Azərbaycan Universiteti gender konfransını beynəlxalq statusda keçirəcək
Azərbaycan Universiteti tərəfindən artıq üçüncü ildir ki, təşkil olunan “Gender problemi və müasir Azərbaycan” ənənəvi elmi konfransı bu dəfə beynəlxalq statusda keçiriləcək. 2017 və 2018-ci illərdə respublika miqyasında keçirilən konfransa göstərilən maraq və diqqət bu qərarın alınmasına öz təsirini göstərib. Tədbirin əsas məqsədi Azərbaycanda gender bərabərliyinin təmin olunması məsələsini diqqət mərkəzində saxlamaq, bu sahədə əldə olunan elmi nailiyyətləri və təcrübələri paylaşmaq, mövcud problemlərin təhlili və onların həll yolları üçün təkliflərin irəli sürülməsini təmin etmək, bu sahədə ölkədə əldə edilən uğurları beynəlxalq təcrübə ilə müqayisə etməkdən ibarətdir.
27 noyabr 2019-cu il tarixində keçiriləcək tədbirin hazırlıqları davam edir. Beynəlxalq konfransa məqalələrin göndərilməsi üçün son  tarix 28 oktyabr 2019-cu ildir.
Konfransın işi gender və tarix, dində gender aspektləri, müasir cəmiyyətin gender problemləri, Azərbaycanda gender demokratiyasının inkişafı, iqtisadi nəzəriyyənin gender aspekti, gender tədqiqatlarının hüquqi aspektləri, gender və mədəniyyət, ədəbiyyatımızda gender problemi və bu kimi istiqamətlərdə aparılacaq.
Beynəlxalq tədbirin işində ali təhsil müəssisələri, AMEA-nın uyğun profilli institutlarının, bu sahədə fəaliyyət göstərən qeyri-hökumət təşkilatları, mətbuat, səfirliklərin nümayəndələri və xarici alim və tədqiqatçıların iştirakı planlaşdırılır.

Azerbaijan University will hold conference on gender problem internationally
The traditional scientific conference "Gender Problems and Modern Azerbaijan", organized by Azerbaijan University for the third time, will be held internationally this time. The interest and attention paid to the republican conference held in 2017 and 2018 influenced the decision process. The main purpose of the event is to promote gender equality in Azerbaijan, to share scientific achievements and experience in this area, to analyze existing problems and to make proposals for their solutions, to compare the country's achievements in this field with international experience.
The preparations for the event on November 27, 2019 are underway. The deadline for submitting articles to the international conference is October 28, 2019.
The conference will focus on gender and history, gender aspects of religion, gender issues in modern society, gender democracy in Azerbaijan, gender aspect of economic theory, legal aspects of gender studies, gender and culture, gender problem in our literature and so on.
Representatives of universities, corresponding institutes of ANAS, non-governmental organizations, the press, embassies and foreign scientists and researchers are expected to participate in the international conference.