Tələbələrimiz “Heydər Əliyev və Azərbaycan tarixi” bilik yarışında iştirak edib
Azərbaycan Universitetinin tələbələri Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilən “Heydər Əliyev və Azərbaycan tarixi” V ümumrespublika bilik yarışında iştirak edib.
Dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə ümummilli lider Heydər Əliyevin gənclərlə bağlı çıxışını əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.
Heydər Əliyev Mərkəzinin təşkilatçılığı və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilən layihə Azərbaycan xalqının ümummilli liderinin həyat və fəaliyyətinin öyrənilməsi, onun irsinin yaşadılması və gənclər arasında təbliği, eyni zamanda, gənc nəslin elmə, maarifləndirici yarışlara marağının artırılması məqsədini daşıyır.
2014-cü ildən başlayaraq hər il təşkil olunan bilik yarışında bu il 47 ali təhsil müəssisəsinin komandaları iştirak edib. Müsabiqə 3 turda keçirilib və hər turda Azərbaycanın tarixi, mədəniyyəti, ümummilli lider Heydər Əliyevin irsini əhatə edən 12 sual səsləndirilib. Qalib komandalar turlar üzrə qazanılmış xalların cəminə görə müəyyən edilib və mükafatlandırılıb. Münsiflər heyətində Heydər Əliyev Mərkəzi, Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Tarix İnstitutunun nümayəndələri təmsil olunublar.

Our students participated in the 5th countrywide knowledge contest "Heydar Aliyev and Azerbaijan history"
Our students participated in the 5th countrywide knowledge contest
19 october 2018
Baxış sayı: 5051
The students of Azerbaijan University took part in the 5th countrywide knowledge contest "Heydar Aliyev and Azerbaijan history" held at Heydar Aliyev Center.
The event started with the national anthem, featured a video showing national leader Heydar Aliyev's speech on youth.
The project, organized by Heydar Aliyev Center and supported by the Ministry of Education, aims to study the life and activity of the nationwide leader of the Azerbaijani nation, immortalize and promote his heritage among youth, as well as increasing the interest of the younger generation in science and education.
This year 47 teams of  higher education institutions competed  in the knowledge contest which is held annually since 2014.
There were 3 rounds and 12 questions covering the history and culture of Azerbaijan, as well as the heritage of national leader Heydar Aliyev were asked in each round. The winning teams were defined by the total number of points gained in the rounds and then they were rewarded. Representatives of Heydar Aliyev Center, the Ministry of Education and the Institute of History of the National Academy of Sciences of Azerbaijan were present at the jury.