Azərbaycan Universitetində tələbə peyki müsabiqəsinin tanıtımı keçirilib
Azərbaycan Universitetinin tələbələri üçün “CanSat Azərbaycan-2018” (Azərbaycanda tələbə peyki) müsabiqəsinin təqdimatı olub. “Azərkosmos ASC və Təhsil Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçiriləcək müsabiqənin cari tədris ilində yerli universitet komandaları arasında təşkil olunması planlaşıdırlır.
“Azərkosmos” ASC-nin korporativ kommunikasiya departamentinin aparıcı mütəxəssisi Fidan Behbudova tələbələri Azərkosmos ASC-nin fəaliyyəti ilə tanış edib. Peyk mühəndisi Şamo Hümmətli beynəlxalq və yerli xarakterli “CanSat” müsabiqələri, həmçinin Azərbaycanın ilk “CanSat” komandası haqqında danışıb. Peyk operatoru Murad Məmmədov isə müsabiqənin texniki şərtləri, mərhələləri, müraciət və qeydiyyat qaydaları, qiymətləndirmə meyarları və mükafatlandırma haqqında ətraflı məlumat verib.
Qeyd olunub ki, müsabiqənin məqsədi ölkəmizdə tələbə peyki layihələrinə marağın artırılması və azərbaycanlı tələbələr arasında kütləviləşdirilməsi, Azərbaycanın beynəlxalq analoji müsabiqələrdə daha çox və təcrübəli komandalarla təmsil olunması, uğurlu nəticələrin əldə edilməsi və gələcəkdə nano və digər real peyklərin məhz yerli mütəxəssislər tərəfindən ölkəmizdə hazırlanması üçün təcrübi bacarıq və vərdişlərin əldə edilməsidir.
Model peykin təyinatı - faydalı yükün tapşırığını icra etmək, eniş zamanı onu mühafizə etmək və 1 Hz tezliyində telemetriya məlumatlarını yerüstü stansiyaya göndərməkdən ibarətdir.
Faydalı yük olaraq fotokamera nəzərdə tutulmuşdur. Faydalı yükün tapşırığı - yerüstü stansiyadan göndəriləcək komanda əsasında şəkil çəkmək və onu modelin daxilindəki yaddaş qurğusunda saxlamaqdan ibarətdir.
Model hündürlüyü 200 mm və diametri 120 mm olan silindir formalı konteynerə yerləşəcək ölçülərdə olmalıdır. Modelin çəkisi maksimum 500 qram olmalı və 400 metr hündürlükdə konteynerdən ayrılaraq missiyanı müstəqil şəkildə yerinə yetirməli, minimum 1-2 dəqiqə intervalında yerə enməlidir.
Müsabiqədə hər universitet komanda şəklində iştirak edə bilər. Qalib gələn komanda Beynəlxalq “CanSat” müsabiqəsində iştirak hüququ qazanacaq. Uğurlu çıxış edən iştirakçılara Azərkosmosda təcrübə əldə etmə imkanları yaradılacaq. Qeyd edək ki, kosmik texnologiyalar sahəsində universitet tələbələrinin  motivasiya və inkişafına yönəlmiş beynəlxalq “CanSat” müsabiqəsi NASA, Amerika Astronomiya Cəmiyyəti (AAS),  Amerika Aviasiya və Kosmik Elmlər İnstitutu, (AIAA) eləcə də kosmik sektorda aparıcı qurumların dəstəyilə 1998-ci ildən etibarən hər il keçirilir.

“CanSat Azerbaijan-2018” (Student Satellite in Azerbaijan) competition was demonstrated for the students of Azerbaijan University. The competition to be held in association with “Azercosmos” OJSC and the Ministry of Education is expected to be organized among the local university teams in the current academic year.
Fidan Behbudova, the senior expert of the corporative communication department of “Azercosmos” OJSC gave information to students about the activity of Azercosmos OJSC. Shamo Hummatli, the satellite engineer made a speech about international and local “CanSat” competitions and the first “CanSat” team of Azerbaijan. Murad Mammadov, the satellite operator provided detailed information about the technical conditions, stages, application and registration rules, assessment factors of the competition and awarding.
It was mentioned that, the competition aims at increasing the interest in student satellite projects in our country, popularizing it among Azerbaijani students, representing Azerbaijan in such other international competitions with much better and more experienced teams, getting higher results and gaining practical skills and abilities for preparation of nano and other real satellites by local specialists in our country in future.
The purpose of the model satellite is to execute the task of payload, to protect it during landing and to send telemetric data to ground station at 1 Hz frequency. As a payload, photocamera has been intended for use. The tasks of the payload is to take photo upon an order to be sent from the ground station and store it in the memory device inside the model. The model should be in a size to fit in cylindrical container with 200 mm height and 120 mm diameter. The model shall weigh 500 gr at most, fulfill the task individually being separated from the container at 400 mm height and land in 1-2 minute interval at the least.
Every university can participate in the competition in teams. The winning team shall be awarded with the right to take part in the International “CanSat” competition. The successfull participants shall be allowed to gain experience in Azercosmos.
The international “CanSat” competition aimed at motivation and development of university students in terms of cosmic technologies is held every year since 1998 with the support of NASA, American Astronomical Society (AAS), American Institute of Aeronautics and Astronautics (AIAA ) and leading authorities of the cosmic sector.