ECAR layihəsinin “Strateji planlaşdırma və idarəetmə” mövzusunda təlimi keçirilib
Azərbaycan Universitetinin tərəfdaş olduğu “Azərbaycanda Rektorlar Konfransının yaradılması” Erasmus+ layihəsi çərçivəsində  Azərbaycan HR İnstitutunun dəstəyi ilə “Strateji planlaşdırma və idarəetmə” mövzusunda iki günlük təlim keçirilib. Təlimdə layihənin  üzvü olan 16 ali təhsil müəssisəsinin prorektor və digər rəhbər şəxsləri iştirak edib. Azərbaycan Universitetini tədbirdə elmi işlər üzrə prorektor Yusif Qasımov təmsil edib.
Bakı Biznes Universitetində keçirilən tədbiri giriş sözü ilə bu ali məktəbin rektoru,  professor İbad Abbasov açaraq layihə çərçivəsində görülən işlər haqqında məlumat verib. Təhsil nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli çıxış edərək planlaşdırma və idarəetmə mövzusunun ali təhsil müəssiələrinin səmərəli idarə edilməsində mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
İdarəetmə üzrə beynəlxalq təhsil və təcrübəyə malik Nazim Əliyevin apardığı təlim ilk günündə  strateji planlaşdırmanın əhəmiyyəti, planlaşdırmanın üsul və metodları, maraqlı tərəflərin prosesə cəlb edilməsi, missiya, vizyon və dəyərlərin müəyyən edilməsi, ali təhsil müəssisəsinin güclü, zəif tərəflərinin,  mövcud imkan və təhlükələrinin təhlili, əsas fəaliyyət göstəricilərinin müəyyənləşdirilməsi, büdcənin hazırlanması kimi mövzuları əhatə edib.
Təlimin növbəti günündə isə iştirakçılara performansın idarə edilməsinin müasir üsulları və formaları, yüksək performanslı komanda işinə nail olmaq üçün çevik idarəetmə yanaşması, onun əsas prinsipləri, eləcə də risklərin təhlili, idarəedilməsi haqqında məlumat verilib, iştirakçılar strateji planlaşdırma üzrə komandalar şəklində təqdimat ediblər.
İki günlük təlimlərin sonunda iştirakçılar sertifikat və hədiyyələrlə təltif olunublar.
Qeyd edək ki, Bakı Biznes Universitetinin koordinatorluğunda həyata keçirilən “Azərbaycanda Rektorlar Konfransının Yaradılması” (ECAR) layihəsinin əsas məqsədi milli inkişaf strategiyalarına uyğun olaraq rektorlar konfransının yaradılması yolu ilə universitetlər və digər maraqlı tərəflər arasında milli şəbəkə və əməkdaşlığı inkişaf etdirməkdir. Layihə 3 il müddətində icra olunacaq.

Training of ECAR Project on “Strategic Planning and Management”
A two-day training on “Strategic Planning and Management” was held with the support of the Azerbaijan HR Institute within the framework of the Erasmus + project “Creation of the Rectors' Conference in Azerbaijan” in partnership with Azerbaijan University. The training was attended by vice-rectors and other leaders of 16 higher education institutions that are members of the project. Azerbaijan University was represented at the event by Vice-Rector for Scientific Affairs Yusif Gasimov.
Opening the event held at Baku Business University with introduction speech the rector of the university, Professor Ibad Abbasov, informed about the work done within the project. Adviser to the Minister of Education Nijat Mammadli emphasized the importance of planning and management in the effective management of higher education institutions.
On the first day of the training, Nazim Aliyev, who has international experience in management, discussed the importance of strategic planning, planning methods, involvement of stakeholders in the process, mission, vision and values, analysis of strengths, weaknesses, opportunities and threats. It also covered topics such as defining key performance indicators and preparing a budget.
On the next day of the training, participants were introduced to modern methods and forms of performance management, flexible management approach to achieve high-performance teamwork, its basic principles, as well as risk analysis and management, and participants showed presentations as strategic planning teams.
At the end of the two-day training, participants were awarded with certificates and gifts.
It should be noted that the main goal of the "Establishment of Rectors” Conference in Azerbaijan" (ECAR) project, coordinated by Baku Business University, is to develop a national network and cooperation between universities and other stakeholders through the establishment of a conference of rectors in accordance with national development strategies. The project will be implemented over 3 years.