər bir azərbaycanlının vətəndaşlıq borcudur.
Daha sonra Universitetin qonaqları - Xocalının “Mixaylosu” və milli qəhrəman, Xocalı soyqırımı şəhidi Tofiq Hüseynovun qızı Yasəmən Hüseynova, soyqırımı zamanı hər iki valideynini itirmiş Həmayıl Xəlilova və Xatirə Mirzəyeva faciənin miqyası və təfərrüatları barədə tükürpədici faktlarla çıxış ediblər. Yaşadıqları və şahid olduqları travmatik hadisələri tədbir iştirakçıları ilə bölüşən qonaqlar tələbələri informasiya müharibəsində fəallığa səsləyiblər.
Tədbirdə tələbələrin qonaqlara ünvanladıqları suallar da cavablandırılıb.
“Xocalı soyqırımı obyektivlərdə” fotosərgisi 28 fevrala qədər açıq olacaq. Universitet kollektivi 26 fevral günü təşkil olunacaq ümumxalq yürüşündə iştirak edəcək. Gün ərzində isə Universitetin akt zallarında tələbələr üçün “Xoca” və “Fəryad” bədii filmlərinin nümayişi təşkil olunacaq.

The event dedicated to the 26th anniversary of the Khojaly genocide and the photo exhibition "Khojaly genocide in lens" were held at the Azerbaijan University today. The pictures taken by the local and foreign photographers and journalists in Khojali and Aghdam are demonstrated in the exhibition.
The event was preceded by a group of university management, a group of faculty members, family members and relatives of genocide martyrs. The event was commemorated with a minute of silence on the victims of the genocide.
The event was opened by the rector of the university, Saadat Aliyeva. The rector noted that the those what happened in Khojaly on February 25-26, 1992, were the most terrible tragedy of the last century and the act of savagery. The Azerbaijani state takes all necessary steps to recognize the tragedy as a genocide act against our people, to restore justice and to prosecute those who commited genocide in the international court. To convey this crime to the world community is a civil duty of every Azerbaijani.
Later, the guests of the University – Yasaman Huseynova, a daughter of Khajali's "Mikhailos" and national hero, Khojaly genocide martyr Tofig Huseynov, Khatira Mirzayeva and Hamayil Khalilova who lost both parents during the genocide made a speech on spitting facts about the scale and details of the tragedy. Guests sharing the traumatic events they witnessed and lived with the participants of the event called for the students to be active in the information war.
Questions addressed by students to the guests were also answered during the event.
The photo exhibition "Khojaly genocide in the lens" will be open until February 28. The university team will take part in the nationwide rally on February 26. During the day there will be a demonstration of "Hoca" and "Faryad" feature films for students in the assembly halls of the University.