İnsan alveri ilə mübarizəyə həsr olunmuş onlayn müzakirə keçirilib
Sosial işin təşkili kafedrasının təşkilatçılığı ilə “İnsan alveri və məcburi əmək cinayətlərinin törədilməsinə şərait yaradan hallarla mübarizədə vətəndaş cəmiyyəti institutlarının və sosial işçilərin rolu” mövzusunda onlayn müzakirə keçirilib.
Kafedranın müdiri Tünzalə Verdiyeva müzakirənin Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22 iyul 2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında insan alverinə qarşı mübarizəyə dair 2020-2024-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın həyata keçirilməsinin təmin olunması məqsədilə təşkil olunduğunu qeyd edib və tədbirin çıxışçılarını təqdim edib.
Tədbirin modretorluğunu kafedranın müəllimi Ülvi Əliyev həyata keçirib. Ülvi Əliyev qeyd edib ki, ictimai təhlükəliliyi, kriminal biznesin ən gəlirli sahələrindən biri olması, insan ləyaqətinə qəsd etməsi, şəxsiyyətin hüquq və azadlıqlarını kobud şəkildə pozması səbəbiylə qlobal problemlər içində ən aktual mövzulardan biridir. Azərbaycan tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələri rəhbər tutaraq insan alverinə qarşı mübarizədə qanunvericiliyin tətbiqi praktikasının təkmilləşdirilməsi istiqamətində müvafiq addımlar atıb. Bu addımların əyani təsdiqi olaraq Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasında insan alverinə qarşı mübarizəyə dair sayca dördüncü olan 2020─2024-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı qəbul edilib. Ülvi Əliyev çıxışında Milli Fəaliyyət Planının məqsədi və həyata keçirilməsinin əsas prinsipləri və maliyyələşdirilməsi mexanizmləri haqqında məlumat verib.
Azərbaycan Respublikası Təhsli Nazirliyi yanında İctimai Şuranın üzvü, kafedranın professoru Mayis Əliyev “İnsan alveri qurbanları ilə Sosial iş”, “Təmiz Dünya” Qadınlara Yardım İctimai Birliyinin sədri Mehriban Zeynalova “İnsan alveri qurbanlarının sosial reinteqrasiyasında sığınacaqların rolu”, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin İnsan Alveri Qurbanlarına Yardım Mərkəzinin rəhbəri Həbibə Qəribova “İnsan alverinə qarşı mübarizə sahəsində dövlət siyasətinin istiqamətləri” mövzusunda çıxış ediblər.
Daha sonra Azərbaycan Universitetinin Sosial iş ixtisası üzrə təhsil alan tələbələri Səma Məmmədova və Səkinə Məhərrəmovanın müzakirə mövzusuna dair təqdimatları dinlənilib. Tələbələrin təqdimatları insan alverinə cəlbetmə üçün şərait yaradan amillər, cəlbetmənin ənənəvi üsulları və formaları, insan alveri qurbanlarının reabilitasiyası problemləri kimi mövzuları əhatə edib.

It was an online discussion on combating trafficking in human beings
An online discussion on "The role of civil society institutions and social workers in combating human trafficking and forced labor" was organized by the Department of Social Work.
The head of the department Tunzala Verdiyeva noted that the discussion was organized to ensure the implementation of the "National Action Plan to Combat Trafficking in Human Beings in the Republic of Azerbaijan for 2020-2024" approved by the President of the Republic of Azerbaijan on July 22, 2020 and presented the speakers.
The event was moderated by the teacher of the department Ulvi Aliyev. Ulvi Aliyev noted that public safety, as one of the most profitable areas of criminal business, assault on human dignity, gross violation of individual rights and freedoms is one of the most pressing issues in global problems. Azerbaijan, guiding by international agreements to which Azerbaijan is a party, has taken appropriate steps to improve the application of legislation in the fight against human trafficking. As a visual confirmation of these steps, the National Action Plan for 2020-2024 on combating human trafficking in the Republic of Azerbaijan was adopted by the Order of President Ilham Aliyev. In his speech, Ulvi Aliyev informed about the purpose of the National Action Plan and the main principles of its implementation and funding mechanisms.
Member of the Public Council under the Ministry of Education of the Republic of Azerbaijan, Professor of the Department Mayis Aliyev has made a speech on "Social work with victims of trafficking", "Clean World", Head of the Women's Aid Public Union Mehriban Zeynalova on "Role of shelters in social reintegration of victims of trafficking", head of the Center for Assistance to Victims of Human Trafficking of the Social Services Agency of the Ministry of Labor and Social Protection Habiba Garibova on "Directions of state policy in the fight against human trafficking."
Afterwards, presentations were made by Sema Mammadova and Sakina Maharramova, students of the Azerbaijan University majoring in social work. The students' presentations covered topics such as the factors that create conditions for involvement in human trafficking, traditional methods and forms of involvement, and the problems of rehabilitation of victims of human trafficking.