Bu gün Azərbaycanda Respublika günüdür
Bu gün Azərbaycan tarixində taleyüklü əhəmiyyətə malik hadisənin - Şərqdə və Türk-İslam dünyasında ilk parlamentli Respublika olan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin yaranmasından 101 il ötür.
28 may 1918-ci ildə Tiflis şəhərində bəyan edilən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti yaddaşlarımıza tariximizin ən şanlı səhifələrindən biri kimi həkk olunub.
Gərgin və mürəkkəb ictimai-siyasi şəraitdə öz üzərinə götürdüyü tarixi missiyanı şərəflə yerinə yetirən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti zəngin dövlət quruculuğu təcrübəsi ilə milli dövlətçilik tarixində silinməz izlər qoyub, xalqın qəlbində azadlıq və istiqlal duyğularını gücləndirməklə respublikamızın gələcək müstəqilliyi üçün etibarlı zəmin hazırlayıb.
Ötən əsrin sonlarında müstəqilliyini bərpa edən Azərbaycan Respublikası məhz tarixi varislik üzərindən qurulub, Xalq Cümhuriyyətinin siyasi varisi kimi onun bayrağını, gerbini, himnini qəbul edib. İstiqlal Bəyannaməsinin elan edildiyi 28 May günü ölkəmizdə Respublika Günü kimi qeyd olunur.
Dövlət başçısının sərəncamına əsasən, 2018-ci il Azərbaycanda "Cümhuriyyət ili" elan olunub, AXC-nin 100 illik yubileyi dövlət səviyyəsində qeyd olunub, qurucularının fəaliyyəti daim yüksək qiymətləndirlib, xatirələri əbədiləşdirilib.
Hər birinizi bu böyük bayram münasibəti ilə təbrik edir, müstəqilliyimizin sarsılmaz, dönməz və əbədi olması yolunda xalqımıza böyük qələbə arzulayırıq!!

Today is Republic Day in Azerbaijan
Today is the 101st anniversary of Azerbaijan People’s Republic that was first parliamentary republic in the east and Turkish Islamic world.
Azerbaijan People’s Republic that was declared on the 28th may, 1918 in Tbilisi has remained in our memory the most honorable event of our history.
Implementing the historical mission with honor in complicated social-political condition, Azerbaijan People’s Republic with its abundant state building experience influenced on our national statehood history.
Strengthening sense of freedom in people’s mind it served as reliable background for our future independence.
Restoring its independence at the end of the last century Azerbaijan  Republic  was established through historical legacy. Azerbaijan Republic accepted the anthem, the flag and the state emblem of Azerbaijan People’s Republic as its political follower.
The 28th May, when Declaration of Independence was declared, is celebrated as Republic Day in our country.
2018 year was declared as Republic Day in Azerbaijan in accordance with the order of the President.
100th anniversary of Azerbaijan People’s Republic was celebrated at state level, republic builders’ activity was valued highly and their memories were perpetuated.
We congratulate everyone on the occasion of the great day wishing our people great victory in the struggle for eternal, unbreakable independence.