Azərbaycan Universitetində ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunan anım tədbiri keçirilib. Tədbirdən əvvəl universitet kollektivi Fəxri xiyabanda ümummilli liderin məzarını ziyarət edib, önünə gül dəstələri qoyaraq xatirəsinə ehtiramlarını bildiriblər.
Universitetin tədris binasındakı tədbir Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Ümummilli liderin xatirəsi 1 dəqiqəlik sükutla yad olunub.
Anım tədbirini giriş nitqi ilə elmi işlər üzrə prorektor Yusif Qasımov açıb. Prorektor çıxışında qeyd edib ki, Heydər Əliyev Azərbaycanın tarixinə imzasını atan böyük tarixi şəxsiyyət və qüdrətli dövlət xadimidir. Azərbaycan Universitetinin il ərzində keçirdiyi tədbirlərdə dahi liderin çoxşaxəli fəaliyyətinə müxtəlif aspektlərdən nəzər salınır. Yusif Qasımov çıxışında vurğulayıb ki, ərazi baxımından dünyanın bir çox dövlətləri ilə müqayisədə “kiçik” olan Azərbaycanın adının dünya tarixinə “böyük dövlət” olaraq yazılmasında, bir çox ölkələrin 100 ildə keçdiyi yolu Azərbaycanın bir neçə 10 ildə qət etməsində ümummilli lider Heydər Əliyevin misilsiz xidmətləri olub.
Tədbirin qonağı, Nəsimi Rayon İcra Hakimiyyətinin Başçısı Asif Əsgərov çıxışında ümummilli liderin Azərbaycana rəhbərliyinin hər iki dövründə milli ruhun canlanması, ölkənin hərtərəfli inkişafına nail olunması, dövlət təsisatlarının yaradılması, ictimai-siyasi sabitliyin tam təmin olunması, beynəlxalq arenada nüfuzunun artması, ordu quruculuğu, mürəkkəb geosiyasi proseslərin fonunda müstəqilliyin qorunub saxlanması kimi sahələrdə xidmətlərinə nəzər salıb. İcra Başçısı Heydər Əliyevin uzaqgörən və zəngin dövlətçilik təcrübəsi ilə Azərbaycanın bu gününü formalaşdırdığını, Heydər Əliyev siyasətinin Azərbaycanın gələcəyinə istiqamətləndiyini vurğulayıb.
Daha sonra AMEA Tarix İnstitutunun “Əliyevşünaslıq” şöbəsinin müdiri, professor Ədalət Qasımov “Ulu öndər Heydər Əliyev – böyük insan, böyük şəxsiyyət”, Azərbaycan Universitetinin İctimai elmlər kafedrasının professoru, sənətşünaslıq üzrə elmlər doktoru Vəfa Əliyev “Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafına töhfələri” mövzusunda məruzə ilə çıxış ediblər.
Çıxışlarda ümummilli lider Heydər Əliyevin ədəbiyyat, mədəniyyət, incəsənət və təhsilə xüsusi qayğısı vurğulanıb. Qeyd olunub ki, dahi şəxsiyyət Heydər Əliyev siyasəti Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir və yeni müddəalarla zənginləşdirilir. Möhtəşəm Qarabağ zəfəri də məhz Heydər Əliyev tərəfindən təməli qoyulan proses və islahatların məntiqi nəticəsidir. Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müzəffər Azərbaycan Ordusu 44 günlük Vətən müharibəsində Qarabağı, mədəniyyət paytaxtımız Şuşanı işğaldan azad edərək həm də ümummilli lider  Heydər Əliyevin ən böyük arzusunu yerinə yetirib.
Bildirilib ki, Prezident İlham Əliyevin müvafiq sərəncamı ilə 2023-cü il Azərbaycanda “Heydər Əliyev İli” elan edilib. Xalqımız onun əziz xatirəsini həmişə uca tutur və minnətdarlıqla anır.

The memory of national leader Heydar Aliyev was honored at Azerbaijan University
Сommemorate event dedicated to the memory of national leader Heydar Aliyev was held at Azerbaijan University. On the eve of the event, the university staff visited grave of the national leader on the Alley of Honor and paid tribute to his memory.
The event started with performance of the National Anthem. Memory of the national leader was honored with a minute of silence.
With an introductory speech, the memorial event was opened by Yusif Gasimov, Vice-Rector for Scientific Affairs. In his speech, the Vice-rector noted that Heydar Aliyev is a great historical figure and a powerful statesman who left his mark on the history of Azerbaijan. At the events held by Azerbaijan University throughout the year, multifaceted activities of the great historical figure - Heydar Aliyev are considered from different aspects. Yusif Gasimov emphasized in his speech that the National leader Heydar Aliyev has made an invaluable merits in inscribing the name of Azerbaijan, which is small in terms of territory compared to many countries of the world, in world history as a “great nation”, and in the fact that Azerbaijan over a few 10 years has passed the path traversed by many countries over 100 years.
Guest of the event, the Head of the Executive Power of Nasimi district Asif Askerov in his speech noted the merits of the National Leader in both periods of his rule in Azerbaijan in such areas as achieving the development of the country, increasing its authority in the international arena, force development, and protection of independence. The Head of the Executive Power stressed that Heydar Aliyev has shaped the present of Azerbaijan with his far-sighted and rich experience of statehood, and Heydar Aliyev's policy is aimed at developing the future of Azerbaijan.
Then the head of the Aliyev Studies Department of the Institute of History of ANAS, Prof. Adalat Gasimov made a report on the topic “The National Leader Heydar Aliyev – the great person, the great personality” and Prof. of the Social Sciences Department of Azerbaijan University, Dr. of Arts Vafa Aliyev on the topic “Contribution of Great Leader Heydar Aliyev to the development of Azerbaijani culture".
National leader Heydar Aliyev's special concern for the development of literature, culture, art and education was emphasized in the speeches. It was noted that the policy of great personality Heydar Aliyev is successfully continued by President Ilham Aliyev and enriched with new provisions. The grandiose victory in Karabakh is the logical result of process and reforms laid down by Heydar Aliyev.