“İpək Yolu” jurnalının yeni nömrəsi AXC-nin 100 illiyinə həsr olunub
Azərbaycan Universitetinin elmi jurnalı “İpək Yolu”nun 2018-ci il üçün birinci nömrəsi çapdan çıxıb. Jurnalın Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr olunmuş bu nömrəsində AXC-100, İqtisad elmləri və Filologiya elmləri bölmələrində Azərbaycan və rus dillərində məqalələr yerləşdirilib.
Jurnalın AXC-100 bölməsində professor Anar İsgəndərovun “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurulması və tariximizdə yeri”, professor Qabil Əliyevin “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin Qafqazda yaranmış digər respublikalarla qarşılıqlı münasibətləri (1918-1920-ci illər), əməkdar jurnalist Namiq Əhmədovun “Cümhuriyyət dövrü milli mətbuatımız və dövlətçilik”, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Salman İbişovun “Azərbaycan xalqının milli-mənəvi dəyərlərinin qorunması və mücadilə tarixinin aktual problemlərinə dair” məqalələri yer alır.
Oxucular jurnalın İqtisad elmləri və Filologiya elmləri bölmələrində isə qeyd olunmuş sahələri əhatə edən tədqiqatların nəticələrinin əks olunduğu məqalələr ilə tanış ola bilərlər.
"İpək Yolu” jurnalının yeni nömrəsini onlayn formada Azərbaycan Universitetinin saytında oxumaq da mümkündür. Müəlliflər təlimata uyğun hazırlanmış məqalələri  ipek.yolu@au.edu.az  elektron ünvanına göndərə bilərlər. İldə dörd dəfə nəşr olunan jurnal AAK-ın Azərbaycan Respublikasında dissertasiyaların əsas nəticələrinin dərc olunması tövsiyə edilən dövri elmi nəşrlər siyahısına daxildir. Jurnal E-library - РИНЦ (Rusiya), Academic Keys (USA), ResearchBib - Academic Resource Index (Japan), Scientific Indexing Services - SIS (USA), Directory of Research Journals Indexing (India), Advanced Science Index - ASI (Germany), Root Indexing - Journal Abstracting and Indexing Service (India), Eurasian Scientific Journal Index - ESJI (Russia), Science Library Index (Australia), JI Factor (USA) beynəlxalq indeksləmə bazalarına da daxil edilib.

New issue of “İpek Yolu”journal dedicated to the 100th anniversary of the ADR
The first issue of the “İpek Yolu” (“Silk Way”) journal of Azerbaijan University for 2018 has been published.  This issue, devoted to the 100th anniversary of the Azerbaijan Democratic Republic, contains articles in Azerbaijani and Russian languages in the sections ADR-100, Economic Sciences and Philology.
Articles "The Place of Azerbaijan Democratic Republic and Its Place in Our History" by Prof. Anar Isgandarov, "Interaction of the Azerbaijan Democratic Republic with other republics in the Caucasus (1918-1920)," by Professor Gabil Aliyev,  " National press and statehood in the Republican period" by honored journalist Namig Ahmadov,  “On the Proctection of National-Moral Values of Azerbaijani People and Actual Problems of the History of Struggle” by PhD in history Salman Ibishov are included in the ADR-100 section.
Readers will be able to read the articles in the Economic and Philological Sciences sections of the journal which reflect the results of the research covering the mentioned areas.
Online reading of the new issue of “İpek Yolu” (“Silk Way”) is also available on the Website of Azerbaijan University (/az/menu/160/). Authors can send their articles to ipek.yolu@au.edu.az prepared according to the instructions. The journal, published four times a year, is included in the list of periodicals recommended for publishing the main results of the dissertations of the HAC in the Republic of Azerbaijan. The journal has been included in the following international indexing databases: E-library РИНЦ (Russian); Academic Keys (USA); ResearchBib - Academic Resource Index (Japan), Scientific Indexing Services - SIS (USA), Directory of Research Journals Indexing (India), Advanced Science Index - ASI (Germany), Root Indexing - Journal Abstracting and Indexing Service (India), Eurasian Scientific Journal Index - ESJI (Russia), Science Library Index (Australia), JI Factor (USA).