Azərbaycan Universitetində Xocalı soyqırımının 27-ci ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib. Tədbirdə Xocalı şəhidlərinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, Xocalı soyqırımının beynəlxalq miqyasda tanınması istiqamətində görülmüş işlər haqqında məlumat verilib.
Universitetin rektoru Səadət Əliyeva faciənin ağır nəticələri haqqında danışaraq 27 il bundan əvvəl Xocalı şəhərinin bir gecədə yerlə yeksan edildiyini, qadın, uşaq, yaşlı demədən yüzlərlə dinc sakinin böyük amansızlıq və qəddarlıqla qətlə yetirildiyini bildirib. Rektor faciənin  dünya ictimaiyyətinə çatdırılması və beynəlxalq miqyasda tanınması üçün aparılan ideoloji təbliğatın əhəmiyyətini qeyd edərək Heydər Əliyev fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə həyata keçirilən “Xocalıya ədalət!” kampaniyasının artıq konkret nəticələr verdiyini diqqətə çatdırıb.
Universitetin qonağı yazıçı, publisist, jurnalist, Qarabağ müharibəsi veteranı, Erməni Təcavüzünün Tanıdılması İctimai Birliyinin sədri Səriyyə Müslim qızı “Xocalı soyqırımı şahidinin gördükləri” mövzusunda çıxış edərək faciə gecəsi yaşadığı və şahidi olduğu hadisələri tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb. Soyqırımını beynəlxalq miqyasda tanıtmaq üçün var gücüylə çalışdığını və indiyə qədər 4 sənədli film hazırladığını bildirən qonaq tələbələri informasiya müharibəsində aktiv və mütəşəkkil olmağa səsləyib.
İctimai elmlər kafedrasının dosenti Boran Əziz çıxışında bildrib ki, Xocalı soyqırımı Rusiyanın siyasi və hərbi gücü ilə erməni separatizminin və qəddarlığının birgə cinayətidir. Boran Əziz soyqırımının təkcə çatdırılmasının deyil, öyrənilməsinin də vacibliyini vurğulayıb və bu istiqamətdə hazırladığı kitablar haqqında məlumat verib.
Tədbir iştirakçıları sonda Xocalı soyqırımının 27-cı ildönümünə həsr edilmiş “Xocalıda məhv olmuş 8 ailə” filmini izləyiblər. Sənədli film Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyə dəstəyi ilə “Erməni təcavüzünün tanıdılması" İctimai Birliyi tərəfindən lentə alınıb. Film 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə erməni qəsbkarlarının dinc azərbaycanlılara qarşı Xocalı şəhərində törətdiyi soyqırımından bəhs edir.
Gün ərzində isə universitet tələbələri üçün akt və konfrans zallarında “Xoca” filminin nümayişi təşkil olunub.

Memorial event dedicated to Khojaly Genocide was held at Azerbaijan University
Azerbaijan University held a memorial event dedicated to the 27th anniversary of the Khojaly genocide. The memory of the Khojaly martyrs was commemorated with a minute of silence and the work done for the international recognition of the Khojaly genocide was reported.
Rector of the University, Saadat Aliyeva, spoke about the tragic consequences of the tragedy, saying how Khojaly was destroyed by night and hundreds of innocent civilians regardless to women, children and elderly were cruelly killed 27 years ago. Noting the importance of the ideological propaganda for the tragedy to be delivered to the international community and its international recognition, the rector said that the “Justice for Khojaly!” campaign, initiated by the Vice President of the Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva, has already given concrete results.
The guest speaker, writer, publicist, journalist, veteran of Garabagh War, chairman of Public Association Recognizing Armenian Aggression, Sariyya Muslim gizi, spoke on the subject of "The Eyewitnesses of the Khojaly Genocide" and shared the story she experienced and witnessed at the night of tragedy with the participants. The guest called on the students to be active and organized in the information war saying she is working hard to promote the genocide on the international scale and that she has prepared four documentary films so far.
In his speech, associate professor of the Department of Social Sciences Boran Aziz mentioned that Khojaly genocide is a joint crime of Russian political and military power with Armenian separatism and cruelty. Boran Aziz not only emphasized the propaganda, but also the importance of learning of the genocide and  he gave information about the books he wrote in this direction.
In the end ef the event, the participants watched the film "8 Families Killed In Khojaly" dedicated to the 27th anniversary of the Khojaly genocide. The documentary was filmed by the Public Union for the “Presentation of the Armenian Aggression” with the financial support of the Council of State Support to Non-Governmental Organizations under the President of Azerbaijan Republic. The film tells about the genocide committed by Armenian invaders against the peaceful Azerbaijanis in Khojaly on February 25-26, 1992.
Throughout the day, there was a demonstration of the film "Khoja" for the university students in the assembly and conference halls.