106 tələbə bu gün pedaqoji təcrübəyə başlayıb
Azərbaycan Universitetinin bakalavriat pilləsində təhsil alan IV kurs tələbələrinin pedaqoji təcrübəsinə bu gündən start verilib.
Azərbaycan dili və ədəbiyyatı müəllimliyi, Tarix müəllimliyi, Xarici dil (İngilis dili) müəllimliyi, Riyaziyyat və informatika müəllimliyi ixtisaslarında təhsil alan 106 tələbə Bakı şəhərinin 13, 21, 53 və 126 nömrəli məktəblərində pedaqoji təcrübə keçəcək. Təcrübəçi tələbələrə 23 metodist və 3 pedaqoq rəhbərlik edəcək.
Təcrübənin həcmi 120 saat təşkil edir. Təcrübə dövründə tələbələrin təhkim olunduqları təhsil ocaqlarında açıq dərsləri təşkil olunacaq. Onlar dərslərə hazırlıqlı daxil olmalı, kütləvi tədbirlərdə iştirak etməli, nizam-intizam qaydalarına riayət etməlidilər.
Həm təcrübəçi tələbələr, həm də onlara rəhbərlik edəcək metodistlərə təcrübənin təşkilinə dair ümumi qaydalar və tələblər, sənədləşmə işləri, qiymətləndirmə sistemi və meyarları, üzərlərinə düşən öhdəliklər haqqında daha ətraflı məlumat pedaqoji təcrübənin başlanğıc konfransında təqdim olunub. Tədbirdə orta məktəblərdə dərslərin təşkili, təcrübə müddəti ərzində yerinə yetiriləcək işlər ilə bağlı tövsiyələr verilib, təcrübənin təşkilinə dair sənədlər toplusu metodistlərə təqdim edilib.
Konfransda qeyd olunub ki, pedaqoji təcrübə tələbələrin aldıqları nəzəri bilikləri tətbiq etmələri və pedaqoji prosesi əyani şəkildə öyrənmələri baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Tələbələr təcrübə keçdiklər müddət ərzində pedaqoji prosesi mənimsəmə və pedaqoji mühitə uyğunlaşma imkanı əldə edirlər.
2016/2017-ci tədris ilinin ikinci semestrinə aid pedaqoji təcrübənin başlanğıc konfransında Universitetin tədris şöbəsinin əməkdaşları, dekanlar və kafedra müdirləri də iştirak edib.
Konfransın ardından metodist və tələbələr təcrübə yerinə yollanıblar. Pedaqoji təcrübə 09 mart 2017-ci il tarixində başa çatacaq.
Universitetin magistratura pilləsində Dilşünaslıq, ədəbiyyatşünaslıq və Sosial iş ixtisaslarında təhsil alan 9 tələbəsi isə elmi – pedaqoji təcrübə keçəcək.

106 Students of Azerbaijan University have Started Pedagogical Internship
Pedagogical internship of the 4th-year bachelor's students of Azerbaijan University has started today.
106 students studying in specialties as teacher of Azerbaijan language and Literature, teacher of History, teacher of Foreign languages (English language), teacher of Mathematics and Computer Sciences will undertake pedagogical internship at schools No.  13, 21, 53, and 126 in Baku city.  The intern students will be led by 23 methodists and 3 teachers.
Term of the internship is 120 hours. Students will conduct observation lessons at the attached schools during the internship. They have to come to the lessons prepared, attend mass events, and observe disciplinary rules.
Both the intern students and their methodists have been informed in detail about the general rules and requirements on the internship, documentation, evaluation system and criteria, and their obligations at the commencement conference of the pedagogical internship. Recommendations on how to conduct the lessons in the secondary schools and the work to be performed during the internship have been given at the event, and the methodists have been provided with the documents about the organization of the internship.
At the conference, it was noted that pedagogical internship is of great importance in terms of applying theoretical knowledge of the students, and visually learning the pedagogical process. The students will get a chance to adapt to pedagogical environment during pedagogical internship..
Staff of the education department as well as deans and heads of the departments of the University have attended the commencement conference of the pedagogical internship of the second semester of 2016/2017 academic year.
After the conference, the methodists and students headed to the internship institutions. Pedagogical internship will be over on 09 March, 2017.
9 Master’s students of the University studying in specialties as Linguistics, Literature and Social Work will undertake scientific –pedagogical internship.