Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin 150 illik yubileyi qeyd olunub
Azərbaycan dili və ədəbiyyat kafedrası tərəfindən klassik Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndələrindən yazıçı, dramaturq, pedaqoq, ədəbiyyatşünas, teatr xadimi, dövlət xadimi, ictimai-siyasi xadim Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin 150 illik yubileyi münasibətilə onlayn tədbir keçirilib. Tədbir  Prezident İlham Əliyevin 31 yanvar 2020-ci il Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin 150 illik yubileyinin qeyd olunması ilə bağlı Sərəncamını rəhbər tutaraq təşkil olunub.
Tədbirdə kafedranın müdiri Ülviyyə Rəhimova, professorlar Fərahim Sadıqov və Asif Hacıyev, kafedranın dosenti Fərhad Mədətovun çıxışlarında görkəmli ədibin həyat və yaradıcılığı, ictimai-siyasi fəaliyyəti, pedaqoji fikir tarixindəki yeri haqqında məlumat verilib, əsərlərinin mövzu, dil və üslub xüsusiyyətlərinə toxunulub, yaradıcılığının Azərbaycan xalqının mənəvi sərvətləri sırasına daxil olduğu vurğulanıb.
Qeyd olunub ki, Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev çoxşaxəli fəaliyyəti ilə bizə əvəzsiz irs miras qoyub. Amma onun ədəbi irsi düzgün qiymətləndirilməyib və yaradıcılığının araşdırılmamış tərəflərinin tədqiqata cəlb olunması böyük əhəmiyyət kəsb edir.
Bildirilib ki, Əbdürrəhim bəy Haqverdiyevin adının UNESCO-nun 2020–2021-ci illər üçün görkəmli şəxslərin və əlamətdar hadisələrin yubileyləri siyahısına daxil edilməsi onun yaradıcılığının yüksək qiymətləndirilməsinin təzahürüdür.
Sonda filologiya ixtisası üzrə təhsil alan tələbələrin böyük ədibin ədəbi-bədii yaradıcılığına həsr olunmuş çıxışları dinlənilib.

150th jubilee of Abdurrahim bek Hagverdiyev has been celebrated at Azerbaijan University
The foremost figure of classical Azerbaijani literature, writer, playwright, pedagogue, literary critic, theater, public and political figure Abdurrahim bek Hagverdiyev’s 150th anniversary was organized and held online by the Department of Azerbaijani Language and Literature. The event was organized to mark the 150th anniversary of Abdurrahim bek Hagverdiyev, following the President’s Order dated January 31, 2020.
The head of the department of Azerbaijani language and literature Ulviyya Rahimova, Professor Farrahim Sadigov, Asif Hajiyev and Farhad Madatov gave information about life and work, socio-political activity, the history of philosophy of the prominent writer as well in their speech, metioned the theme, language and stylistic features of his works, also emphasized that his work is one of the spiritual treasures of the Azerbaijani people.
It was noted that Abdurrahim bek Hagverdiyev with his multifaceted activities left us an invaluable legacy. However, his literary heritage has not been adequately appreciated, and it is essential to involve the unexplored aspects of his work into research.
It was stated that the inclusion of his name into the list of the prominent figures and significant events of UNESCO for 2020-2021 is a tribute of his high works.
At the end, there were the speeches of the students of philology, dedicated to the literary and creativity of the prominent writer.