Azərbaycan Universitetinin professoru Asif Hacıyevin Türkiyədə dərc edilmiş  “Ahıska Türk Folkoru” və “Rus Edebiyatında Kuran-i Kerim” kitablarının elektron variantları beynəlxalq Amazon.com  şirkəti tərəfindən satışa çıxarılıb.
Türkiyənin Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı Yayınları tərəfindən dərc olunmuş “Ahıska Türk Folkloru” və “Dogu Kutuphanesi Yayınlarının türk dilinə tərcümə edərək nəşr etdiyi “Rus Edebiyatında Kuran-i Kerim” kitabları bu mövzulara həsr olunmuş ilk elmi əsərlər kimi Türkiyədə və digər ölkələrdə böyük maraqla qarşılanıb. Ahıska türklərinin folkloru və mifologiyası, etnik mədəniyyəti və tarixinin tədqiqi ilə hələ 1980-ci illərin ortalarından məşğul olan Asif Hacılı bu mövzuda Azərbaycanda və xarici ölkələrdə çap olunmuş bir sıra kitabların və məqalələrin müəllifidir. Bu əsərlərdə Ahıska türklərinin mədəniyyəti, mifoloji və dini inancları, etnoqrafiyası, folklor və ədəbiyyatı, sürgün dövründə baş verən siyasi, etnoloji proseslər, eləcə də Ahıska türklərinin Azərbaycanda məskunlaşması, onlara ölkəmizdə olan dövlət qayğısı, ictimaiyyətin doğma münasibəti tədqiq olunur.
Asif Hacıyevin öncə Azərbaycanda nəşr olunmuş “Rus Edebiyatında Kuran-i Kerim” kitabı Türkiyənin Doğu Kütüphanesi Yayınlarının təşəbbüsü ilə türk dilinə tərcümə edilərək böyük tirajla nəfis şəkildə dərc edilib. Müəllifin bu monoqrafiyası da Türkiyə elmi ictimaiyyətinin, akademik dairələrin və təhsil müəssisələrinin diqqətini cəlb edib. Kitab  haqqında nüfuzlu mətbuat orqanlarında və elmi məcmuələrdə müsbət rəylər çıxıb. Türkiyənin Kayseri şəhərində yerləşən Erciyes Universitetinin rektorluğu professor Asif Hacıyevi universitetə dəvət edərək bu kitabın təqdimat mərasimini təşkil edib. Səfər zamanı Universitetin “15 Temmuz Konqres Mərkəzi”ndə Ədəbiyyat və İlahiyyat fakültələrinin müəllim, doktorant, magistrant və tələbələrindən ibarət 400-dən çox iştirakçı qarşısında professor Asif Hacıyevin “Rus ədəbiyyatında Quran- i Kərim” mövzusunda çıxışı dinlənilib və müzakirə olunub. Məruzədə Azərbaycan mədəniyyətinin rus ədəbiyyatına təsiri də ətraflı şərh olunub, ədəbi əlaqələrin xalqların və mədəniyyətlərin dialoqunda rolu qeyd edilib. Azərbaycanlı alimin Kayseridəki bu çıxışı, eləcə də səfər dövründə həmin Universitetdə etdiyi “Çağdaş Azərbaycan və rus ədəbiyyatı”,  Türk Ocaqları Kayseri şöbəsindəki “Müstəqillik dövrü Azərbaycanda çokkültürlülük” mövzusunda çıxışları Türkiyənin nüfuzlu mətbuat orqanları, internet səhifələri və tv kanalları tərəfindən geniş işıqlandırılıb.
Filoloq, tarixçi, etnoqraf, etnoloq, ilahiyyatçı, mədəniyyətşünas mütəxəssis və tələbələr üçün dəyərli məxəz olan hər iki kitabın Türkiyə nəşrlərinin Amazon.com tərəfindən satışa çıxarılması azərbaycanlı alimin araşdırmalarına və bütövlükdə ölkəmizdə aparılan humanitar tədqiqatlara beynəlxalq miqyasda elmi marağı təsbitləyən göstərici kimi dəyərləndirilə bilər.

Professor Asif Hajiyev`s books are on sale on “Amazon”
Electronic versions of books “Ahıska Turkish Folklore” and "Kuran-i Kerim in Russian Literature" by Asif Hajiyev, Professor of Azerbaijan University published in Turkey and have been released in selling by international Amazon.com company.
“Ahıska Türk Folkloru” published by  “Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı”  and “Rus Edebiyatında Kuran-i Kerim” translated and published by “Doğu Kütüphanesi Yayinlari”  in Turkey, have attracted a great deal of interest in Turkey and other countries as well due to being the pioneers covering these topics. Asif Hajili, who has been studying the folklore and mythology, ethnic culture and history of Ahiska Turks since the mid-1980s, is the author of several books and articles published on the same subject in Azerbaijan and abroad. Besides exploring the culture, mythological and religious beliefs, ethnography, folklore and literature, political and ethnological processes during the exile of the Ahiska Turks in these works,  the settlement of the Ahiska Turks in Azerbaijan, the state care our country to them, and the community's native attitude are reflected as well.
Asif Hajiyev's book "Kuran-i Kerim in Russian Literature", first published in Azerbaijan and after being translated into Turkish on the initiative of the “Doğu Kütüphanesi Yayınları” were published in great circulation. This monograph by the author has also attracted the attention of the Turkish scientific community, academic circles, and educational institutions. Positive comments about the book have been received in reputable media and scientific journals. Rector of Erciyes University in Kayseri, Turkey, invited Professor Asif Hajiyev to the university and organized the book presentation. Professor Asif Hajiyev's speech on "Kuran-i Kerim in Russian Literature" was heard and discussed with more than 400 participants including teachers, doctoral and master students. The report also detailed the impact of Azerbaijani culture on Russian literature, the role of literary relations on people's and cultures' dialogue was highlighted. This speech by the Azerbaijani professor in Kayseri has been widely covered by Turkish media, websites and TV channels.
The sale of the books by Amazon.com is valuable for philologists, historians, ethnographers, ethnologists, theologians, cultural experts, and students, which can be regarded as an indication of the international scientific interest of the Azerbaijani professor's researches and humanitarian research conducted in our country as a whole.