Tələbələrimiz “Heydər Əliyev və Azərbaycan tarixi” adlı bilik yarışında iştirak ediblər
Azərbaycan Universitetinin tələbələri “Heydər Əliyev və Azərbaycan tarixi” adlı III ümumrespublika bilik yarışında iştirak ediblər. Heydər Əliyev Mərkəzinin təşkilatçılığı və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilən layihə ümummilli lider Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinin öyrənilməsi, ulu öndərin irsinin yaşadılması və yeni nəsil arasında təbliği, eyni zamanda, gənclərin elmə, maarifləndirici yarışlara marağının artırılması məqsədi daşıyır.
Yarış üç turda keçirilib və hər turda ulu öndər Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətinə, Azərbaycan tarixinə dair 12 sual səsləndirilib.
Münsiflər heyətində Heydər Əliyev Mərkəzi, Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Tarix İnstitutunun nümayəndələri təmsil olunub.
Qalib komandalar üç tur üzrə qazanılmış ümumi xallar əsasında müəyyən edilib.
Bu ilki müsabiqədə ölkənin 42 ali məktəbin komandası iştirak edib. Hər komandada 6 əsas və 2 ehtiyat iştirakçı olub. Azərbaycan Universitetinin komandası müsabiqəni 14-cü yerdə başa vurub.

Our students have participated in “Heydar Aliyev and Azerbaijani history” knowledge contest
Azerbaijan University students have taken part in the Third national knowledge contest named "Heydar Aliyev and Azerbaijani history".
Organized by the Heydar Aliyev Center in cooperation with the Ministry of Education, the project aims to study the life and work of the national leader Heydar Aliyev, as well as to preserve and promote his heritage among the young generation. The project is also seeking to raise interest in knowledge competitions and education in general.
The competition was held in three rounds, each of which contained 12 questions on the life and work of the national leader Heydar Aliyev and the history of Azerbaijan. The jury were comprised of the representatives of the Heydar Aliyev Center, the Ministry of Education and the Institute of History of Azerbaijan National Academy of Sciences.
The winning teams were determined by the total number of points earned in three rounds. The teams of 42 higher education institutions took part in this year’s competition. Each team consisted of 6 main and 2 substitute players. Azerbaijan University’s team earned the 14th place in the contest.