Azərbaycan Universitetində beynəlxalq natiqliq yarışmasının təqdimatı keçirilib
Azərbaycan Universitetində dünyanın ən böyük natiqlik yarışması olan “International Public Speaking Competition 2020” beynəlxalq proqramının Azərbaycan üzrə milli yarışının təqdimatı keçirilib. Tədbirdə proqramın mərhələləri və iştirak qaydaları haqqında məlumat verilib.
Tədbirdə bildirilib ki, tələbələrin təlimlərdə iştirak etməklə natiqlik, təqdimat, ünsiyyət və liderlik kimi bacarıqlar əldə edə biləcəkləri proqram beş mərhələdən ibarətdir. İlkin mərhələ natiqliq bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi məqsədi ilə həyata keçirilən təlim kursudur. Təlim kursu 16-17 noyabr 2019 tarixlərində təşkil olunacaq. İki gün davam edəcək təlim kursundan sonra iştirakçılar qruplara bölünərək mentorlara yönləndiriləcəklər. Bu mərhələdə mentorlar iştirakçılara natiqlik və təqdimat bacarıqları haqqında öz məsləhətlərini verəcəklər. Növbəti – üçüncü mərhələ olan yarımfinalda bütün iştirakçılar onlara verilən müəyyən mövzu ətrafında çıxışlar edəcək və münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndiriləcəklər. Ən yüksək balla qiymətləndirilən 15 iştirakçı finala vəsiqə qazanacaq. Yarışmanın 1 dekabr 2019-cu il tarixində keçiriləcək final mərhələsində bir nəfər Azərbaycanın ən yaxşı natiqi statusunu qazanacaq.
Layihənin sonuncu mərhələsi 2020-ci il may ayının 11-dən 15-dək Londona keçiriləcək. Qalib gələn şəxs dünyanın ən yaxşı natiqi ola bilmək üçün 53 ölkənin qalibləri ilə yarışacaq.
Yarışın Azərbaycan üzrə təşkilatçısı APSC (Azerbaijan Public Speaking Competition) Böyük Britaniyanın ESU (The English Speaking Union) təşkilatının tətərdaşı olaraq Azərbaycanda tələbələr arasında ingilis dilinin təbliği və onların beynəlxalq proqramlarda iştirakını təmin edən platformadır. 100 illik təcrübəyə sahib ESU dünyanın 54 ölkəsini özündə birləşdirir və indiyə qədər həyata keçirdiyi layihələrdə 1 milyondan artıq gənc iştirak edib.

Presentation of the International Public Speaking Competition held at Azerbaijan University
The presentation of the national competition on Azerbaijan of the world’s largest public speaking contest “International Public Speaking Competition 2020”s was held at Azerbaijan University. The presentation provided information about the stages of the program and the rules of participation.
At the presentation, the participants informed that the program consists of five stages in which students will gain skills such as speaking, presenting, communicating and leadership by participating in the training. The first stage is a training course designed to develop public speaking skills. The training will be held on November 16-17, 2019. After a two-days of training course, participants will be divided into groups and be directed to the mentors. At this stage, mentors will give participants pieces of advice on public speaking and presentation skills. In the third stage, all participants will give speeches on a particular topic presented to them and be evaluated by the jury. 15 participants rated with the highest score will qualify for the finals. In the final stage of the competition, which will be held on December 1, 2019, only one person will receive the status of the best speaker in Azerbaijan.
The final stage of the project will be held from May 11 to 15, 2020 in London. The winner will compete with the winners of the other 53 countries to become the best speaker in the world.
The organizer of the competition for Azerbaijan APSC (Azerbaijan Public Speaking Competition), as being the partner of Great Britain ESU (The English Speaking Union), is a platform for the promotion of the English language among students in Azerbaijan and their participation in international programs. With over 100 years of experience, ESU joins 54 countries around the world, with more than 1 million young people participating in its projects so far.