Azərbaycan Universitetinin professoru Qorxmaz Quliyevin “Ədəbi cərəyanlar və istiqamətlər” adlı yeni kitabı çap olunub. Dərs vəsaiti kimi təqdim olunan kitabın elmi redaktoru Azərbaycan dili və ədəbiyyat kafedrasının müdiri, dosent Ülviyyə Rəhimova, rəyçiləri isə filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Asif Hacıyev və filologiya üzrə elmlər doktoru Cavanşir Yusiflidir.
Kitabda bədii estetik inkişafın müəyyən konkret mərhələsində ədəbi-estetik istiqamətlərin və cərəyanların meydana gəlməsi səbəbləri, onların bir-birini əvəz etməsi, aralarında mövcud olan ziddiyyətlər və onların həlli yolları öz əksini tapıb. Kitabda ənənəvi cərəyanlarla yanaşı müasir dövrdə formalaşmış ədəbi istiqamətlər və cərəyanlar da ətraflı şəkildə təhlil olunurlar.
260 səhifədən ibarət olan dərs vəsaiti ali məktəb tələbələri, magistrant, doktorant və dissertantlar üçün nəzərdə tutulub, o cümlədən ədəbiyyat nəzəriyyəsi ilə maraqlanan oxucu kütləsinə ünvanlanıb.

Professor of Azerbaijan University Gorkmaz Guliyev`s new book has been published
Professor of Azerbaijan University Gorkmaz Guliyev's book "Literary trends and directions" has been published. Scientific editor of the book presented as a textbook, is the head of the Department of Azerbaijani Language and Literature Ulviyya Rahimova, and the reviewers are Doctor of Philology, Professor Asif Hajiyev and Doctor of Philology Javanshir Yusifli.
The book contains the reasons for the occurrence of literary-aesthetic directions and trends in certain concrete artistic aesthetic development, their interchangeability, the contradictions existing between them and ways of their solution. The book also analyzes literary trends and directions in modern times along with traditional currents.
The 260-page textbook is intended for high school students, masters, doctoral students and dissertants, and also addressed to readers interested in literary theory.