Bu gün Ali Baş Komandan, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin doğum günüdür.
Azərbaycan Universitetinin kollektivi dövlət başçısını doğum günü münasibətilə təbrik edir, ən gözəl, ən xoş arzularını bildirir.
Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan Ordusu 2020-ci il sentyabrın 27-dən başlayaraq 44 gün ərzində Azərbaycan ərazilərini erməni işğalından azad etdi. 30 ildən sonra işğaldan azad edilmiş torpaqlarımızda indi üçrəngli bayrağımız dalğalanır.
Cənab Prezidentin qətiyyətli siyasi mövqeyi, Azərbaycan xalqının birlik və həmrəyliyi, Azərbaycan Ordusunun gücü və qüdrəti, Azərbaycan əsgərinin igidliyi, şəhidlərimizin canı, qanı, qazilərimizin sağlamlığı bahasına qazanılan qələbə 2020-ci ili müasir müstəqil Azərbaycan dövlətinin tarixinə qızıl hərflərlə yazdı.
İndi Azərbaycan xalqını böyük abadlıq-quruculuq işləri gözləyir. Xalqımız cənab prezidentin rəhbərliyində dağıdılmış, talan edilmiş Qarabağı bərpa edəcək, Qarabağ dünyanın ən inkişaf etmiş bölgələrindən birinə çevriləcək.
Ölkəmizi daha yüksək zirvələrə aparacaq, xalqımızın rifah, inkişaf və tərəqqisinə yönəlmiş bu yolda cənab prezidentə can sağlığı, tükənməz güc və enerji, yeni uğurlar arzulayırıq!

Today is the birthday of the Supreme Commander-in-Chief, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev
Today is the birthday of the Supreme Commander-in-Chief,  President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev
24 december 2020
Baxış sayı: 5242
The staff of Azerbaijan University congratulates the head of state on his birthday and wishes him the best.
In 2020, the people of Azerbaijan, united around President Ilham Aliyev as a fist, changed the course of history and achieved a great victory. Under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the Azerbaijani Army liberated Azerbaijani territories from Armenian occupation for 44 days starting from September 27, 2020. Our tricolor flag is now flying in our lands liberated after 30 years. Mr. President's resolute political position, unity and solidarity of the Azerbaijani people, strength and power of the Azerbaijani Army, courage of the Azerbaijani soldier, victory at the cost of the lives, blood and health of our martyrs have written 2020 in golden letters in the history of modern independent Azerbaijan.
Now the people of Azerbaijan have great landscaping work ahead of them. Our people will restore Karabakh under the leadership of Mr. President, and Karabakh will become one of the most developed regions of the world. We wish Mr. President good health, inexhaustible strength and energy, and new success on this path that will lead our country to higher heights, aimed at the welfare, development and progress of our people!