Azərbaycan Universitetində elmi tədqiqat işinin təşkilinə həsr olunmuş silsilə seminarlar keçirilib
Azərbaycan Universitetinin doktorant, dissertant və müəllimləri üçün elmi tədqiqat işinin təşkili və yerinə yetirilməsinin innovativ metodlarına həsr olunmuş silsilə seminarlar keçirilib. Seminarda elmi araşdırmaların aparılmasında beynəlxalq tələblərə uyğunlaşma və peşəkarlıq, elmi məqalənin yazılması qaydaları, beynəlxalq elmi jurnallarda çap olunacaq məqalələrə qoyulan tələblər  və digər bu kimi məsələlərə aydınlıq gətirilib.
Xarici dillər kafedrasının professoru Azad Məmmədovun apardığı “Akademik yazı bacarıqlarının formalaşdırılmasına dəstək” mövzulu seminarda akademik yazı vərdişləri və əhəmiyyəti haqqında danışıb.
Elmi işlər üzrə prorektor, professor Yusif Qasımovun apardığı “Əlyazmanın elmi nəşrlərdə çap olunma qaydası. Beynəlxalq nüfuzlu jurnallarda redaktor və rezidentlərin vəzifələri” seminarında iştirakçılara elmi məzmun, elmi məqalənin tipləri, məqalənin texniki tərtibatı, elmi məqalənin xülasə və nəticəsinə qoyulan tələblər, ədəbiyyat siyahısı, cədvəl, şəkil və qrafiklərin tərtib olunma qaydaları, həmçinin nüfuzlu elmi jurnallarda məqalə çap etdirilməsinin qaydaları haqqında məlumat verilib.
Elm şöbəsinin müdiri Lətifə Ağamalıyeva “Dissertasiyaların hazırlanması metodikası. Uğurlu qrant layihələrinin hazırlanması” mövzulu seminarda informasiya axtarışı və dissertasiya mövzusu əsasında elmi-texniki ədəbiyyatdan istifadə, dissertasiya işinin ümumi strukturu, dissertasiyanın tərtibi qaydaları, uğurlu qrant layihələrinin hazırlanması məsələlərinə aydınlıq gətirib.
Monitorinq üzrə mütəxəssis Elçin Cəfərovun apardığı seminar isə Qərbi Avropa ölkələrinin ali təhsil sistemində elmi tədqiqat işinin təşkili mövzusuna həsr olunub.
Seminarları aparan məruzəçilər universitet əməkdaşlarının təqdim olunmuş mövzulara dair çoxsaylı suallarını cavablandırıblar.

Seminar dedicated to the organization of scientific research work was held at Azerbaijan University
Series of seminars were held for PhD students and teachers of Azerbaijan University on innovative methods of organization and implementation of scientific research work. Adaptation to international requirements in conducting scientific researches and professionalism, the rules for writing scientific articles, the requirements for articles published in international scientific journals and other issues were clarified in the seminar.
Azad Mammadov, professor of Foreign Languages Department spoke about the importance of academic writing and academic writing habits in the seminar titled “Supporting the formation of Academic Writing skills”
In the seminar on “The rule of manuscript print in scientific publications. Responsibilities of editors and residents in international influential journals" presided by Vice-rector for Science, Prof. Yusif Gasimov, the participants were informed about the scientific content, the types of scientific articles, the technical design of the article, the requirements for the conclusion and outcome of the scientific article, bibliography, the table, the rules of drawing and graphs, as well as the rules of publication of articles in authoritative journals.
Head of Science Department Latifa Aghamaliyeva clarified issues related to information search and use of scientific-technical literature on the basis of dissertation theme, the general structure of dissertation work, the rules of the compilation of the dissertation in the seminar on "Dissertation preparation methodology. Preparation of successful grant projects".
The seminar conducted by monitoring specialist Echin Jafarov is devoted to the organization of scientific research in the system of higher education in Western Europe.