İlham Zəkiyev Azərbaycan Universitetinin tələbələri ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikası Milli Paralimpiya Komitəsinin Vitse-prezidenti, cüdo üzrə ikiqat Paralimpiya Oyunları çempionu, ikiqat dünya çempionu, yeddiqat Avropa çempionu, 2015 Avropa Oyunları çempionu, Azərbaycanın Əməkdar İdman Ustası, 6-cı dan sahibi, I qrup Qarabağ müharibəsi əlili İlham Zəkiyev 3 Dekabr – Beynəlxalq Əlilliyi olan Şəxslər Günü münasibətilə Azərbaycan Universitetində keçirilən tədbirdə tələbələrlə görüşüb. İlham Zəkiyev görüşdə tələbələrə həyatının müxtəlif məqamları – idmana başlaması, ilk idman uğurları, həqiqi hərbi xidmətdə döyüş tapşırığını yerinə yetirərkən düşmən snayperi tərəfindən vurulması, görmə qabiliyyətini itirməsi, reabilitasiya dövrü, idmana qayıdışı və əldə etdiyi uğurları haqqında məlumat verib, növbəti il Tokioda keçiriləcək paralimpiya oyunlarına hazırlaşdığını bildirib. İlham Zəkiyev çətin dövrü ailəsinin və dostlarının dəstəyi ilə arxada qoyduğunu və Cənab Prezident İlham Əliyevin daim diqqət mərkəzində olduğunu vurğulayıb və Prezident İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva tərəfindən ona göstərilən diqqət və qayğıya görə minnətdarlığını bildirib.
Daha sonra əlilliyi olan tələbə - motivatorlar Azərbaycan Universitetinin Sosial iş ixtisası üzrə I kurs tələbəsi  Məhəmməd Ələkbərov və Menecment ixtisası üzrə I kurs tələbəsi Natiq Rəhimli, tədbirin qonağı, Bakı Dövlət Universitetinin IV kurs tələbəsi Murad Yunusov, ƏSA Teatrının aktyor üzvü Orxan Əliyev çıxış edərək əlilliyi olan şəxslərin sosial adaptasiyası, cəmiyyətə inteqrasiyası problemləri və həll yolları haqqında danışıb, tədbir iştirakçıları ilə öz həyat hekayələrini və təcrübələrini bölüşüblər.
Azərbaycan Universitetinin müəllimi, Vaşinqton Corctaun Universitetinin Azərbaycanda əlilliyi olan uşaqlarla iş üzrə mütəxəssislərin hazırlanması istiqamətində təşkil etdiyi CHED kurslarının müəllimi Züleyxa Nəcəfova çıxışında ölkəmizdə son 10-15 il ərzində əlilliyə olan yanaşma, xidmətlərin təşkili, sosial rifah səviyyəsində müsbət dəyişiliklər olduğunu diqqətə çatdırıb. Azərbaycanda əlilliyə münasibət dövlət əhəmiyyətli məsələdir və ölkəmizin sosial siyasətinin əsas istiqamətlərindən birini təşkil edir.
Tədbirdə qeyd olunub ki, Beynəlxalq Əlilliyi olan Şəxslər Günü hər il dekabrın 3-də qeyd edilir. Bu barədə 1992-ci il dekabrın 14-də BMT Baş Assambleyasının qətnaməsi qəbul olunub. Günün məqsədi cəmiyyəti əlillik problemlərinin həllinə cəlb etmək, əlilliyi olan şəxslərin ictimai həyatın bütün sahələrində hüquqlarının qorunmasıdır. Azərbaycan BMT Baş Məclisi tərəfindən 2006-cı ildə qəbul edilmiş “Əlillərin  hüquqları haqqında” Konvensiyaya qoşulub. Azərbaycanda dövlət tərəfindən həssas qrupdan olan insanların sosial rifahının yüksəldilməsi istiqamətində mühüm addımlar atılır və bu insanların sosial təminatı ildən-ilə daha da yaxşılaşdırılır.

Ilham Zakiyev met with students of Azerbaijan University
Vice-President of the National Paralympic Committee of the Republic of Azerbaijan, Double Paralympic Games Champion, Double World Champion, Seven times European Champion, 2015 European Games Champion, Honored Sports Master of Azerbaijan, 1st group disabled of Karabakh war Ilham Zakiyev December 3 – met with students at an event held at Azerbaijan University on the occasion of International Disability Day. At the meeting, Ilham Zakiyev informed the students about various aspects of his lives – beginning a sport, first sports successes, explained how he shot by the enemy sniper while performing combat mission in military service, loss of vision, rehabilitation period, return to sports and told about his successes. Also, he said that he is preparing for the next Paralympic Games which will be held next year in Tokyo. I. Zakiyev underlined that he was left difficult times with the support of his family and friends and also he mentioned that President Ilham Aliyev was always in the spotlight, and thanked First Vice-President Mehriban Aliyeva for the care and attention.
Then students with disabilities were motivators Mahammad Alakbarov, a first-year student of Social work at Azerbaijan University, and Natig Rahimli, a first-year student in Management, Murad Yunusov, a fourth-year student at Baku State University, and Actor of ASA Theater, Orkhan Aliyev talked about the social adaptation of disabled individuals problems, and solutions to their integration into society, and shared their life stories and experiences with the participants.
A lecturer at University, CHED courses teacher that organized by the University of Washington University to train specialists to work with children with disabilities in Azerbaijan Zuleykha Najafova, in her speech highlighted the positive changes in our country over the past 10-15 years, approaches to disability, service organization, and social welfare. Disability in Azerbaijan is a state matter and contain one of the main directions of our country's social policy.
In the event also depicted that International Disability Day is celebrated on December 3 each year. On December 14, 1992 the UN General Assembly adopted a resolution about this issue. The purpose of the day is to involve the community in addressing disability issues, and to protect the rights of persons with disabilities in all areas of public life. Azerbaijan joined “Rights of Persons with Disabilities” Convention in 2006 by the UN. Significant steps are being taken by the state year by year to improve the social welfare of vulnerable groups, and the social security of these people.
The event was prepared jointly by the Department of Social Work Organization and the Student Youth Organization.