Gender probleminə həsr olunmuş beynəlxalq konfrans onlayn formatda keçiriləcək
“Gender problemi və müasir Azərbaycan” beynəlxalq konfransının işi mövcud ekstremal şəraitə uyğun olaraq ZOOM platforması üzərindən onlayn formatda təşkil olunacaq.
Böyük Britaniyanın Middlesex Universitetinin tərəfdaşlığı ilə noyabrın 27-də keçiriləcək konfransın açılışında professorlar Victoria de Rijke (Middlesex Universiteti, London, İngiltərə), Rəna İbrahimbəyova (Bakı Dövlət Universiteti, Bakı, Azərbaycan) və Paul Gibbs  (Middlesex Universiteti, London, İngiltərə; Azərbaycan Universiteti) plenar məruzə ilə çıxış edəcəklər. Tədbirin bölmə iclaslarında isə yerli və xarici 30-a yaxım alimin iştirakı gözlənilir.
2017 və 2018-ci illərdə respublika miqyasında keçirilən tədbir 2019-cu ildən başlayaraq beynəlxalq statusda keçirilir. Konfransa göstərilən maraq və diqqət bu qərarın alınmasına öz təsirini göstərib.
Konfransın əsas məqsədi Azərbaycanda gender bərabərliyinin təmin olunması məsələsini diqqət mərkəzində saxlamaq, bu sahədə əldə olunan elmi nailiyyətləri və təcrübələri paylaşmaq, mövcud problemlərin təhlili və onların həll yolları üçün təkliflərin irəli sürülməsini təmin etmək, bu sahədə ölkədə əldə edilən uğurları beynəlxalq təcrübə ilə müqayisə etməkdən ibarətdir.

International conference on gender problem will be held online
The work of the international conference "Gender problem and modern Azerbaijan" will be organized in the online format through the ZOOM platform, in accordance with the existing extreme conditions.
At the opening of the conference, which will be held on November 27, in partnership with the Middlesex University in the UK, Prof. Victoria de Rijke (Middlesex University, London, England), Rena Ibrahimbekova (Baku State University, Baku, Azerbaijan) and Paul Gibbs (Middlesex University, London, England; Azerbaijan University). About 30 local and foreign scientists are expected to attend the meetings of the departments of this event. This event is in 2017 and 2018 was carried out on a national level, and, starting in 2019, it acquired an international status. Attention and interest to the conference influenced on this decision. The main goal of the conference is to keep the problem of gender equality in the center of attention, disseminate scientific achievements and experience gained in this area, analyze existing problems and ensure the presentation of proposals for their solution, compare the successes achieved in the country in this area with international experience.