Azərbaycan Universiteti Britaniya universiteti ilə birgə konfrans keçirəcək
Azərbaycan Universiteti Middlesex Universitetinin (London, Böyük Britaniya) tərəfdaşlığı ilə 27 noyabr 2019-cu il tarixində “Gender problemi və müasir Azərbaycan” beynəlxalq elmi konfransını keçirəcək.
Konfransın dəvətli məruzəçisi kimi dünyanın ən tanınmış universitetlərindən biri olan Fransanın Sorbonne Universitetinin professoru Louise Dalingwater məruzə edəcək. Bundan başqa konfransın işində İngiltərə, Yeni Zelandiya və s. xarici ölkələrdən tanınmış alimlərin də iştirakı gözlənilir.
Konfransın əsas məqsədi Azərbaycanda gender bərabərliyinin təmin olunması məsələsini diqqət mərkəzində saxlamaq, bu sahədə əldə olunan elmi nailiyyətləri və təcrübələri paylaşmaq, mövcud problemlərin təhlili və onların həll yolları üçün təkliflərin irəli sürülməsini təmin etmək, bu sahədə ölkədə əldə edilən uğurları beynəlxalq təcrübə ilə müqayisə etməkdən ibarətdir.
2017 və 2018-ci illərdə respublika miqyasında keçirilən tədbir bu ildən başlayaraq beynəlxalq statusda təşkil olunur. Konfransa göstərilən maraq və diqqət bu qərarın alınmasına öz təsirini göstərib. İki konfransın təcrübəsi göstərdi ki, bu sahəyə maraq böyükdür və mütəxəssislərin müzakirə etmək üçün xeyli ideya və yanaşmaları mövcuddur.
Beynəlxalq konfransın işində ali təhsil müəssisələrinin, AMEA-nın uyğun profilli institutlarının, bu sahədə fəaliyyət göstərən qeyri-hökumət təşkilatlarının, mətbuatın, səfirliklərin nümayəndələrinin iştirakı planlaşdırılır.

Azerbaijan University will hold a conference with British University
Azerbaijan University in partnership with Middlesex University (London, United Kingdom) will hold an international scientific conference "Gender Problems and Contemporary Azerbaijan" on 27 November, 2019.
Louise Dalingwater, Professor of Sorbonne University, one of the most recognized universities in the world, will be the guest speaker of the conference. In addition, well-known scholars from England, New Zealand and other foreign countries are expected to attend the conference.
The main purpose of the conference is to keep the issue of gender equality in focus in  Azerbaijan, to share scientific achievements and experience in this area, to analyze existing problems and to make proposals for their solutions, to compare the country's successes  in this field with international experience.
The event, held nationwide in 2017 and 2018, will be held internationally this year. The interest and attention to the conference has influenced the decision making process. The experience of the two conferences has shown that there is great interest in this area and there are many ideas and approaches for the experts to discuss.
Representatives of higher educational institutions, corresponding institutes of ANAS, non-governmental organizations oprating in this area, the press and embassies are expected to participate in the international conference.