Azərbaycan Universiteti və Yeni Azərbaycan Partiyası (YAP) Nəsimi rayon təşkilatı ilə birgə Xocalı soyqırımının 28-ci ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib. Tədbirdən əvvəl Azərbaycan Universitetinin rektoru Səadət Əliyeva və YAP Nəsimi rayon təşkilatının sədri, Milli Məclisin deputatı Məlahət İbrahimqızı soyqırımı qurbanlarına həsr olunmuş “Xocalı soyqırımı obyektivlərdə” fotosərgisinə baxıblar.
Anım tədbirində Xocalı soyqırımı şəhidlərinin, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və müstəqilliyi yolunda canından keçmiş şəhidlərimizin xatirəsi 1 dəqiqəlik sükutla yad edilib, Dövlət Himni səsləndirilib.
Azərbaycan Universitetinin elmi işlər üzrə prorektoru, prof. Yusif Qasımov açılış nitqində qeyd edib ki, son 30-35 il ərzində Azərbaycan xalqının yaşadığı faicələr onu sındırıb parçalayaraq yox etməyib, əksinə daha güclü, daha möhkəm və daha müdrik edib. Xocalı faciəsinin qurbanlarını hörmətlə yad etmək bizim borcumuzdur, amma son məqsədimiz olmamalıdır. Əsas və son məqsədimiz gördüyümüz işlərlə onların narahat ruhunu şad etmək olmalıdır.
Milli Məclisin deputatı Məlahət İbrahimqızı çıxışında Azərbaycanın işğalçı Ermənistan qarşısındakı siyasi, iqtisadi və hərbi üstünlükləri haqqında danışıb. Bildirib ki, beynəlxalq hüquq müstəvisində Ermənistanın işğalçı dövlət olduğu tam şəkildə sübuta yetirilib. Azərbaycanın Ermənistan üzərində qazandığı diplomatik üstünlüyünün miqyası hər gün daha da genişlənir.
İctimai elmlər kafedrasının dosenti Boran Əzizin çıxışında qeyd olunub ki, Xocalı soyqırımı düşünülməmiş, anidən baş vermiş hərəkətlərin nəticəsi deyil. 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Xocalıda yaşananlar Azərbaycan xalqına qarşı planlaşdırılmış, hazırlanmış və həyata keçirilmiş hərbi əməliyyatdır. Faciənin ideoloqlarının, təşkilatçılarının və icraçılarının layiqincə cəzalandırılması üçün ölkəmizin xaricdə apardığı danışıqlarda arqumentlərimizi gücləndirmək üçün var gücümüzlə çalışmalıyıq.
Tədbirdə “Xocalıya ədalət kampaniyası və nəticələri” haqqında da məlumat verilib.
Anım tədbirində Xocalı soyqırımının canlı şahidlərindən, o gecə cəmi 7 yaşı olan, atası gözlərinin önündə yandırılan Xəzan Əmirova da iştirak edib.
Tədbir iştirakçıları sonda Erməni Təcavüzünün Tanıdılması İctimai Birliyinin sədri, publisist Səriyyə Müslümqızının yeni layihəsi olan “Xocalı – zülmət bir gecə” filmini izləyiblər. Film Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyəsi ilə hazırlanıb.

Khojaly genocide commemorated at Azerbaijan University
A commemorative event dedicated to the 28th anniversary of the Khojaly genocide was held jointly with Azerbaijani University and the Nasimi District Organization of the New Azerbaijan Party (NAP). Prior to the event, rector of Azerbaijan University Saadat Aliyeva and the chairman of the NAP Nasimi district, Member of Parlament Malahat Ibrahimgizi viewed a photo exhibition " Khojaly Genocide in the lens " dedicated to the victims of the genocide.
At the commemorative event, the memory of the martyrs of Khojali genocide and the martyrs who died in the name of territorial integrity and independence of Azerbaijan were commemorated with a minute of silence, and the National Anthem was played.
Vice-rector for scientific affairs of Azerbaijan University, prof. Yusif Gasimov in his opening speech, noted that the tragedies experienced by the Azerbaijani people over the last 30-35 years have not broken or destroyed the Azerbaijani people, but made them stronger and wiser. It is our duty to honor the victims of the Khojaly tragedy, but it should not be our ultimate goal. Our ultimate and major goal should be to rejoice their troubled spirit in what we do.
In her speech, MP Malahat Ibrahimgizi spoke about the political, economic and military advantages of Azerbaijan over the occupying Armenia. She said that in accordance with international law, Armenia has been fully proved to be an aggressor state. The extent of Azerbaijan's diplomatic advantage over Armenia is expanding every day.
In his speech, Associate Professor of the Department of Social Sciences Boran Aziz said that the Khojaly genocide was not the result of unintentional and sudden actions. What happened in Khojaly on the night of February 25-26, 1992 was a planned, prepared and carried out military operation against the Azerbaijani people. We must do our best to strengthen our arguments in the negotiations held
by our country abroad in order to properly punish the ideologists, organizers and executors of the tragedy.
The information about the "Justice campaign and results for Khojaly" was given at the event .
Khazan Amirova who was one of the live witnesses of the Khojaly genocide, who was 7 years old at that night, and whose father was burned in front of her eyes also presented at the commemorative event.
At the end of the event, the participants watched the film "Khojaly - a night of darkness", a new project of the chairman of the Public Union for the Promotion of Armenian Aggression, publicist Sariya Muslimgizi.The film was made with the financial support of the Council of State Support to Non-Governmental Organizations under the President of the Republic of Azerbaijan.