İqtisadiyyat və idarəetmə kafedrası təhsil proqramlarının müzakirəsini davam etdirir
Azərbaycan Universitetinin İqtisadiyyat və idarəetmə kafedrasının əməkdaşları iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Nahid Almasov, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Elşən Orucov, kafedranın müəllimləri Əmirxan Paşayev və Emil Mirzəyev İqtisadiyyat və Menecment ixtisaslarının təhsil proqramlarının müzakirəsi məqsədilə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində olublar. Görüşdə mərkəzin Qiymətləndirmə və monitorinq şöbəsinin müdiri iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Orxan Sadıqov, həmin şöbənin müdir müavini iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Əbdülrəhim Dadaşov, Strateji planlama istiqaməti üzrə baş mütəxəssis Aygün Əhmədova və “Enterprise Azerbaijan” portalının rəhbəri İsa Qasımov iştirak ediblər.
Müzakirələr zamanı əsas diqqət rəqəmsallaşma proseslərinin dərinləşməsi fonunda mövcud sahələrin inkişaf perspektivlərinə, xüsusilə təhsil proqramlarında süni intellekt əsaslı yanaşmaların tətbiqinə yönəldilib. Qeyd olunub ki, ölkə rəhbərliyi tərəfindən süni intellekt sahəsinə göstərilən diqqət və bu istiqamətdə qəbul edilən dövlət proqramları, xüsusilə də “Azərbaycan Respublikasının 2025-2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası”nın təsdiq edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikasi Prezidentinin Sərəncamı və digər normativ-hüquqi sənədlər ali təhsil sistemində müvafiq transformasiyanı zəruri edir.
Görüş çərçivəsində layihələrin idarə olunması, biznes layihələrinin menecmenti, əməliyyatların idarə edilməsi, eləcə də makro və mikro səviyyədə iqtisadi idarəetmə proseslərində süni intellekt texnologiyalarının tətbiq imkanları geniş şəkildə müzakirə olunub. Həmçinin, kiçik və orta biznes (KOB) subyektlərinin rəqəmsal transformasiyası, onların fəaliyyətində süni intellekt alətlərinin tətbiqi və rəqabət qabiliyyətinin artırılması məsələləri də diqqət mərkəzində olub. Eyni zamanda, dövlət və özəl qurumlarda süni intellekt bölmələrinin formalaşdırılması istiqamətində müşahidə olunan tendensiyalar da diqqətə çatdırılıb.
Sonda bildirilib ki, müasir çağırışlara uyğun olaraq İqtisadiyyat, Menecment, həmçinin kafedra tərəfindən tədrisi aparılan Marketinq və Biznesin idarə edilməsi ixtisasları üzrə təhsil proqramlarının təkmilləşdirilməsi məqsədilə rəqəmsallaşma və süni intellekt yönümlü fənlərin seçmə fənn bloklarına daxil edilməsi məqsədəuyğun hesab olunur.

The Department of Economics and Management continues discussions on academic programs
Representatives of the Department of Economics and Management at Azerbaijan University - Doctor of Economic Sciences Nahid Almasov, Doctor of Economic Sciences Elshan Orujov, and faculty members Amirkhan Pashayev and Emil Mirzayev - visited the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication to discuss academic programs in Economics and Management. The meeting was attended by Head of the Center’s Evaluation and Monitoring Department, Doctor of Economic Sciences Orkhan Sadigov, Deputy Head of Department, Doctor of Economic Sciences Abdulrahim Dadashov, Senior Strategic Planning Specialist Aygun Ahmadova, and Isa Gasimov, Head of the “Enterprise Azerbaijan” portal.
The discussions primarily focused on the future development of existing fields in the context of accelerating digitalization processes, particularly the integration of artificial intelligence-based approaches into educational programs. It was emphasized that the attention given by the country’s leadership to the field of artificial intelligence, along with the state programs adopted in this direction, especially the Presidential Decree approving the “Artificial Intelligence Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2025-2028” and other regulatory documents, necessitates a corresponding transformation of the higher education system.
During the meeting, extensive discussions were held on the application of artificial intelligence technologies in project management, business project management, operational management, and economic governance processes at both macro and micro levels. Particular attention was also paid to the digital transformation of small and medium-sized enterprises (SMEs), the integration of AI tools into their operations, and enhancing their competitiveness. In parallel, participants highlighted emerging trends related to the establishment of artificial intelligence departments within both public and private institutions.
At the conclusion of the meeting, it was noted that, in order to further modernize the academic programs in economics, management, marketing, and business administration offered by the Department in line with contemporary challenges, it would be appropriate to incorporate courses focused on digitalization and artificial intelligence into elective course blocks.