Azərbaycan Universitetinin kafedra müdiri AMEA-nın Fəxri Fərmanı ilə təltif olunub
Azərbaycan Universiteti Siyasi və ictimai elmlər kafedrasının müdiri, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elvin Talışınski elmi fəaliyyətinə görə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Fəxri Fərmanı ilə təltif olunub. Kafedra müdiri bu təltifə səmərəli elmi-pedaqoji fəaliyyəti, beynəlxalq və yerli səviyyədə elmi tədqiqat sahəsindəki uğurları ilə yanaşı, Azərbaycan və qardaş ölkə Türkiyə alimləri ilə birgə həyata keçirilmiş layihələrə verdiyi töhfələrə görə layiq görülüb.
Kafedra müdirinə Fəxri Fərmanı AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli təqdim edib. Elvin Talışınski əməyinə verilən yüksək dəyərə görə AMEA rəhbərliyinə minnətdarlığını ifadə edib.
Qeyd edək ki, Elvin Talışınskinin ötən il Türkiyəli tədqiqatçılarla birlikdə ingilis dilində hazırladığı “Ortaq kimlik və fəlsəfi irs: türk mədəniyyətində düşüncə tarixi” monoqrafiyası işıq üzü görüb. Türkiyədə çap olunan monoqrafiya türk dövlətlərinin bir neçə ali təhsil müəssisəsində artıq dərs vəsaiti kimi istifadə olunur.

Head of Department at Azerbaijan University awarded the Honorary Order of ANAS
Assoc. Prof. Elvin Talyshinski, Dr. of Political Sciences, head of the Department of Political and Social Sciences at Azerbaijan University, has been awarded the Honorary Order of the National Academy of Sciences of Azerbaijan (ANAS) in recognition of his scientific achievements. The award was conferred for his productive academic and pedagogical activity, his accomplishments in research at both international and national levels, and his contribution to joint projects implemented in cooperation with scholars from Azerbaijan and the brotherly Republic of Turkiye.
The Honorary Order was presented by the President of ANAS, academician Isa Habibbayli. Elvin Talyshinski expressed his gratitude to the leadership of ANAS for the high appreciation of his work.
It should be noted that last year a monograph entitled “Common Identity and Philosophical Heritage: The History of Thought in Turkish Culture”, prepared by Elvin Talyshinski in collaboration with Turkish researchers, was published in Turkiye. The monograph is already being used as a textbook in a number of higher education institutions across Turkic countries.